ساخت وان حمام چوبی

چگونه یک وان حمام چوبی در حیاط خود بسازیم

برای بسیاری از افراد داشتن یک وان حمام چوبی در حیاط خانه خود می‌تواند هیجان‌انگیز باشد و حال اگر این وان را خود شما بسازید، مطمئناً هیجان آن چند برابر خواهد بود. داشتن یک وان در حیاط پشتی یا در گوشه‌ای از ساختمان خود یک ایده جذاب و جالب است که علاوه بر جنبه تفریحی آن، می‌تواند در دکوراسیون منزل و همچنین سلامتی افراد خانواده مؤثر باشد. به همین دلیل، در این مطلب، روش ساخت یک وان حمام چوبی را به‌صورت گام‌به‌گام و با استفاده از ابزارهای ساده شرح خواهیم داد و زمینه ساخت یکی از آنها را برای شما فراهم می‌کنیم. پس بریم که بسازیم!

گام اول؛ یک محل مناسب برای نصب وان حمام چوبی پیدا کنید

شاید بسیاری از شما وسوسه شود که وان حمام چوبی خود را در یک مکان دورافتاده یا در یک گوشه از حیاط خود بسازید؛ اما توصیه می‌شود که یکی از نزدیک‌ترین و بهترین نقاط حیاط خود را به ساخت این وسیله اختصاص دهید. مطمئن شوید که سطح مورد نظر به اندازه کافی صاف است و می‌تواند وزن خالی و پر یک وان حمام به همراه افراد داخل آن را تحمل کند.

پیدا کردن محل مناسب برای ساخت وان حمام چوبی

 گام دوم؛ محل قرارگیری و فونداسیون وان حمام را تنظیم کنید

اگرچه پیدا کردن یک محل مناسب برای ساخت وان حمام چوبی بسیار مهم است، اما تنظیم کردن محل قرارگیری آن و ایجاد یک فونداسیون مناسب نیز اهمیت دارد. به همین خاطر سعی کنید از تیرهای چوبی ۱۶ اینچی استفاده کنید تا بتوانید طول و عرض مناسبی برای فونداسیون وان ایجاد کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که ضخامت این چوب‌ها باید حدود ۴ اینچ باشد که بتواند فضای کافی برای نصب سیستم تهویه و تخلیه در اختیار داشته باشید. یک شیب نسبتاً ملایم برای خروج نهایی آب نیز در نظر بگیرید.

ساخت فونداسیون وان حمام چوبی

 گام سوم؛ یک سیستم تهویه برای خالی کردن آب وان حمام در نظر بگیرید

داشتن یک وان حمام بدون سیستم تهویه و تخلیه امکان‌پذیر نیست و با توجه به اینکه کف این وان از چوب ساخته می‌شود، بهتر است با استفاده از یک اره چوبی و اندازه مورد نظر خود یک حفره ایجاد کنید و یک سیستم تهویه مناسب برای آن در نظر بگیرید. با توجه به این‌که نشتی از داخل وان حمام چوبی می‌تواند به ساختار آن لطمه بزند، تمامی گوشه و کنار سیستم تخلیه را با استفاده از چسب آکواریوم پوشش دهید.

ساخت سیستم تخلیه در وان حمام چوبی

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

وان حمام تک نفره مدل Opirous

وان حمام تک نفره مدل Opirous

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

وان حمام تک نفره مدل VICTORIA

وان حمام تک نفره مدل VICTORIA

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

وان حمام تک نفره مدل SILVIYA

وان حمام تک نفره مدل SILVIYA

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

گام چهارم؛ دیواره‌های وان را بسازید

دیوارهای وان حمام چوبی در استحکام آن بسیار مهم هستند و نحوه قرارگیری آنها منجر به شکل نهایی وان دست‌ساز ما خواهد شد؛ به همین دلیل توجه زیادی داشته باشید که حالت دایره‌ای آن حفظ شود. برای این کار سعی کنید که قسمت پایینی چوب‌ها را به اندازه ضخامت کف آن برش دهید و  در حدود ۵ میلی‌متر تا 1 سانتی متر به سمت داخل ببرید. شیوه برش برای تبعیت کردن دیوارها از شکل دایره‌ای کف حمام بسیار مهم است.

ساخت دیواره های وان حمام چوبی

سعی کنید قرارگیری چوب‌های دیواره را به شکلی در نظر داشته باشید که حالت عمودی آنها از بین نرفته و نسبت به کف وان حمام چوبی زاویه ۹۰ درجه خود را حفظ کنند. بهتر است از ابزارهای نگهدارنده مختلفی برای حفظ کردن چوب‌ها در حالت اولیه استفاده کنید. توجه داشته باشید که فاصله این دیوارها نباید زیاد باشد و بهترین حالت ممکن آن است که این فاصله به اندازه ضخامت یک کارت اعتباری باشد. برای چسباندن دیواره‌ها می‌توانید از گزینه‌های مختلفی استفاده کنید که میخ و چسب آکواریوم بهترین گزینه ممکن به شمار می‌روند.

 گام پنجم؛ با استفاده از بست های فلزی، دیواره‌های وان حمام را به هم محکم کنید

نگه‌داشتن دیواره‌های وان حمام چوبی در حفظ شکل ظاهری آن و همچنین استفاده طولانی‌مدت از آن بسیار مهم است؛ بنابراین سعی کنید با استفاده از بست های فلزی، اطراف وان را از سه محل مختلف محکم ببندید. برای این کار، لازم است از فروشگاه‌های ابزار فروشی به سراغ بست های فلزی بروید و چند آچار متناسب با آنها پیدا کنید. شروع کار محکم کردن دیوارها باید از قسمت پایین شروع شود و نهایت دقت را به آن داشته باشید.

نصب بست فلزی در وان حمام چوبی

محل قرارگیری بست فلزی در استحکام نهایی وان حمام چوبی مؤثر است. در حالت استاندارد سعی می‌شود که محل قرارگیری این بست بدین‌صورت باشد که از قسمت پایین حدود ۴ اینچ، در قسمت وسط حدود ۱۴ اینچ، و در قسمت بالا حدود ۳۲ اینچ از کف مورد نظر ارتفاع داشته باشد. همان‌طور که عنوان شد، سفت کردن بست فلزی را از انتها شروع کنید و بست وسط و بالایی را تنها به شکلی ببندید که ساختار نهایی وان حفظ شود و فشار چندانی به آنها وارد نکنید.

گام ششم؛ سیستم حرارتی مناسبی نصب کنید

برخلاف وان و جکوزی خانگی، در مورد وان حمام چوبی لازم است که سیستم حرارتی در داخل وان استفاده شود و با استفاده از یک سیستم دست‌ساز، از برخورد با آن جلوگیری کرد. با توجه به توان سیستم حرارتی و قدرت گرم‌کنندگی آن، یک هیتر مناسب با توجه به حجم آب استفاده شده در وان انتخاب کنید و آن را در یک گوشه متناسب با سلیقه خود قرار دهید. توجه داشته باشید که در گام‌های بعدی برای این سیستم گرمایشی یک حفاظ چوبی نصب خواهید کرد و در مورد داغ بودن آن نگرانی نداشته باشید.

نصب سیستم حرارتی وان حمام چوبی

 گام هفتم؛ دسته‌ها و قسمت‌های مختلف هیتر را نصب کنید

در این مرحله باید سیستم گرمایشی را به یک قسمت مشخص شده از وان حمام چوبی پیچ کنید و آن را محکم کنید. قسمت‌های مختلف هیتر را به طور منظم بررسی کنید و عملکرد دستگاه را در نظر داشته باشید. توجه داشته باشید که نباید دستگیره هیتر در انتهای درب آن قرار داشته باشد و مانع حرکت آن شود.

نصب قسمت های مختلف هیتر وان حمام چوبی

 گام هشتم؛ لوله مربوط به هیتلر را در وان حمام نصب کنید

در مورد این وان حمام چوبی حداقل به 6 فوت لوله سیستم حرارتی نیاز دارید. بهترین انتخاب برای این کار، لوله‌های گالوانیزه هستند که طول عمر بالایی دارند. البته می‌توانید از لوله‌های فولادی ضدزنگ و یا پوششی نیز استفاده کنید و سعی کنید که قبل از نصب نهایی پوسته آنها را جدا کنید. برای نصب لوله‌های هیتر، ابتدا دمپر را جدا کنید، پین نصب شده بر روی آن را فشار دهید و تا جایی که می‌توانید لوله را به محل در نظر گرفته شده وارد کنید و سپس پین را بچرخانید. معمولاً با چرخاندن ۹۰ درجه‌ی این لوله‌ها امکان نصب آن‌ها فراهم می‌شود، فقط توجه داشته باشید که ممکن است با توجه به نوع هیتر، شیوه‌ی نصب نیز متفاوت باشد.

نصب لوله هیتر وان حمام چوبی

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

وان حمام تک نفره مدل ARV15070

وان حمام تک نفره مدل ARV15070

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

وان جکوزی | وان حمام

وان حمام تک نفره مدل BA115

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

وان جکوزی | وان حمام

وان حمام تک نفره لوکس مدل BA106

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 گام نهم؛ یک شبکه چوبی مناسب درست کنید

شبکه چوبی یا فنس چوبی بخش دیگری از وان حمام چوبی است که از آن به عنوان یک حفاظ برای سیستم حرارتی استفاده می‌شود و به آن نیز نصب می‌شود. برای این کار، با توجه به اندازه هیتر استفاده شده، چند تخته چوب مشخص کنید و آنها را به شکلی بچینید که بتوانید یک حصار عمودی و افقی ایجاد کند. با استفاده از یک دریل دستی چوب‌ها را از مناطق مختلفی سوراخ کنید و با پیچ به همدیگر متصل کنید. وجود فاصله بین این چوب‌ها به جریان داشتن آب در داخل وان کمک می‌کند.

ساخت حفاظ چوبی در وان حمام چوبی

 گام دهم؛ یک صندلی یا نیمکت برای وان حمام چوبی بسازید

طبیعتاً در گام اول طراحی وان حمام چوبی ، مشخص کرده‌اید که چند نفر می‌خواهد از آن استفاده کنند و با توجه به این اندازه، ارتفاع مورد نظر برای هر کدام از نیمکت‌ها یا صندلی را تعیین کنید. توصیه ما این است که یک و یا نهایتاً دو نیمکت در داخل وان بسازید و فاصله آن از دیواره نیز حدود ۲ اینچ باشد. ابتدا پایه صندلی را به کف وان و به دیوارهای آن متصل کنید، و سپس تخته مورد نظر را بر روی آن قرار دهید. برای استحکام بیشتر باید سطح نیمکت را به دیوارها پیچ کنید.

ساخت صندلی وان حمام چوبی

 گام یازدهم؛ پله‌ها را بسازید

معمولاً طراحی و اندازه وان حمام چوبی به صورتی است که می‌توان بدون پله نیز به درون آن رفت، اما برای جلوگیری از اعمال فشار به قسمت‌های مختلف، بهتر است یک پله ساده متحرک بسازید و در کنار آن قرار دهید. ساخت یک پله چوبی وقت چندانی نمی‌گیرد و تنها با چند اندازه‌گیری ساده و برش چوب‌ها به کمک اره، امکان ساخت انواع پله‌های چوبی و متحرک را خواهید داشت.  فقط لازم است کمی سلیقه به خرج دهید!

ساخت پله وان حمام چوبی

 گام دوازدهم؛ وان حمام چوبی را پر کنید

آخرین مرحله از ساخت و ارزیابی وان حمام چوبی ، پر کردن آن است که به بررسی نهایی آن کمک می‌کند. برای این کار بهتر است از آب گرم شروع کنید و وضعیت و عکس‌العمل چوب‌ها را نسبت به آن بسنجید. اگر در مواردی شاهد نشتی آب بودید، می‌توانید از چسب آکواریوم برای پوشش دادن قسمت‌های مختلف آن استفاده کنید.

پر کردن وان حمام چوبی

پس‌ازآنکه از عدم نشتی و کارایی مناسب به وان حمام چوبی خود مطمئن شدید، اکنون زمان آن است که به رفع خستگی خود در هوای آزاد و در آب گرم بپردازید. اگر در مورد وان حمام و یا وان جکوزی نیاز به مشاوره دارید، با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   -بازسازی-حمام

خدمات بازسازی حمام

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2