نحوه نگهداری از پنجره UPVC در ساختمان

پنجره UPVC

بعد از نصب یک پنجره UPVC یکی از مسائلی که ممکن است برای شما مهم باشد این است که بهترین راه برای نگهداری از این نوع پنجره ها چیست و با چه مراقبت هایی می توان بهترین بهره وری را در آینده از پنجره دوجداره UPVC داشت. در این مقاله به مسائل مهمی که در نگهداری پنجره UPVC مطرح هستند را برای شما آماده کرده ایم.

 

نظافت پروفیل پنجره UPVC

بهترین ماده یا محلول برای تمیز کردن پروفیل پنجره های UPVC مایع تمیز کننده پنجره UPVC است. عمدتا این مایع تمیز کننده در ایران تولید نمی شود و به ندرت در بازار موجود است، ولی شما برای تمیز کردن پنجره های UPVC خود می توانید از اسپری های جرم گیر با غلظت پایین یا محلول آب و صابون استفاده کنید، و یا از اسفنج هایی که با فن آوری نانو ساخته شده اند استفاده کنید. هیچ وقت برای تمیز کردن پنجره UPVC از دستمال و یا پارچه زبر استفاده نکنید.

بعد از استفاده از دستمال آغشته به مایع تمیز کننده و یا آب و صابون سعی کنید با یک پارچه نم دار و بدون پرز آن را تمیز کنید. هیچ وقت برای تمیز کردن پنجره هایUPVC از مواد شوینده قوی همچون وایتکس استفاده نکنید.

اگر لاستیک های آبندی پنجره های UPVC شما از نوع EPDM (که قوی ترین و بهترین نوع لاستیک است) می باشد، بیشترین عمر مفید را خواهد داشت و همیشه تازگی آن مشهود است. فقط کافیست شما هر چند ماه یک بار با یک دستمال بسیار نمناک، گرد و غبار را از روی آن پاک کنید. اگر پنجره های شما دارای لاستیک های سر خود است که از نوع  PVCاست (که نسبت به لاستیک  EPDMمقاومت و طول عمر کوتاهی دارند) هر چند ماه یک بار با دستمال آغشته به آب و صابون می توانید آن را تمیز کنید این کار باعث طراوت بیشتر لاستیک آبندی می شود.

بعد از نصب کامل پنجره های UPVC، در صورت اتمام کلیه امور ساختمانی ( نقاشی و آهنگری و …)، برچسب های محافظ که بر روی پروفیل قرار دارند را بردارید. این حساسیت در قبال برچسب های محافظ بیرونی پنجره بیشتر است چون در صورت ماندگاری زیاد و تابش خورشید، برچسب های محافظ دچار تغییر رنگ شده و ترک می خورند و جدا کردن آن از پنجره UPVC بسیار سخت و در برخی موارد غیر ممکن می شود.

پنجره UPVC
پنجره UPVC

توصیه هایی برای نگهداری یراق پنجره UPVC

یراق پنجره UPVC به عنوان نگه دارنده پروفیل فریم و پروفیل بازشو در یکدیگر، بیشترین فشار فیزیکی را در پنجره های UPVC تحمل می کند. برای نگهداری و طول عمر یراق آلات استفاده شده می بایست موارد زیر بررسی و انجام شود:

  1. عملکرد روان یراق آلات پنجره های UPVC
  2. محکم و ثابت بودن یراق آلات پنجره های UPVC
  3. جلوگیری از فرسایش و خوردگی یراق آلات پنجره های UPVC
  4. استفاده از روغن بدون اسید و غیر رزینی در روغن کاری یراق آلات پنجره های UPVC

در ادامه هر کدام از این موارد توضیح می دهیم.

عملکرد روان یراق آلات پنجره UPVC

عملکرد روان یک پنجره UPVC را می توان به وسیله باز و بسته کردن و حرکت دستگیره آن ارزیابی کرد. بر اساس استاندارد اصلی کارکرد یراق آلات پنجره های UPVC در آلمان، میزان گشتاور و قفل شدن یک پنجره حداکثر 10 نیوتن بر متر مربع می باشد. شما می توانید با استفاده از یک آچار بازرسی اولیه را انجام دهید، عملکرد روان پنجره های UPVC را می توان با روغن کاری و یا رگلاژ یراق آلات بهبود بخشید.

همچنین لازم به ذکر است رگلاژ پنجره می بایست توسط شرکت تولید کننده صورت گیرد، زیرا رگلاژ نامناسب یراق آلات می تواند باعث شود پنجره عملکرد مطلوب را نداشته باشد.

پنجره UPVC
پنجره UPVC

محکم و ثابت بودن یراق آلات پنجره UPVC

کارایی و امنیت و عملکرد پنجره های UPVC به محکم بودن یراق آلات آن بستگی دارد. پایداری و محل اتصال پیچ ها در یراق آلات پنجره UPVC می بایست امتحان شود و پیچ هایی که شل شده اند سفت و در صورت شکسته شدن تعویض شوند.

جلوگیری از فرسایش و خوردگی یراق آلات پنجره UPVC

برای نگهداری از یراق آلات پنجره های UPVC و جلوگیری از خوردگی و فرسایش و بالا بردن عمر مفید آنها، باید بر اساس اطلاعات صحیح روغن کاری شوند. با روغن کاری و گریس کاری مداوم کلیه اجزای مرتبط به یراق آلات پنجره (حداقل سالی یک بار)، عملکرد یراق آلات بهبود یافته و مانع از خوردگی یراق آلات پنجره می شود. همچنین زبانه های مخفی از جنس فولاد، برای جلوگیری از فرسایش، نیاز به گریس کاری مداوم دارند.

استفاده از روغن بدون اسید و غیر رزینی در روغن کاری یراق آلات پنجره UPVC

برای بیشتر شدن عمر مفید و کارایی پنجره بهتر است از روغن بدون اسید و غیر رزینی در روغن کاری یراق آلات پنجره استفاده کنید. این کار از خوردگی و خرابی یراق آلات پنجره بر اثر استفاده از روغن های دیگر جلوگیری می کند.

پنجره UPVC
پنجره UPVC

توصیه های ایمنی در پنجره UPVC

در پایان چند توصیه برای استفاده و نگهداری از این نوع پنجره برای شما تهیه کرده ایم:

  1. به بازشو پنجره چیز اضافی آویزان نکنید
  2. بین بازشو و چهارچوب جسم خارجی قرار ندهید
  3. در هنگام باد شدید پنجره را در حالت باز رها نکنید
  4. اجازه باز شدن ناگهانی پنجره و با فشار زیاد در جهت لولاها را ندهید
تحریریه به تام