کارفرماها نبایدمشکلاتشان را به دستمزد کارگران گره بزنند

کارگران

به گزارش به تام به نقل از ایسنا ،یک مقام مسئول کارگری می‌گوید کارفرمایان چون زورشان نمی‌رسد که حقشان را از دولت بگیرند ضعیف کشی کرده و مشکلاتشان را به دستمزد کارگران گره می‌زنند.

فتح اله بیات ، توجه به سبد معیشت کارگرها در تعیین مزد سال آینده را ضروری و حیاتی دانست.

وی درباره موضع برخی کارفرمایان که دولت را مسئول هزینه‌های مسکن، آموزش و درمان کارگرها می‌دانند، گفت: همیشه در زمان تعیین دستمزد این حرفها را می‌شنویم و می‌گویند دولت به وظیفه‌اش عمل نمی‌کند. درست است که در قانون اساسی تامین مسکن و آموزش وظیفه دولتها است و ربطی به کارفرما ندارد ولی کارگران چقدر حق مسکن می‌گیرند که به ضرر کارفرمایان تمام شود؟

وی افزود: اکنون بیشتر کارفرماها مقروض و بدهکارند و البته عده‌ای هم ضعفهایی مثل فرار مالیاتی یا بدهی بانکی دارند و به نوعی دستشان زیر سنگ دولت است بنابر این چون زورشان به دولت نمی‌رسد که حقشان را بگیرند ضعیف کشی می‌کنند و مشکلاتشان را به دستمزد کارگران گره می‌زنند.

رییس اتحادیه گفت: کارگران قراردادی و پیمانی در مشکلات کارفرمایان مقصر نیستند و از انصاف و عدالت به دور است که تاوان مشکلات کارفرمایان را بپردازند.

کارگری که حقوق مکفی نمی‌گیرد و خانواده اش تامین نمی‌شود نمی‌تواند بنگاه را به بهره‌وری برساند. بهره‌وری با امنیت شغلی کارگر در ارتباط است و لازم و ملزوم هم است لذا نمی‌توانیم تولید و کیفیت و بهره‌وری را از کارگر بخواهیم ولی حقوق و دستمزد اندک و ناچیزی به او بدهیم.

وی در عین حال مصوبه معافیت مالیاتی مجلس را موجب تضعیف جامعه کارگری دانست و گفت: نباید بین مالیات کارگران و کارمندان تبعیض قایل شویم.

این مقام مسئول کارگری افزود: موضوع همسان سازی مالیات کارمندان و کارگران چند سالی است که مطرح می‌شود و قبلا هم چنین مصوبه‌ای وجود داشت اما سقف معافیت مالیاتی کارگران و کارمندان یکسان اجرا می‌شد اکنون هم همان دو میلیون تومان است و نباید فاصله ۵۰۰ هزار تومانی وجود داشته باشد.

بیات در انتها متذکر شد: شاید این مصوبه در مورد کارگران حداقل‌بگیر بی تاثیر باشد ولی در بسیاری از واحدها و بخشها هستند مدیران و سرپرستان کارخانه یا کارگاه که حقوق بیش از دو میلیون می‌گیرند و با این مصوبه متضرر می‌شوند.

تحریریه به تام