مزایای درب و پنجره های UPVC – قسمت دوم

درب و پنجره های UPVC مزاياي زيادي دارند. درب و پنجره های UPVC طی سالیان اخیر یکی از رایج ترین انواع درب و پنجره ها بوده اند. كاملا مشخص است که این میزان محبوبیت و تقاضا به دلیل وجود مزایای بسيار در اين نوع درب و اين پنجره ها است.

بنابراين بررسي كامل مزاياي درب و پنجره های UPVC امري لازم به نظر مي رسد. در قسمت اول 4 مزيت درب و پنجره های UPVC گفته شد. اكنون در قسمت دوم ديگر مزيت ها را شرح مي دهيم.

درب و پنجره های UPVC
درب و پنجره های UPVC

امکان استفاده از شیشه های چند جداره در درب و پنجره های UPVC

یکی از مهم ترین اجزاي پنجره، شیشه آن است. به موازات پیشرفت های صورت گرفته در صنعت درب و پنجره سازي، فرآیند تولید شیشه های چند جداره نیز دست خوش تحولات زيادي شده است.

از ورود شیشه های دو جداره به بازار ايران چند دهه گذشته است، اما غیر از مواردی محدود، اکثر شیشه های دو جداره تولیدی در دهه های گذشته از استاندارد های لازم برخوردار نبودند.

اين شيشه ها صرفا نام شیشه دو جداره را یدک می کشیدند، اما در سال های اخیر شرکت های بسیاری توانسته اند با امکانات مطلوب، به تولید شیشه های چند جداره اقدام كنند.

شیشه های چند جداره، از لحاظ عایق بندی بر اساس عوامل موثر در عایق بندي دسته بندي مي شوند. اين عوامل عبارتند از: ضخامت هر جدار، فاصله مابین هر جدار، تعداد جدار های به کار رفته، کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید مانند چسب ها و رطوبت گیر ها، خط تولید و کیفیت ماشین آلات موجود. به يك عبارت ديگر، هر چه ضخامت شیشه بیشتر و تعداد جدار ها بالاتر باشد عایق بندی شیشه بیشتر خواهد بود.

درب و پنجره های UPVC
درب و پنجره های UPVC

 افزایش ضریب امنیتی درب و پنجره های UPVC

در پنجره هاي قديمي، تدبیر خاصی جهت افزایش ضریب امنیتی پنجره اندیشیده نشده بود. براي امنيت آنها تنها يك چفت طراحي شده بود که موجب بسته نگه داشتن پنجره می شد. اما اين كار به هيچ وجه امنيت را ايجاد نمي كرد و به راحتي پنجره ها باز مي شدند.

اما درب و پنجره های UPVC داراي طراحی خاص در پروفیل ها مي باشند و یراق آلات آن تنوع زيادي دارند. به همين دليل، با توجه به کارایی هر یک از توليدات، امکان استفاده از طیف وسیعی از انواع یراق آلات متنوع براي افزايش ضريب امنيت درب و پنجره های UPVC وجود دارد.

همچنين تولید کنندگان یراق آلات برای ارایه محصول خود به بازار ملزم به رعایت استاندارد های سختگیرانه ای هستند تا از این طریق درب ها و پنجره هاي توليدي تقريبا غیرقابل نفوذ شده و يا نفوذ به آنها زمان بر و سخت باشد.

درب و پنجره های UPVC
درب و پنجره های UPVC

تنوع بسیار بالا در بازشو ها

یراق آلات مورد استفاده در درب و پنجره های UPVC علاوه بر ضریب امنیتی بالا، مزایای دیگری نیز دارند. مهم ترین آنها امکان بهره گیری از تنوع بسیار بالا در بازشو ها مي باشد. در واقع هنگام طراحی و ساخت پروفیل ها و یراق آلات درب و پنجره های UPVC پیش بینی استفاده از هر نوع بازشو شده است.

به عنوان مثال، در صورتی که در فضایی نیاز به اجرای پنجره ای به عرض 6 متر و ارتفاع 3 متر باشد و از طرف دیگر خریدار بخواهد پنجره اش فقط دو لنگه داشته باشد، در حالت معمول و به واسطه مواد اولیه مورد استفاده در پنجره های قدیمی امکان ساخت چنین پنجره ای وجود نداشت، اما در درب و پنجره های UPVC به واسطه استفاده از پروفیل و یراق ویژه، امكان ساخت چنین درب و پنجره هایی وجود دارد.

درب و پنجره های UPVC
درب و پنجره های UPVC

امکان استفاده از یراق آلات الکترونیکی در درب و پنجره های UPVC

از دیگر مزایای درب و پنجره های UPVC، امکان استفاده از تجهیزات الکترونیکی و کنترلر های برقی یا حتی ریموتی است. اين نوع يراق آلات بيشتر جنبه لوكس و هوشمند دارند. همچنين آنها بسيار گران هستند.

يراق آلات هوشمند مي توانند كاربرد فراواني داشته باشند، مثلا هنگامي كه در اتاق نشسته ايد و مي خواهيد پنجره رو باز يا بسته كنيد مي توانيد بدون حركت اين كار رو انجام دهيد. از دیگر امکانات این نوع یراق آلات، قابلیت اتصال درب و پنجره ها به سیستم اتوماسیون خانه یا سیستم مدیریت هوشمند ساختمان است.

درب و پنجره های UPVC
درب و پنجره های UPVC

امکان ساخت و اجرای همه اشکال هندسی بدون محدودیت

یکی از شاخص ترین خصوصیات پروفیل های UPVC قابلیت شکل پذیری و امکان ساخت اشکال هندسی با تنوع زياد است. مکانیزم آن نیز به طور کلی به این صورت است که پروفیل در دستگاه مخصوص این کار در دمایی در حدود 150 درجه سانتی گراد قرار مي گيرد.

سپس در مدت زمان های مختلف (بسته به نوع پروفیل بین 10 تا 20 دقیقه) از آن مراقبت مي شود تا شرایط لازم جهت شکل دهی به پروفیل فراهم آيد. با اين كار مي توان پروفيل را به اشكال مختلف درآورد و درب و پنجره های UPVC متنوعي توليد كرد.

درب و پنجره های UPVC
درب و پنجره های UPVC

قابلیت بازسازی و تعویض پنجره های قدیمی

یکی از امکانات بسیار کارآمد درب و پنجره های UPVC، قابلیت جایگزینی آنها به جاي درب و پنجره های قدیمی آهنی و چوبی است. براي اين كار نياز به هيچ گونه بنايي نيست. با يك عمليات اصولي و مهندسي شده مي توان به راحتي درب و پنجره های UPVC را نصب كرد.

تحریریه به تام