برج چوبی تحولی عجیب در ساختمان سازی

برج چوبی تحولی در صنعت ساختمان | فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی به تام

شاید شما هم در حال حاضر و قبل از خواندن این مقاله نشریه گاردین فکر می کنید که انتخاب چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی در این روزها کاملا غیر ممکن و ناکارآمد است و اصلا ایده مناسبی نیست. اما این روزها این باور ما با ساخت و طراحی برج هایی بلند مرتبه از چوب کاملا زیر سوال رفته است و با واقعیت علمی این روزها کاملا متفاوت است. معماران و متخصصان زیادی در حال حاضر در پی استفاده از چوب برای ساختن برج ها و آسمان خراش ها هستند.

خانه های چوبی | فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی به تام
خانه های چوبی | فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی به تام

در حال حاضر بلند مرتبه ترین برج چوبی در کانادا با 53 متر ارتفاع ساخته شده است.

با تلاش های موفقی که در زمینه ساخت ساختمان های چوبی در چند سال اخیر صورت گرفته است بسیاری از معماران و طراحان هم به دنبال الگوبرداری از این ایده سبز هستند .

شاید در نگاه اول استفاده از چوب و الوارهای چوبی به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دشمن طبیعت و جنگل ها به حساب بیاید اما جالب است بدانید که از لحاظ علمی کاملا عکس این موضوع ثابت شده است .

زایکوسیل ،کاربرد نانوتکنولوژی برای ضد آب کردن مصالح ساختمانی و سازه ها

 

ساختمان چوبی | فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی به تام
ساختمان چوبی | فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی به تام

جالب است بدانید که استفاده از چوب به جای فولاد و بتن اتفاقا یک فعالیت سبز به حساب می آید . البته به این شرط که مدیریت درستی بر روی درختان و جنگل ها و قطع آنها صورت گیرد . تولید سیمان – ماده اولیه بتن – مسئول 5 درصد از کل گازهای گلخانه ای در دنیاست . در صورتی که صنعت حمل و نقل مسئول 2 تا 2.5 درصد کل گازهای گل خانه ای است . و این یعنی استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی می تواند از آلودگی محیط زیست به میزان زیادی جلوگیری کند .

پلاستیک ساختمانی ؛ نوعی پلاستیک پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی

علاوه بر این برج های چوبی به مراتب سبک تر از برج های بتنی هستند و این مساله باعث میشود که مواد و مصالح کمتری در فونداسیون برای نگه داشتن پایدار سازه استفاده شود و بنابراین این خانه های چوبی در برابر زلزله هم مقاومت بالایی دارند.

همین طور یکی از جالب ترین مسائل در مورد سازه های چوبی مقاومت آنها به آتش سوزی است چون در صورتی که ضخامت الوارهای چوبی زیاد باشد با سوختن سطح رویه آنها تبدیل به ذغال میشود و تا دمای نسبتا بالایی نسبت به حرارت مقاوم هستند .

منبع 1

منبع 2 

تحریریه به تام