کاشی کاری و سرامیک کاری
دیدگاه‌ها برای کاشی کاری و سرامیک کاری بسته هستند
کاشی کاری و سرامیک کاری

یکی از مراحل مهمی که در زیبائی و نظافت نمای داخلی ساختمان و سازه‌ها به کار گرفته می‌شود، کاشی کاری و سرامیک کاری است که به مهارت ویژه‌ای نیاز دارد. با توجه به تنوع بالا در کاشی‌ها و سرامیک‌های موجود در بازار، باید پذیرفت که نصب آنها ممکن است با پیچیدگی‌هایی همراه باشد که توسط معمار یا استادکار ساختمان قابل اجراست. ما در کلینیک ساختمانی به تام امکان کاشی کاری و سرامیک کاری را برای بخش‌های مختلف منزل و ادارجات فراهم آورده‌ایم.

در ادامه این مطلب به مراحل مختلف کاشی کاری و سرامیک کاری در یک فضای مشخص خواهیم پرداخت و کارهایی که هرکدام از تیم‌های حرفه‌ای به تام انجام خواهد داد، معرفی می‌کنیم.

جزئیات مربوط به مراحل کاشی کاری و سرامیک کاری

معمولاً قبل از اینکه یک پروژه توسط گروه به تام پذیرفته شود، تیم ما از جنبه‌های مختلف آنها را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات کامل را در اختیار صاحب پروژه قرار می‌دهیم. این اطلاعات ممکن است شامل اطلاعات اقتصادی، زیبایی، مواد بکار رفته، زمان بندی و حتی نحوه انجام کار باشد که از این طریق به صاحب پروژه اطمینان خواهیم داد که در زمانبندی مشخص و با توجه به بودجه مورد نظر، انجام خواهد گرفت.

بطور کلی در جریان کاشی کاری و سرامیک کاری مراحل زیر را انجام خواهیم داد:

بررسی جزئیات در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

 بررسی کلی فضا، اندازه گیری، تعیین قیمت و مشخص کردن زمان بندی انجام پروژه

گام اول در کاشی کاری و سرامیک کاری شامل بررسی‌های کلی محل انجام پروژه و جزئیات مربوط به آن است که هر کدام از آنها را توسط متخصصین و افراد ماهر در این زمینه انجام خواهیم داد. طبیعتاً در هر پروژه‌ای اندازه گیری کلی، قیمت محصولات به کار رفته، تعیین زمانبندی انجام کار و حتی تضمین نهایی تحویل کار مورد بررسی قرار می‌گیرد و به صورت یک طرح کلی در اختیار صاحب پروژه قرار می‌گیرد. معمولاً پس از انجام این بررسی‌ها و توافق با صاحب پروژه، به سراغ شروع فاز دوم می‌رویم.

بررسی فضا و قیمت در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی کاری و سرامیک کاری با توجه به محل نصب

کلی به طور کلی، کاشی کاری و سرامیک کاری به محل نصب آنها وابسته است و ممکن است پروژه ما نیز با توجه به آن تغییر کند. خوشبختانه در حال حاضر، در گروه ما استاد کارها و معماران حرفه ای حضور دارند که امکان نصب کاشی و سرامیک در محیط های مختلف را فراهم آورده است. به عنوان مثال، امکان نصب این مصالح در حمام، سرویس بهداشتی، استخرهای شخصی و عمومی،  آشپزخانه، ورودی ساختمان ها و مکان‌هایی به این شکل انجام می دهیم.

محل نصب در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی کاری و سرامیک کاری با توجه به نوع محصول

اگر فروشگاه به تام را دیده باشید، انواع مختلفی از سرامیک ها و کاشی ها در آن وجود دارند که هر کدام از آنها را می توانیم با توجه به محل آن نصب کنیم. برخی از مصالح ذکر شده در فروشگاه بدین صورت هستند:

سرامیک اسلب یا سایز بزرگ: قابل استفاده در کف و دیوارها برای بخشهای مختلف ساختمان؛

 سرامیک پرسلان: بیشتر برای پوشش دادن کف آشپزخانه و حمام؛

 کاشی های معمولی: عمدتاً برای پوشش دادن دیوار در سرویس بهداشتی و در برخی آشپزخانه است.

در هر صورت انتخاب این مصالح با نظر صاحب پروژه، طراحان داخلی و همچنین گروه تاسیسات انجام می‌گیرد و نصب آنها توسط نصاب های حرفه ای انجام می دهیم.

بررسی مصالح در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

 انتخاب کاشی و سرامیک بر اساس معیارهای مختلف

انتخاب کاشی و سرامیک در روند کاشی کاری و سرامیک کاری اهمیت بسیاری دارد و به همین دلیل صاحب پروژه‌ های توجه ویژه‌ای به محصولات مختلف دارند. با توجه به گزینه‌های موجود در فروشگاه به تام و همچنین هزینه تعریف شده توسط صاحب پروژه، رنگ و طرح آنها توسط طراحان دکوراسیون داخلی، جنس آن به کمک کارشناس فنی و اندازه آنها با توجه به نظر معمار گروه به تام انجام می‌دهیم و سعی می‌کنیم بهترین گزینه ممکن را برای انجام کار انتخاب کنیم.

انتخاب کاشی در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

 نصب کاشی

در  کاشی کاری و سرامیک کاری معمولاً سعی می‌شود که اول دیوارها تکمیل و سپس به سراغ کف برویم. بنابرین، قدم اول را با نصب کاشی برمی‌داریم و به صورت مراحل زیر آن را انجام می‌دهیم.

  • آماده کردن کف برای همسطح شدن کاشی‌ها: اگر چه در جریان نصب کاشی، کار اصلی بر روی دیوارها انجام می‌شود، اما برای بالا بردن کیفیت کار همچنین هم سطح کردن آنها، در این مرحله سطح پایین کاشی‌ها را با استفاده از یک نبشی فلزی یا با استفاده از ماسه هم سطح می‌کنیم.
  • نصب کاشی‌ها بر روی دیوار: دومین قدم در نصب کاشی با قرار دادن آنها بر روی سطح و استفاده از یک تراز برای تنظیم کردن آنها به صورت عمودی و افقی انجام می‌شود. این مرحله برای یک دست شدن و زیباسازی نهایی کار مهم است.
  • تراز کردن نهایی: معمولاً بعد از قرار دادن کاشی‌ها و تراز کردن تک تک آنها، از یک شمش آلومینیومی برای هماهنگ کردن آنها و تنظیم نهایی آنها از لحاظ زیبایی استفاده می‌شود.

نصب کاشی در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

نکته: اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری ممکن است با استفاده از چسب یا بتن صورت گیرد. در صورتی که از چسب برای نگه داشتن آنها استفاده شود، همزمان با تراز کردن کاشی‌ها، روند نصب آنها نیز به پایان می‌رسد. اما زمانی که از بتن و دوغاب آن استفاده شود، لازم است که پس از تکمیل هر ردیف از کاشی‌ها، پشت آنها با استفاده از دوغاب بتن پر شود و زمان کافی داده شود تا به طور کامل خشک شود.

 نصب سرامیک

بعد از تکمیل نصب کاشی‌ها، نوبت به نصب سرامیک می‌رسد که کار آن تقریباً ساده‌تر و با سرعت بیشتری انجام گیرد. این بخش از کار توسط نصاب سرامیک و با نظارت طراحان دکوراسیون به تام انجام می‌دهیم. در این مرحله از اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری باید مراحل زیر را اجرایی کنیم:

  • مسطح کردن کف: در جریان نصب کاشی‌ها و مسطح کردن کف برای نصب آنها، مسطح کردن کف و نیز به طور کامل انجام می‌دهیم تا وضعیت شیب بندی آن و حرکت آب در کف مشخص شود.
  • استفاده از ریسمان برای مشخص شدن روند نصب سرامیک‌ها: پس از مشخص شدن محل قرارگیری سرامیک‌ها و  تعیین کردن محل سرامیک‌ها در گوشه‌های دیوارها، با استفاده از یک ریسمان روند قرار گیری سرامیک‌ها را مشخص می‌کنیم تا از این طریق سرعت کلی کار را افزایش دهیم.
  • بتن ریزی یا کشیدن چسب: همانطور که در مورد کاشی‌ها نیز عنوان شد، در این مرحله از اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری، می‌توانیم از دو گزینه‌ای چسب یا بتن استفاده کنیم که انتخاب آنها به صاحب پروژه بستگی دارد. بنابراین اگر انتخاب اولیه چسب باشد، بلافاصله می‌توان سرامیک‌ها را نصب کرد و محل آنها را تنظیم کرد. اما استفاده از بتن یک مرحله‌ای دیگر به نصب سرامیک اضافه می‌کند.
  • نصب سرامیک‌ها و تراز کردن آنها: پس از کشیدن بتن بر روی کف، نوبت به نصب سرامیک‌ها می‌رسد که توسط نصاب ماهر انجام می‌شود. معمولاً این مرحله از کار نسبت به استفاده از چسب، زمان بیشتری می‌طلبد و باید صبر کنیم تا بتن به طور کامل خشک شود.

نصب سرامیک در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

 بندکشی کاشی و سرامیک

یکی دیگر از مراحلی که به زیباسازی و استحکام  کاشی کاری و سرامیک کاری کمک می‌کند، بندکشی آن است که مانع از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین آن می‌شود. گروه تاسیسات به تام با استفاده از مواد انتخاب شده، کلیه بندهای بین کاشی‌ها و سرامیک را پوشش داده و استحکام آنها را تضمین می‌کند.

بندکشی سرامیک در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

 تمیز کردن پروژه و تحویل به صاحب آن

آخرین مرحله از  کاشی کاری و سرامیک کاری شامل تمیز کردن پروژه و تحویل آن به صاحب پروژه است که توسط گروه تاسیسات تمامی مشکلات و نواقص احتمالی آن برطرف شده و پس از شستشوی نهایی مصاحبه پروژه تحویل داده می‌شود.

تمیز کردن و تحویل پروژه در مراحل اجرای کاشی کاری و سرامیک کاری

جزئیات و موارد کم ارزش‌تر در جریان کاشی کاری و سرامیک کاری در زمان اجرا همزمان با کار گروه نصاب و تاسیسات در اختیار صاحب پروژه قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و اجرای پروژه‌های ساختمانی خود با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

0

بالا