راهنمای نصب کاغذ دیواری

راهنمای نصب کاغذ دیواری

امروزه شاهد نصب کاغذ دیواری برای بسیاری از ساختمان های مسکونی و اداری هستیم که با توجه به نوع کاغذ استفاده شده، ممکن است در بخش‌های مختلفی به کار گرفته شوند. به عنوان مثال، کاغذهای دیواری مقاوم در برابر رطوبت را می توان در آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی به کار گرفت،  اما در طرف مقابل کاغذهای دیواری که مقاومت چندانی در برابر آب و رطوبت از خود نشان نمی دهند، بیشتر در بخش پذیرایی و اتاق نشیمن به کار گرفته می شوند و طرح های شلوغی دارند. به همین دلیل در جریان نصب کاغذ دیواری توجه به جنس و طرح آن اهمیت بسیاری دارد و طراح ها این موضوع را در نظر می گیرند.

در این مطلب از گروه کلینیک ساختمانی به تام راهنمای نصب کاغذ دیواری به صورت عملی و با جزئیات کامل در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آماده سازی تجهیزات لازم برای نصب کاغذ دیواری

اولین مرحله از انجام هر کاری، از جمله نصب کاغذ دیواری شامل آماده سازی تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز می شود. در مورد کاغذ دیواری نیز به چسب، خود کاغذ دیواری، ابزارهای اندازه گیری، ابزارهای برش و ابزارهای مالش چسب بر روی دیوار و پلکان برای نصب کاغذ دیواری بر روی قسمت های مرتبط نیاز داریم.

آماده سازی تجهیزات لازم برای نصب کاغذ دیواری

بررسی کاغذ دیواری از لحاظ شماره محصول

اگر بخواهیم روند نصب کاغذ دیواری به شکل مناسب و با کیفیتی اجرا شود، لازم است که شماره محصول و کیفیت آن را در شروع کار بررسی کنیم. همانطور که در تصویر زیر نیز نشان داده شده است، هر کدام از محصولات ساختمانی دارای یک شماره محصول هستند که از طریق انطباق آنها می‌توانیم مرتبط بودن آنها را با یکدیگر تشخیص دهیم.

بررسی کاغذ دیواری از لحاظ شماره محصول برای نصب کاغذ دیواری

بررسی کیفیت محصول

علاوه بر بررسی شماره محصول و مطابقت دادن آنها، لازم است که وضعیت کاغذ دیواری از لحاظ سالم بودن و نداشتن زدگی مورد بررسی قرار گیرد.البته در مورد کاغذ دیواری و کسانی که به صورت حرفه‌ای با این محصول کار می کنند، انجام این کار چندان سخت نیست و از طریق باز کردن رول کاغذ دیواری، می توان از وضعیت آن اطمینان حاصل کرد.

بررسی کیفیت محصول در نصب کاغذ دیواری

اندازه گیری دیوار

حالا که از وضعیت کاغذ دیواری و مناسب بودن جنس آن مطمئن شدیم، در این مرحله از نصب کاغذ دیواری نوبت به اندازه گیری دیوار با توجه به عرض کاغذ است. برای این کار می‌توانیم از مترو های نواری معمولی و یک مداد ساده استفاده کنیم. فقط توجه داشته باشید که این اندازه گیری به عنوان راهنمای اصلی شما در تمامی مراحل به کار گرفته می شود و باید دقت بالایی داشته باشیم.

اندازه گیری دیوار در نصب کاغذ دیواری

مشخص کردن خطوط راهنمای نصب

پس از اندازه گیری دیوار و مشخص شدن عرض هر کدام از آورده های دیواری، اکنون نوبت به مشخص کردن خطوط راهنمای نصب کاغذ دیواری می رسد که باید به صورت عمودی و از بالا تا پایین دیوار کشیده شوند. راست بودن این خطوط اهمیت بسیاری دارد و لبه کناری کاغذ دیواری را مشخص می کند.

مشخص کردن خطوط راهنمای نصب کاعذ دیواری

پیشنهاد ما برای مشخص کردن این خطوط استفاده از تراز های معماری با طول بلند است که دارای یک نشانگر آبکی یا لیزری هستند و راست بودن خط مورد نظر را نشان می دهند. برای استفاده از این ابزار، لازم است که حباب آب مورد نظر همانند تصویر در مرکز دو خط قرار گیرد.

تراز معماری در نصب کاغذ دیواری

اندازه گیری ارتفاع مورد نیاز و برش کاغذ دیواری

در مرحله بعدی از نصب کاغذ دیواری نوبت به اندازه گیری ارتفاع دیوار موردنظر و مشخص کردن محل برش است. برای اندازه گیری ارتفاع می توانید از مترهای فلزی استفاده کنید که کنترل آنها را راحت است.

[irp posts=”22443″ name=”راهنمای نصب کابین دوش حمام”]

اندازه گیری ارتفاع مورد نیاز در نصب کاغذ دیواری

پس از اندازه گیری ارتفاع مورد نیاز و مشخص کردن محل برش، می توانید کاغذ دیواری را از محل مورد نظر تا کنید تا بتوانید راحت تر آن را برش دهید. استفاده از ابزار بسیار تیز در این مرحله می تواند کمک کننده باشد.

برش کاغذ دیواری در نصب کاغذ دیواری

آماده سازی چسب و ریختن آن به ظرف مخصوص

چسب کاغذ دیواری برای استحکام و طول عمر آن بسیار مهم است. این چسب علاوه بر اینکه بتوانند به سطوح مختلف بچسبد، باید انعطاف پذیری کافی داشته باشند که امکان شکل دهی و تغییر وضعیت آن فراهم باشد. معمولاً این چسب ها در فرم های استاندارد عرضه می شوند و می توانیم نمونه های مختلف آنها را در فروشگاه اینترنتی کلینیک ساختمانی به تام بیابید.

آماده سازی چسب در نصب کاغذ دیواری

برای استفاده بهینه از چسب و همچنین جلوگیری از خراب شدن باقیمانده آن، لازم است که آن را به ظرف مخصوص بریزید که امکان استفاده از قلم مو های مختلف برای شما فراهم کند. در جریان نصب کاغذ دیواری به انواع مختلفی از قلم مو ها نیاز خواهید داشت که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

ریختن آن به ظرف مخصوص در نصب کاغذ دیواری

آغشته کردن تمام سطح دیوار به چسب به شکل مناسب

آغشته کردن دیوار به چسب به منظور چسباندن کاغذ دیواری الزامات خاص خود را دارد و باید در هر قسمت به این قوانین پایبند باشیم. به عنوان لایه زیرین می توانید از قلم موهای معمولی برای کشیدن چسب بر روی دیوار استفاده کنیم.

[irp posts=”22362″ name=”راهنمای نصب فلاش تانک توکار”]

آغشته کردن تمام سطح دیوار به چسب در نصب کاغذ دیواری

در مرحله بعد باید از قلم موهای غلطکی برای قسمت های بالایی و مرتفع و همچنین لایه های روی چسب استفاده کنیم. قلم موهای غلطکی به دلیل سطح صاف و سرعت عمل بالا برای نصب کاغذ دیواری مناسب هستند و مانع از خشک شدن چسب می شوند.

قلم مو غلطکی در نصب کاغذ دیواری

توجه داشته باشید که چسب زیر کاغذ دیواری باید کاملاً یکپارچه و کامل باشد. اگر دو مرحله فوق را به طور دقیق انجام داده باشید، در انتهای کار اگر همانند تصویر زیر انگشت خود را بر روی چسب کاغذ دیواری بکشید، باید شکلی همانند تصویر زیر داشته باشد.

امتحان کردن چسب در نصب کاغذ دیواری

چسباندن کاغذ دیواری از بالا به پایین

چسباندن کاغذ دیواری و نصب آن بر روی دیوار باید از بالا به پایین صورت گیرد تا کنترل بیشتری بر روی حرکت کاغذ دیواری و نحوه قرارگیری لبه‌های آن بر روی خطوط راهنما داشته باشید. در ضمن هنگام برش کاغذهای دیواری باید آنها را به صورت لوله هایی درست کنید که به مرور زمان از بالا به پایین باز شوند. نصب کاغذ دیواری را به صورتی انجام دهید که لبه آن بر روی خط راهنما قرار گیرد و از آن تبعیت کند.

نصب کاغذ دیواری از بالا به پایین

برش قسمت های اضافی

پس از نصب کاغذ دیواری در قسمت های پایینی و حرکت دادن آن به سمت پایین لازم است که قسمت های اضافی آنها را برش دهید. توجه داشته باشید که هنگام اندازه گیری ارتفاع دیوار باید از هر قسمت کمی کاغذ دیواری را بزرگتر در نظر بگیرید که از بروز خطاها و اشتباهات احتمالی جلوگیری کنید. در این مرحله با استفاده از ابزارهای برشی تیز، قسمت های اضافی را جدا کنید.

برش قسمت های اضافی در نصب کاغذ دیواری

نصب گوشه ها

در جریان نصب کاغذ دیواری باید ابتدا قسمتهای میانی را نصب کنید و سپس به سراغ گوشه ها بروید. اگرچه اندازه گیری دیوار از گوشه ها شروع می شود، اما نصب گوشه ها در آخر کار کمک می کند که اشتباهات احتمالی را پوشش دهید و در صورت بروز مشکل، کمتر در دید مخاطب قرار گیرد.

نصب گوشه ها در نصب کاغذ دیواری

پس از اتمام گوشه ها و مشخص شدن روند قرار گیری آنها، باید با یک کاردک پلاستیکی تمامی قسمتهای آن را به شکلی بچسبانید که هیچگونه حباب هوایی در آن وجود نداشته باشد. در ضمن گوشه ها و قسمت های بالا و پایین کاغذ دیواری را بررسی کنید و در صورت وجود قسمت اضافی آنها را برش دهید.

برش گوشه ها در نصب کاغذ دیواری

ادامه روند نصب کاغذ دیواری

تا اینجای کار می توان ادعا کرد که نصب کاغذ دیواری را انجام داده ایم و از این مرحله کار شما راحت تر خواهد شد. اگر با همین منوال بتوانید روند کار خود را ادامه دهید، سرعت شما در نصب سایر قسمت ها بیشتر خواهد شد و می توانید سریعتر اتاق مورد نظر را به پایان برسانید.

ادامه روند نصب کاغذ دیواری

بررسی قسمت های مختلف و تحویل کار به کارفرما

روند نصب کاغذ دیواری را تا انتها ادامه دهید و تمامی قسمت ها را با کاغذ دیواری پوشش دهید. در انتهای کار می توانید مجددا تمامی قسمت ها و گوشه و کنار ها را مورد بازرسی قرار دهید و در صورت وجود مشکل آنها را برطرف کنید. در انتها با تاییدیه کارفرما می توانید پروژه مورد نظر را تحویل دهید.

بررسی قسمت های مختلف و تحویل کار به کارفرما

همانطور که می بینید، روند نصب کاغذ دیواری چندان سخت نیست و با کمی دقت و با استفاده از چند ابزار ساده، امکان نصب انواع کاغذ دیواری در طرح های مختلف را خواهید داشت. در هر کدام از مراحل نیز دچار مشکل شدید، می توانید با کارشناسان فنی ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[irp posts=”20102″ name=”نحوه نصب سرامیک اسلب بر روی دیوار”]


[porto_block id=”17741″ name=”wallpaperrelatedproducts”]

tamep2