بررسی مزایای درب و پنجره های UPVC – قسمت اول

درب و پنجره هاي UPVC

درب و پنجره هاي UPVC داراي مزاياي زيادي هستند. براي آشنايي با اين مزايا ابتدا با UPVC و درب و پنجره هاي UPVC مقداري بيشتر آشنا مي شويم.

UPVC از گروه مواد مصنوعي است و مخفف Unplasticised poly vinyl chloride مي باشد.  UPVC نوعي از PVC است. امروزه PVC يكي از ارزشمند ترين فرآورده هاي شيمي مي باشد. از PVC به عنوان پلاستيك سخت در كارت هاي نوار مغناطيسي، صفحات گرامافون، سيستم لوله كشي و كانال استفاده مي شود. همچنين مي توان با اضافه كردن افزودني هايي، PVC را نرم تر و قابل انعطاف تر كرد و در صنايعي مانند پوشاك و لوازم خانگي از آن استفاده كرد. اما، مهم ترين كاربرد PVC در صنعت ساخت و ساز است. اين كاربرد تا جايي است كه بيش از 50 درصد PVC هاي توليد شده معمولا در صنعت ساختمان سازي استفاده مي شود. امروزه PVC يكي از مهم ترين مواد ترمو پلاستيك در صنعت ساختماني است، و در بسياري از طرح هاي زيربنايي مانند آب رساني و شهر سازي از آن استفاده مي شود.

درب و پنجره هاي UPVC
درب و پنجره هاي UPVC

پيدايش درب و پنجره هاي UPVC حدودا به دهه 60 ميلادي بر مي گردد. با پيشرفت تكنولوژي و افزايش هزينه توليد درب و پنجره ها چوبي و آهني، استفاده از درب و پنجره هاي UPVC رونق بيشتري پيدا كرد. مزايايي مانند تنوع، استقامت فيزيكي و پايداري در برابر شرايط جوي به همراه قابل بازيافت بودن UPVC به كار رفته در درب و پنجره موجب تحول صنعت درب و پنجره سازي شد. تاريخ توليد درب و پنجره هاي UPVC در ايران به دهه 50 و شهر رشت بر مي گردد.

درب و پنجره هاي UPVC طی سالیان اخیر یکی از رایج ترین انواع درب و پنجره ها بوده اند. كاملا مشخص است که این میزان محبوبیت و تقاضا به دلیل وجود مزایای بسيار در اين نوع درب و اين پنجره ها است. حالا نوبت به بررسي كامل مزاياي درب و پنجره هاي UPVC مي رسد. در اين مطلب تلاش شده تا تمامي ابعاد اين نوع درب و پنجره ها مشخص شود. اين مطلب در دو بخش آماده گرديده است. در ادامه قسمت اول اين مزايا شرح داده شده اند.

درب و پنجره هاي UPVC
درب و پنجره هاي UPVC
  1. دوام و استحکام بالای درب و پنجره هاي UPVC

درب و پنجره هاي UPVC محصولات قابل اطمینان از نظر استحکام و دوام هستند. علی رغم تفاوت های ظاهری با انواع فلزی، اما مانند آنها ثبات و دوام بسیار بالایی دارند. البته این دوام و استحکام ارتباط مستقیم با نوع مواد اولیه به كار رفته در درب و پنجره هاي UPVC دارد.

  1. ثبات رنگ درب و پنجره هاي UPVC 

یکی از عناصر تشکیل دهنده درب و پنجره هاي UPVC، پروفیل های UPVC است. پروفیل های UPVC به رنگ سفید تولید می شوند. میزان سفیدی و ثبات و عدم تغییر اين سفيدي، رابطه مستقیم با کیفیت و میزان هر یک از ترکیبات به کار رفته در فرمولاسیون پروفیل های UPVC دارد.

  1. تنوع رنگی نامحدود درب و پنجره هاي UPVC

تنوع رنگی در درب و پنجره هاي UPVC مي تواند در دو فرآیند کاملا متفاوت انجام شود. هر دو روش از لحاظ کیفی و استاندارد پذیرفته شده هستند. اين دو روش عبارتند از:

الف. پروفیل های لمینیت: پروفیل هایی هستند که فویل های رنگی روی آنها به شکلی جدایی ناپذیر چسبانده مي شوند. اين كار در يك فرآیند خاص و توسط ماشین آلات مربوطه انجام مي شود. با استفاده از اين روش امکان تولید رنگ های مختلف براي درب و پنجره ها فراهم می شود. ميان رنگ هاي توليدي، رنگ هاي نوک مدادی و نقره ای محبوب ترين انواع پروفیل های لمینیت هستند. یکی از مهم ترین مزایای لمینیت کردن پروفیل ها، امکان پیاده سازی طرح های مختلف روی پروفیل ها مي باشد. از ميان تمامی طرح های موجود چند طرح مختلف چوب مانند طرح گردویی و طرح بلوطی بسيار محبوب مي باشند.

ب. پروفیل های رنگ آمیزی شده: در ابتدا باید توجه داشت که هنوز هیچ یک از استاندارد های معتبر در دنیا، تولید پروفیل های رنگی را مجاز نكرده و پروفیل های UPVC هنگام تولید می بايست به رنگ سفید برای مصرف معمول و قهوه ای برای لمینیت کردن پروفیل تولید شوند. پس توليد است كه اين پروفيل ها به رنگ مورد نظر مشتري رنگ ‌آميزي مي شوند. در رابطه با پروفیل های رنگ آمیزی شده باید توجه داشت که رنگ مورد استفاده، از تکنولوژی خاصی بهره می برد. به گونه ای که درب و پنجره هاي UPVC رنگی استاندارد در طی سال ها به هیچ وجه تغییر رنگ نمي دهند. خصوصیت دیگر رنگ های استاندارد، ضد خش بودن آنها مي باشد. در عین حال عدم محدودیت در انتخاب رنگ دلخواه و امکان اجرای طیف وسیع 16میلیون رنگ موجب شده تا این روش به نسبت روش لمینیت کردن پروفیل ها از محبوبیت بیشتری برخوردار باشد.

درب و پنجره هاي UPVC
درب و پنجره هاي UPVC
  1. عایق بندی درب و پنجره هاي UPVC

مهمترین عامل پيدايش و رونق نسل جدید درب و پنجره ها و به طور کلی بسیاری از مصالح ساختمانی، قابلیت آنها در عایق بندی مي باشد. ميزان عايق بندي درب و پنجره، يك معيار براي تعيين ميزان كيفيت و قيمت گذاري آنها مي باشد.

میزان عایق بندی درب و پنجره هاي UPVC تابعی از عوامل مختلف است. اين عوامل عبارتند از: شیشه، پروفیل، یراق آلات، نصب، فرآیند تولید، فرآيند مونتاژ، نوع ماشین آلات مورد استفاده در خط تولید، میزان دقت ماشين آلات مورد استفاده، پروفیل های گالوانیزه به کار رفته در درون پنجره و میزان مهارت پرسنل شاغل در بخش تولید. که در صورت قرارگیری این عوامل در کنار هم به صورت درست و مناسب، محصول توليدي از کیفیت مطلوب برخوردار خواهد بود.

تحریریه به تام