زایکوسیل ،کاربرد نانوتکنولوژی برای ضد آب کردن مصالح ساختمانی و سازه ها

زایکوسل

زایکوسیل ؛ تاثیرات منفی ناشی از جذب آب در سازه ها و ساختمان های بر کسی پوشیده نیست.این رطوبت ممکن است از طریق نفوذ آب باران از درز های در و پنجره ها ، رخنه ی آب زیر زمینی از راه کف و دیوار و یا تعریق وسایل حرارت زای داخلی ایجاد شده باشد.

جذب آب توسط بتن ،دیوار ها و مصالح موجود در سازه به طرق مختلفی میتواند آرامش و آسایش ساکنان را صلب کند. از جمله آن میتوان به امکان رشد قارچ ها و افزایش احتمال بروز انواع بیماری ها ، تولید بوی نا مطبوع و نارضایتی از میزان حرارت داخلی خانه ناشی از کاهش دمای دیوار ها اشاره کرد.

جذب آب توسط مصالح به کار رفته در سازه همچنین میتواند مقاومت آن را در برابر حرارت و … کاهش دهد و زنگ زدن فلزات ، پوسته پوسته شدن سطوح چوبی و نرم شدن لایه های گچی و آهکی را به همراه بیاورد.

در این میان حفظ دیوار ها و سایر سطوح ساختمان از گزند نفوذ آب امری حیاطی و مهم تلقی میشود. مواد گوناگونی برای گوشش دهی سطوح و محافظت از آنها در برابر جذب آب ، شوره زدن ، کثیف شدن و … تولید شده است. اما در ذیل به معرفی محافظی می پردازیم که از جنبه های مختلف با محصولات ارائه شده ی پیش از خود متفاوت است.

زایکوسیل
زایکوسیل

ویژگی زایکوسیل

زایکوسیل سیستمی متشکل از تکنولوژی نانو برای ضد آب کردن مصالح ساختمانی ( به طور مخصوص برای بتن، سیمان، آجر، سنگ و سفال) و افزایش عمر آنها به میزان بیست تا سی سال با هزینه مرقون به صرفه میباشد.

بر خلاف سایر مواد محافظ ( مانند پلیمرها و رنگها ) که لایه ای نازک حدود 0.075 میلیمتر روی سطح مصالح شکل میدهند ، زایکوسیل به میزان 0.5 تا 1 میلیمتر ( که میتواند در بتن به 2 تا 5 میلیمتر هم افزایش یابد)  در آنها نفوذ کرده و پس از تبخیر آب موجود در محلول با سیلیس موجود در مصالح واکنش شیمیایی داده ، آلکیل سیلوکزان تشکیل میشود که ماده ای بسیار پایدار در طبیعت و  آب گریز است و بدین ترتیب به صورت بخشی از ساختار مواد میزبان در می آید.

همین ویژگی زایکوسیل است که آن را در برابر اشعه ماورا بنفش و تغییرات دما و رطوبت مقاوم میکند و از آن ماده ی ضد آبی دائمی می سازد. در حالی که اکثر مواد مشابه آن موقتی میباشند.

این تکنولوژی در قالب اسپری مورد استفاده قرار میگیرد. قبل از استفاده از آن الزامیست سطح از هرگونه لکه و رنگ قدیمی یا کپک پاک شود.  پس از مصرف نیز لازم است که سطح مورد نظر کاملا خشک شود . مولکول های آب هنگام برخورد با سطح با کشش سطحی بالای ایجاد شده مواجه میشوند به به صورت قطره ای درشت در میآیند که توانایی نفوذ ندارد.

از دیگر کاربرد های زایکوسیل حفظ سازه از شوره زدگیست.وقتی آب یه لایه های زیرین نفوذ کند از آنجا برخی ذرات را به همراه آورده و پس از تبخیر در سطح باقی میگذارد که زایکوسیل از نفوذ آب به لایه های زیرین جلوگیری کرده و این احتمال را از بین میبرد.

علاوه بر دائمی بودن و مصرف راحت میتوان موارد زیر را نیز به مزایای زایکوسیل اضافه کرد.به علت نانو بودن عوارض آن برای انسان یا محیط زیست نسبت به فرایند های مشابه شدیدا پایین است.

صرفه اقتصادی زایکوسیل

صرفه اقتصادی ویژگی مهم این محصول است. به طوری که به علت های ساختاری آن ، زایکوسیل از قابیلت پوشش مساحت زیادی با میزان کم بهره مند است.( 1 کیلوگرم ازآن حدود 40 تا 60 متر مکعب از سطح را در پوشش خود قرار میدهد.) همچنین پایداری و دوام آن مصرف کننده را از ترمیم و استفاده ی مجدد تا حدود 10 سال بی نیاز می کند.

زایکوسیل
زایکوسیل

تنفس در سازه ها با به کارگیری زایکوسل

از آنجایی که محلول ما به درون ماده نفوذ کرده و در سطح باقی نمیماند تغییری در ظاهر مصالح به وجود نخواهد آورد .فرایند شیمیایی زایکوسیل با مواد تشکیل دهنده مصالح ساختمانی باعث حفظ  تنفس سازه و جلوگیری از پوسته پوسته شدن لایه می گردد.

لازم به ذکر است حفظ قابلیت تنفس به این علت است که پس از واکنش ابعاد مولکول ها تا مقیاس نانو کاهش یافته و فضای زیادی برای عبور هوا ایجاد میگردد.

زایکوسیل با تغییر ویژگی ساختاری مواد و مصالح از آب دوست به آب گریز همچنین باعث عدم جذب ذرات خاک و گرد و غبار که قطبی هستند بر نمای ساختمان های میشود که موجب تمیز نگه داشتن شدن آنهاست.

این محصول  تا کنون در 1360 پروژه در ایران مورد مصرف قرار گرفته است  که  بیش از 200 مورد آنها پروژه هایی عظیم در شهر های بزرگ بوده اند . زایکوپریم ، الاستوبار ، سیل ایت و پرایمکس نام مکمل های محلول زایکوسیل میباشند.

[porto_block id=”17802″ name=”basicmaterialrelatedprodusct”]

تحریریه به تام
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • نقاشی ساختمان 14 تیر 1396 / 11:21 ق.ظ

    بسیار عالی

دیدگاه ها بسته شده.