نگاهی کلی به انواع کاغذ دیواری و کاغذ دیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری را براساس پارامتر های مختلف می توان را دسته بندی کرد. مثلا می توان آنها براساس مکان کاربرد به اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه و … طبقه بندی کرد،‌یا می توان براساس سبک آنها به مدن، کلاسیک و معاصر آنها را طبقه بندی کرد. در این مقاله ما انواع کاغذ دیواری بر اساس جنس آنها طبقه بندی می کنیم. بر این اساس انواع کاغذ دیواری عبارتند از:

 

  1. از منسوج نبافته
  2. با روکش وینیل
  3. با روکش پارچه ای
  4. با وینیل سخت و جامد
  5. وینیل فابریک بک (که در سه دسته موجود است)

الف – وینیل سخت یا جامد

ب- کاغذی

ج – وینیلی نون وون (غیر بافته شده)

در ادامه هر کدام را به تفکیک معرفی می کنیم.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری از منسوج نبافته

مواد تشکیل دهنده کاغذ دیواری نبافته، از مخلوط الیاف فیبر سلولوزی بلند و الیاف نساجی در دستگاه کاغذ تولید شده است. این شبکه به وسیله مواد آکرلیک تقویت شده و به کمک رنگ دانه ها، یک نوع تار خاص ایجاد می کنند.

افزودنی های خاص هم جهت ایجاد رطوبت، استحکام و قدرت جذب مورد استفاده قرار می گیرند. این کار موادی را ایجاد می کند که از لحاظ ابعاد و اندازه تغییر شکل نمی دهد، بنابراین رطوبت مانند چسبی عمل می کند که بتوان کاغذ را بر روی دیوار نصب کرد.

این تکنیک در وقت نصاب صرفه جویی نموده و نصاب دیگر نیازی به دوباره چسب زدن کاغذ و منتظر ماندن برای تکه بعدی حین نصب ندارد. کاغذ های نبافته، نصب بسیار آسانی دارند و دوباره نیز قابل استفاده می باشند. زیرا حالت خود را به خاطر مواد چسبنده ای که در پشت کاغذ هست از دست نمی دهند. مواقعی که جهت انجام برخی امور مانند تعمیر سیستم تاسیسات و برق که پشت کاغذ در دیوار تعبیه شده اند نیاز به برداشتن کاغذ است، می توان کاغذ را از دیوار جدا نموده و دوباره نصب کرد.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری با روکش وینیل

این کاغذ دیواری ماده ای کاغذی دارد که بر روی آن رویه طرح دار با وینیل آکرلیک و یا پلی وینیل کلراید (PVC) اسپری و یا روکش شده است. این نمونه از کاغذ ها در دسته کاغذ های با قابلیت شستشو و ضد لک طبقه بندی می شوند و برای اکثر فضاها قابل استفاده می باشند. این نوع کاغذ در برابر چربی و رطوبت مقاوم تر است و حتی برای استفاده در آشپزخانه ها نیز مناسب است.

کاغذ دیواری با روکش پارچه ای

این کاغذ دیواری یک ماده سبک وینیل از آکرلیک و یا وینیل مایع دارد. لایه طرح دار آن روی این روکش چاپ می شود. عموما این کاغذ سبک تر است و برای استفاده در فضاهایی مانند اتاق نشیمن که رطوبت کمتری دارند مناسب است.

کاغذ دیواری با وینیل سخت و جامد

این نوع از کاغذ دیواری ها یک لایه کاغذی لمینیت شده است که توسط یک روکش وینیلی جامد پوشش داده می شود. این نوع کاغذ ها از آنجایی که سطح طرح دار آنها روکش وینیلی بسیار قوی دارند کاملا مقاوم هستند.

این کاغذ ها در دسته کاغذ های قابل شستشو و قابل جدا شدن قرار می گیرند. کاغذی با روکش وینیل جامد یا سخت در بسیاری از محیط های خانه که ممکن است رطوبت و چربی و لکه بگیرد قابل استفاده می باشد. اما جهت استفاده در کارگاه ها و انباری ها و محیط هایی که تماس فیزیکی با کاغذ ایجاد می شود مناسب نمی باشند.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری وینیل فابریک بک

در این کاغذ ها لایه ای پوشیده از وینیل سخت روی سطح دکوراتیوشان لمینیت شده است. انواع اصلی آن در زیر معرفی شده اند:

  1. وینیل سخت یا جامد: این کاغذ شامل یک نوار وینیلی است که بر روی لایه پارچه ای یا کاغذی لمینیت شده است، و عموما بسیار مقاوم تر از نمونه هایی است که در بالا به آن اشاره شد. زیرا وینیل از نوع جامد است و از نوع مایع آن استفاده نشده است. این گونه کاغذ ها برای مشتریانی که به دنبال کاغذ دیواری صد در صد قابل شستشو، ضد لک و مقاوم می گردند مناسب است.
  2. کاغذی: این نمونه از کاغذ ها به انواع کاغذ دیواری هایی گفته می شود که پایه کاغذی دارند و سطح طرح دار بر روی آنهاچاپ می شود. این کاغذ ها روکش نشده اند، اما برخی روکشی دارند که بر روی جوهر کشیده شده و از آن محافظت می کند.
  3. وینیلی نبافته: این کاغذ ها از یک کاغذ نبافته با یک صفحه وینیلی تشکیل شده اند. به دلیل آنکه در مقابل آب بسیار مقاوم و غیرقابل نفوذ هستند، عمدتا از این کاغذ می توان در حمام و آشپزخانه استفاده کرد.
کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ضد زلزله

دانشگاه و مرکز تحقیقات تکنولوژی KTI در آلمان از دهه 1990 در تلاش برای تولید پوششی کاغذی برای نگه داشتن دیوارها هنگام زلزله بود. بالاخره این تیم تحقیقاتی در سال 2010 موفق به ساخت آزمایشگاهی کاغذ دیواری ضد زلزله شد. با ارتقا کیفیت این ماده تولیدی، دانشگاه KTL در سال 2014 کاغذ دیواری ضد زلزله خود را عرضه کرد.

تولید کاغذ دیواری ضد زلزله

برای تولید این کاغذ از رشته های بسیار نازک و مستحکم شیشه ای استفاده شده است. این رشته ها به هم بافته شده و یک پوشش ارتجاعی و محکم را تولید می کنند. به هنگام تکان خوردن دیوار، این رشته های شیشه ای انرژی حاصله را در چهار جهت مختلف پخش می کنند تا انرژی تقسیم شده و به قسمت خاصی از دیوار فشار بیشتری وارد نشود.

چسب کاغذ دیواری ضد زلزله

برای جلوگیری از ریزش دیوارها صرفا استفاده از کاغذ ضد زلزله کافی نیست. چراکه چسب مخصوص کاغذ دیواری های معمولی تحمل تکان های شدید دیوار را ندارد.

به همین دلیل دانشمندان دانشگاه KTL، چسب مخصوصی برای این کاغذ دیواری تولید کرده اند. برای این منظور یک ماده نرم، قابل انعطاف و چسبناک با استفاده از آب و مقدار زیادی پلیمر پلی پورتان تولید شد.

وقتی چسب به شیارهای دیوار نفوذ کند، آب درون آن بخار شده و باعث می شود چسب کاملا به مواد دیوار گیر کند. همین طور وقتی کاغذ روی چسب قرار بگیرد، کاملا توسط پلی پورتان احاطه می شود.

 

تحریریه به تام