اندازه گیری و نصب درب و پنجره UPVC

درب و پنجره UPVC

درب و پنجره UPVC ، امروزه، به یکی از مهم ترین انواع درب و پنجره تبدیل شده اند. یکی از مهم ترین عوامل در کارایی درب و پنجره UPVC، مراحل اجرایی عملیات نصب است.

 

اندازه گیری صحیح و به دنبال آن نصب درست درب و پنجره UPVC،‌ موجب می شود این نوع درب و پنجره بتواند با کارایی مورد نظر کار کند. شاید در نگاه شما اندازه گیری کاری تخصصی است که باید توسط افراد حرفه ای انجام شود، البته این نگاه شما درست است، اما نکته مهم این است شما باید با اصول آن آگاه باشید تا بتوانید به شخص اندازه گیر کمک کرده و در صورت عدم دقت او در اندازه گیری، شما متوجه شوید. بنابراین در این مقاله نکات مهم در اندازه گیری درب و پنجره UPVC را برای شما توضیح می دهیم.

درب و پنجره UPVC
درب و پنجره UPVC

نکات مهم قبل از اندازه گیری درب و پنجره UPVC

 1. شخصی که کار اندازه گیری را انجام می دهد نخستین نفری است که موارد مهم را برای نصب درب و پنجره UPVC بررسی می کند. بنابراین، او مانند یک پیشاهنگ است که باید تمامی موارد مهم را بررسی کند و مواردی که برای ساخت و نصب درب و پنجره UPVC خارج از عرف به نظر می رسد به شما اطلاع دهد.
 2. در صورتی سفارش درب و پنجره UPVC یک تکه داده اید، ابتدا ا باید اطمینان حاصل کنید که درب یا پنجره بعد از ساخت، قابلیت انتقال به محل نصب را از راه پله ها یا محل های دیگر داشته باشد. در غیر این صورت، لازم است که نسبت به سفارش درب یا پنجره چند تکه اقدام کنید.
 3. به علت حجم زیاد اطلاعات و تصاویری که شخص اندازه گیر باید در ذهن و حافظه خود نگه دارد، توجه داشته باشید که باید همواره تمامی موارد را در خصوص درب و پنجره، ابعاد آن، کتیبه ها، جان پناه های پایین پنجره ها، درب های فرانسوی و محل قرارگیری دستگیره یادداشت کند، تا پس از گذشت زمان، موارد را از یاد نبرده و دچار اشتباه در اندازه گیری نشود و محصول شما دچار اشکال نشود.
 4. به این نکته داشته باشید که در بازسازی، اصولا پنجره های نصب شده در ساختمان ها در سه گروه بیشتر جای نمی گیرند. درب و پنجره UPVC از جنس پروفیل آهن یا آلومینیوم قدیمی با شاخ درون دیوار بوده و یا از جنس آلومینیوم های جدید هستند که بر روی ساب فریم نصب می شوند. هنگام طراحی جهت تعویض این پنجره ها، در صورتی که امکان خارج کردن قاب آلومینیومی وجود داشته باشد، باید این پنجره ها را کامل خارج کرد و از پشت قاب اندازه گیری کرد.
درب و پنجره UPVC
درب و پنجره UPVC

نکات مهم در اندازه گیری درب و پنجره UPVC

 1. شخص اندازه گیر باید در هنگام اندازه گیری، محل نصب درب و پنجره UPVC را به دقت مورد بررسی قرار دهد. این امر به ویژه در آشپزخانه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. همچنین، توجه به محل قرارگیری پرده و سقف های کاذب بسیار ضروری است. در همین راستا، شخص اندازه گیر اقدام به طراحی کتیبه برای محل نصب پرده و کتیبه پایین یا پنجره کشویی برای آشپزخانه (پنجره های بالای سینک آشپزخانه) می کند.
 2. توجه داشته باشید که شخص اندازه گیر باید تصاویر و ابعاد درب و پنجره UPVC را براساس انتخاب شما طراحی کند. نکته مهم در اینجا انتخاب شما از میان درب و پنجره موجود است، زیرا چنانچه سفارش شما خارج از ابعاد ذکر شده باشد این امکان وجود دارد که یراق درب یا پنجره مورد سفارش شما وجود نداشته باشد و عمل اجرای درب یا پنجره مورد نظر ممکن نباشد.
 3. سعی کنید هنگام طراحی درب و پنجره UPVC، با شخص اندازه گیر تعامل داشته باشید تا ابعادی خارج از استاندارد سفارش ندهید، چرا که ممکن است برای نصب و ساخت آن در آینده مشکلی به وجود آید.
 4. در صورت استفاده از پروفیل های Sash، Door Sash یا Mullion جهت ساخت قاب درب یا پنجره UPVC ، فاصله خالی دور تا دور محل نصب بازشو تا دیوار داخلی اتاق باید ۲ سانتی متر باشد تا لبه ۲ سانتی متری آن به دیوار گیر نکند. چنانچه در ساخت قاب درب و پنجره UPVC از پروفیل Renovation یا همان پروفیل فریم بازسازی استفاده شود، این فاصله خالی 4.5 سانتی متر در نظر گرفته می شود.
درب و پنجره UPVC
درب و پنجره UPVC

نکات مهم بعد از اندازه گیری و هنگام ترسیم درب و پنجره UPVC

 1. شخص اندازه گیر باید هنگام ترسیم درب و پنجره UPVC، ابعاد آن را در مقیاسی خاص لحاظ کنند. بدین ترتیب که تناسب ابعادی عرض و ارتفاع را به یک نسبت کوچکتر در نظر بگیرند. با این کار شما و افراد کارشناس دیگر، با نگاه کردن به نقشه در مورد ابعاد واقعی آن دچار اشتباه نمی شوید.
 2. در صورت مخدوش بودن ابعاد، اندازه ها و همچنین تصاویر، از شخص اندازه گیر بخواهید تا نسبت به ابعاد و اندازه ها اطمینان حاصل کامل پیدا کند. معمولا از شما تایید این ابعاد را می گیرند، بنابراین به تمامی نکات توجه داشته باشید.
 3. در انتها لازم است که شخص اندازه گیر پس از طراحی درب و پنجره UPVC و اندازه گیری دقیق محل نصب آن، تمامی نقشه ها را با حالت های بازشو مورد نظر شما شامل چپ بازشو یا راست بازشو کنترل کرده و سپس به تایید شما برساند تا از هر گونه اشتباه جلوگیری شود. در مورد بالکن ها نیز بایستی درب ها را از نظر بیرون بازشو یا داخل بازشو بودن مورد آزمایش قرار داده و تاییدیه شما را دریافت کند.
تحریریه به تام