نکته هایی برای داشتن خانه های سازگار با محیط زیست

اگر در حال ساخت یک خانه جدید هستید، مطمئن شوید که اصول طراحی خانه های سازگار با محیط زیست را رعایت می کنید یا اگر در حال نوسازی خانه خود هستید، برای انجام تغییرات این اصول را در نظر داشته باشید.

استفاده از از آب و هوای طبیعی برای ایجاد دمای مطلوب در خانه

در ساخت این خانه ها از اصول طراحی برای بهره گیری از آب و هوای طبیعی در ایجاد دمای مطلوب در خانه ها استفاده می شود و نیاز به گرمایش و سرمایش مصنوعی را به حداقل می رساند. این کار یکی از مهم ترین مسائل برای ساخت خانه های سبز و پایدار می باشد.

 

ترکیب ساختارهای سایه و پوشش گیاهی برای به حداقل رساندن ورود آفتاب در تابستان و اجازه نفوذ آفتاب در زمستان

 

با توجه به طیف گسترده دما در فصل های مختلف، نیاز است تا طراحی خانه ها به طوری باشد تا در تابستان نور خورشید کمتر وارد خانه شود و گرمای کمتری ایجاد کند و بالعکس در زمستان اجازه نفوذ نور خورشید داده شود تا مقداری از نور و گرمای لازم برای داخل خانه از این راه تامین شود.ابزارهای سایه و صفحات قابل تنظیم یک راه حل ساده برای این منظور می باشند که در زیر نمونه ای از آن را می توانید مشاهده کنید.
خانه های سازگار با محیط زیست

برای تنظیم سایه های فصلی، دستگاه های سایه ثابت مانند پیش امدگی لبه بام را نیز می توان مطابق با این راهکار، طراحی کرد.

از گیاهان نیز می توان برای ایجاد سایه استفاده کرد، هم چنین این گیاهان در مقابل باد نیز به عنوان یک مانع عمل می کنند. وجود گیاهان با برگ ریز در اطراف پنجره، در فصل زمستان که برهنه از برگ هستند، اجازه می دهند تا آفتاب زمستانی داخل خانه شود و در تابستان با برگ های خود از ورود آفتاب جلوگیری می کنند.

خانه های سازگار با محیط زیست عایق بندی دیوارها، کف و سقف خانه

 

خانه ای که اصول طراحی سبز در آن رعایت شود، لازم است که عایق مناسبی داشته باشد تا از ورود و از دست دادن گرمای غیر ضروری از طریق دیوارها، کف و سقف جلوگیری شود.

هنگام ساخت یک خانه جدید، به آسانی می توان این عایق ها را در سقف و دیوار جای گذاری کرد. حتی در بازسازی یا بهبود خانه ها، با عایق سازی تفاوت چشمگیری را در مصرف انرژی احساس خواهید کرد.

خانه های سازگار با محیط زیست

برای بهره وری مطلوب انرژی، ترکیب عایق حرارتی با مصالح ساختمانی مانند آجر و بتن در ساخت خانه مورد استفاده قرار می گیرد.