انواع افزودنی و عایق سازه

انواع افزودنی و عایق سازه

افزودنی و عایق سازه به عنوان یکی از راهکارهای پوشش دادن مشکل بتن، کاشی و سرامیک، ملات سایر پوشش‌های ساختمانی شناخته می‌شوند که در این مطلب قصد داریم انواع رایج آن‌ها را معرفی کنیم. این مواد می‌توانند در نقش‌های مختلفی ظاهر شوند و برای هر کدام از اهداف آنها، مواد مختلفی به آنها افزوده شده است که خصوصیات آن‌ها را به کلی تحت تأثیر قرار داده است.

افزودنی و عایق سازه می‌تواند به صورت یک پودر بندکشی برای پر کردن حد فاصل مصالح ساختمانی به کار گرفته شود، یا به صورت یک چسب ساختمانی آماده شده و برای چسباندن کاشی و سرامیک به کار برده شود. در هر صورت مدل‌های مختلفی از افزودنی ها و عایق سازه در کلینیک ساختمانی به تام قرار داده شده است که نمونه‌های مختلفی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

پودر بندکشی به عنوان اولین افزودنی و عایق سازه

پودر بندکشی به عنوان اولین دسته از گروه افزودنی و عایق سازه شناخته می‌شود که وظیفه پر کردن حد فاصل مصالح ساختمانی را بر عهده دارد. این پودرها به صورت ملات بر پایه سیمان هستند که برای استفاده از آنها تنها باید با آب ترکیب شده و یک ماده خمیری رنگ و چسبناک تولید می‌کنند که وظیفه استحکام بخشیدن و پرکردن فضای بین کاشی و سرامیک را برعهده دارند. پودر بندکشی کاشی و سرامیک آبی، پودر بندکشی کاشی و سرامیک زرد و پودر بندکشی رنگی اصلاح شده با لاتکس نمونه‌هایی از گروه پودر بند کشی در فروشگاه به تام هستند که اطلاعات دقیق و جزئی‌تر آنها ذکر شده است.

[irp posts=”22491″ name=”پودر بندکشی و انواع مختلف آن”]

پودر بندکشی به عنوان اولین افزودنی و عایق سازه

آب بند کننده‌ها

اگر برای پروژه ساخت و ساز خود نیاز دارید که آن را در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاوم کنید، لازم است که از آب بند کننده‌ها استفاده کنید که پودرهایی سیمانی به همراه ترکیبات پلیمری هستند که سریع خشک شده و مانع از نفوذ رطوبت می‌شود. وجود پلیمر در ساختار آب بند کننده‌ها باعث شده است که هنگام استفاده در یک سازه، انعطاف مناسبی داشته باشند و در برابر شرایط مختلف مقاوم باشد. همانند سایر مواد افزودنی و عایق سازه برای استفاده از این پودرها نیز لازم است که آنها را با آب ترکیب کرده و به صورت یک پوشش در محل مناسب استفاده شود.

آب بند کننده ها به عنوان افزودنی و عایق سازه

پوشش منعطف و آب بند کننده سطوح بتنی بر پایه قیر و لاتکس، ملات آب بندی آنی گیر جهت قطع فوری نشت آب، ایزولاسیون پلیمری بر پایه کوپلیمر های آکریلیک، پودر آب بند کننده بتن و ملات سیمانی، مواد آب بندی سطوح بتنی با پایداری زیاد و افزودنی آب بند کننده بتن نمونه‌هایی از مواد آب بند کننده عرضه شده در فروشگاه به تام هستند که مشخصات هر کدام از آنها به عنوان یک محصول با جزئیات کامل در بخش آب بند کننده ها داده شده است.

افزودنی بتن

به احتمال زیاد مهمترین افزودنی و عایق سازه را می‌توان مواد افزودنی بتن معرفی کرد که حتی می‌تواند بسیاری از موارد ذکر شده در این مطلب را شامل شود. در حقیقت مواد افزودنی بتن را به صورت موادی تعریف می‌کنند که هنگام اضافه شدن به بتن باعث تغییر خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن می‌شود. به عنوان مثال، مواد زودگیر کننده باعث می‌شوند که واکنش هیدراتاسیون بتن در زمان سریع‌تری انجام گیرد، و مواد کندگیر کننده باعث تأخیر در این واکنش می‌شود.

افزودنی بتن به عنوان افزودنی و عایق سازه

روان کننده‌ها و فوق روان کننده‌ها، رها ساز بتن، افزودنی کنترل کننده جمع‌شدگی برای تولید دوغاب تزریقی و فوق روان کننده‌های بر پایه پلی کربوکسیلات اتر تنها چند مورد از افزودنی‌های بتن هستند که تحت عنوان افزودنی و عایق سازه در فروشگاه کلینیک ساختمانی به تام به فروش می‌رسند. توصیف کردن هرکدام از این مواد و تأثیر آنها بر روی بتن به یک بحث تخصصی و ویژه نیاز دارد که زمان بر و خسته کننده است. اما به طور کلی، استفاده از افزودنی بتن باید تحت نظارت مهندسین سازه و با اجازه آنها انجام شود و کاربرد هر کدام از آنها باید مطابق استاندارد انجام گیرد تا ویژگی‌ها و خصوصیات بتن را بهبود بخشند.

ملات و گروت

شاید گروت برای بسیاری از شما واژه آشنا و پر تکراری نباشد، اما امروزه ملات و گروت به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد افزودنی و عایق سازه شناخته می‌شوند که در دسته‌ها و گروه‌های مختلفی به کار گرفته می‌شوند. در حقیقت این مواد را نمی‌توان به یک دست یا یک گروه محدود کرد و با توجه به ترکیبات آنها، برای اهداف مختلف به کار گرفته می‌شوند. گروت به صورت پودری بر پایه سیمان پرتلند معرفی می‌شود که در ساخت آن از مواد پلیمری و رزین استفاده شده و با توجه به هدف استفاده از آنها، ترکیب این مواد تغییر کرده است.

ملات و گروت به عنوان افزودنی و عایق سازه

در حال حاضر در فروشگاه به تام موادی مانند ملات پوششی پلاستر لایه نهایی، ملات عایق رطوبت، چسب کاشی و سرامیک پودری، چسب بلوک سبک ACC، ملات پوششی پلاستر آستر، ملات خود تراز شونده، ملات گروت اپوکسی آماده مصرف با مقاومت زیاد و سایر ملات های گروت با ویژگی‌های مختلف قرار داده شده است که با مراجعه به بخش ملات و گروت می‌توانید خصوصیات هر کدام از آنها را به همراه تأثیر آنها بر روی یک سازه مطالعه کنید. اگرچه این دسته از مواد به عنوان افزودنی و عایق سازه معرفی شده‌اند، اما برخی از آنها را می‌توان مستقلاً مورد استفاده قرار داد.

چسب ساختمانی

چسب ساختمانی آخرین گروه از مواد افزودنی و عایق سازه است که به دلیل خصوصیات کشسانی و انعطاف پذیری خود، با این اسم شناخته می‌شود. در حقیقت این مواد ساختمانی با چسب‌های معمولی استفاده شده در بخش‌های مختلف منزل متفاوت هستند، اما این نکته را نیز باید در نظر داشت که استفاده از آن‌ها دقیقاً همانند این چسب‌ها است.

چسب ساختمانی به عنوان افزودنی و عایق سازه

چسب ساختمانی موادی بر پایه سیمان به همراه برخی مواد افزودنی پلیمری و رزینی هستند که به محض افزودن آب به آنها، کشسانی و چسبندگی پیدا می‌کنند و می‌توان از آن‌ها برای چسباندن کاشی و سرامیک بر روی کف و دیوار ساختمان استفاده کرد. مهم‌ترین ویژگی این دسته از مواد افزودنی و عایق سازه این است که امکان استفاده از آنها در ضخامت پایین وجود دارد و وزن سازه را افزایش نمی‌دهند. چسب سرامیک بر پایه سیمان اصلاح شده با لاتکس، چسب کاشی خمیری بر پایه لاتکس و لاتکس پودری بر پایه کوپلیمر وینیل استات اتیلن نمونه‌هایی از چسب ساختمانی هستند که در فروشگاه به دام قرار داده شده‌اند.

اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری در مورد مواد افزودنی و عایق سازه کسب کنید، با کارشناسان فنی ما در گروه به تام در تماس باشید.

[irp posts=”23045″ name=”همه آنچه می خواهید در مورد چسب سرامیک بدانید”]

tamep2