کاغذ دیواری چیست ؟

کاغذ دیواری|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام

کاغذ دیواری همان طور که از نام آن بر می آید متریالی است که برای پوشش دهی دیوارها به کار می رود . کاغذ دیواری یکی از محصولات پر کاربرد در طراحی و دکوراسیون داخلی استفاده می شود . و به سبب تنوع در طرح و نقش ، قابلیت انطباق با انواع سبک های دکوراسیون را دارد و به همین علت بسیاری از افراد را با سلیقه های مختلف به خود جلب کرده است  . همچنین از آن می توان برای فضاهای مختلف اداری ، تجاری و مسکونی استفاده نمود .

 

یکی دیگر از عواملی که باعث استقبال مصرف کننده ها از این محصول می باشد ، سرعت و سهولت نصب آن است که بسیار راحت تر از استفاده از پوشش رنگ می باشد .

امروزه اکثر تولیدکنندگان این محصول ، آن را به صورت قابل شستشو تولی می کنند که این خود یکی دیگر از مزایای کاغذ دیواری می باشد .

کاغذ دیواری معمولاً به صورت رول و یا متری در بازار موجود است . طراحان و تولیدکنندگان ، این محصول را به صورت ساده ( به صورت نقاشی ) ، به صورت بافته شده و یا با الگوهای گرافیکی تولید می کنند .

چاپ بر روی کاغذ دیواری به روش های مختلف از قبیل : چاپ سطحی ، چاپ به وسیله حکاکی ، چاپ سیلک ابریشمی ، چاپ به صورت دیجیتال ، و یا چاپ به وسیله ماشین چاپ چرخشی ، صورت می گیرد .

 • انواع کاغذ دیواری :

 

 1. کاغذ دیواری های تولید شده با کاغذ :

این نوع از محصول بیشتر تزئینی بوده و طرح بر روی کاغذ چاپ می شود و هیچ لایه محافظتی ندارد . همانطور که ذکر شد به دلیل نداشتن لایه محافظتی ، در مقابل آلودگی و رطوبت هیچگونه مقاومتی ندارند و به همین دلیل کاربرد و تولید آنها بسیار محدود می باشد .

 1. کاغذ دیواری های با روکش وینیل :

در این محصول ، ماده کاغذی با طرح روی آن توسط ماده ای به نام وینیل آکریلیک و یا پلی وینیل کلراید ، اسپری و روکش می شود . این نوع از کاغذ دیواری ها قابل شستشو ( با اسفنج مرطوب ) و ضد لک بوده و در مقابل رطوبت و چربی مقاوم می باشند به همین سبب برای اکثر فضاها مناسب هستند.

کاغذ دیواری با روکش وینیل|فروشگاه اینترنتی تجهیزات ساختمانی به تام
 1. کاغذ دیواری با وینیل سخت و جامد :

در این محصول لایه کاغذی توسط یک روکش وینیلی جامد پوشش داده می شود . این نمونه ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند . قابل شستشو و کنده شدن می باشند . برای بیشتر فضاها قابل مصرف بوده ، به جز مکان هایی مانند کارگاه ها که در آنها احتمال تماس و برخورد فیزیکی وجود دارد مناسب نمی باشد .

 1. کاغذهای وینیل فابریک بک :

در این کاغذها لایه ای پوشیده از وینیل سخت روی سطح دکوراتیوشان لمینت شده است . این نمونه ها به سه دسته طبقه بندی می شوند :

 • وینیل سخت یا جامد :

بر روی لایه کاغذی و یا پارچه ای ، یک نوار وینیلی لمینت شده است . کاملاً قابل شستشو و ضد لک می باشند.

 • کاغذی :

بر پایه کاغذ بوده و سطح طرح دار بر روی آن چاپ می شود . کاغذها روکش نشده اند ، ولی برخی روکشی دارند که بر روی جوهر کشیده شده و از آن محافظت می کند .

 • وینیلی نون وون ( غیر بافته شده ) :

از یک کاغذ نون وون با یک صفحه وینیلی استفاده شده است . به علت مقاوت بالا و غیر قابل نفوذ بودن برای حمام و آشپزخانه نیز قابلیت کاربرد دارند .

 1. کاغذ دیواری از منسوج نبافته ( نان وون ) :

مواد تشکیل دهنده آن از مخلوط الیاف فیبر سلولزی بلند و الیاف نساجی می باشد و توسط مواد آکرلیک تقویت شده و به کمک رنگ دانه ها یک نوع تاری ایجاد می کنند . برای ایجاد مقاومت در برابر رطوبت و بالا بردن استحکام از افزودنی های خاصی استفاده می کنند .

نصب بسیار آسانی دارند و هیچگونه درزی دیده نمی شود  و نیز به علت اینکه حالت خود را پس از استفاده از چسب نیز از دست نمی دهند ، مجدد قابل استفاده هستند و در مواقعی که نیاز به برداشتن کاغذ و انجام تعمیرات در ساختمان ، وجود دارد می توان آنها را از دیوار جدا نمود و دوباره نصب کرد .

این نوع از کاغذ دیواری با محیط زیست سازگار بوده و برای انسان و طبیعت ضرر ندارد .

 • کاغذ دیواری ضد زلزله :

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی نوعی از کاغذ دیواری طراحی شده است که از رشته های باریک و مستحکم شیشه ای ساخته شده است . این رشته ها با به هم بافته شدن شبکه محکم و قابل ارتجاعی را پدید می آورد که به هنگام تکان خوردن دیوار ، آنها انرژی حاصله را در 4 جهت مختلف پخش می کنند تا انرژی به قسمت خاصی فشار وارد نکرده و باعث خرابی نگردد .

 • نصب کاغذ دیواری :

برای نصب کاغذ دیواری ، در ابتدا باید دیوار زیر آن آماده شود که به این عمل زیرسازی می گویند . سطح زیر کاغذ دیواری باید صاف و یکدست و بدون سوراخ و یا خرابی و رطوبت باشد .

هر سطحی برای پوشش دهی با کاغذ دیواری مناسب نیست . دیوار های چوبی و یا سیمانی به راحتی کاغذ نمی شوند .

 

کاغذ دیواری توسط چسب مخصوص نصب می شود .

باید در نظر داشت که کاغذ دیواری را با توجه به فضایی که آن را به کار می بریم انتخاب نمود . و بهتر است به طور کلی برای محیط های خشک مصرف شود .

در هنگام انتخاب کاغذ دیواری علاوه بر در نظر داشتن کیفیت و زیبایی باید به طرح مناسب با فضا و روحیه فرد کاربر توجه کرد . مثلاً هنگامی که سقف بلند است باید کاغذ را با شکل و خطوط افقی انتخاب نمود .

باید با دکوراسیون و سبک آن هماهنگی داشته باشند مانند هنگامیکه خانه دارای سبک مدرن و فانتزی می باشد بهتر است کاغذهایی با طرح های ساده و نقش و نگار کم استفاده کرد .

 

 

تحریریه به تام