صاعقه و طوفان در بوشهر

صاعقه و طوفان خوزستان

 5 کشته؛ تلفات طوفان لیمر در بوشهر و خوزستان

 وقوع صاعقه و طوفان در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و بوشهر 5 کشته بر جا گذاشت. طوفان در گناوه نیز خساراتی به بار آورد

به گزارش خبرآنلاین؛ مرگ یک نفر، غرق شدن چند شناور، قطع درختان، قطعی شبکه‌های برق هوایی از جمله خسارات طوفان لیمر در استان بوشهر بود.

جوانی 26 ساله که در هنگام این حادثه در کنار یک پست هوائی برق در پارک شغاب بوشهر حضور داشته به علت برق‌گرفتگی جان خود را از دست داد و تلاش نیروهای امدادی برای نجات جان وی اثربخش نبود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهر نیز با تائید این خبر به خسارات ناشی از این طوفان‌ها اشاره کرد و گفت: شکستن شاخه‌های سنگین درختان و افتادن آنها روی شبکه‌ها و تابلو های برق باعث فرو رفتن بخش عمده ای از این شهر درخاموشی شد.

وی ادامه داد: با ایجاد این شرایط در آب و هوای استان، هشدارهای لازم به شناورها و دریانوردان برای جلوگیری از خروج از دریا داده شد ولی چند قایق صیادی بدون سرنشین نیز که در یکی از اسکله های بندر بوشهر پهلو گرفته بودند، به علت توفان و باد شدید از اسکله جدا شده و زیر آب رفتند و یک موتور لنج نیز که بدون سرنشین دربندر دلوار شهرستان تنگستان در اسکله پهلو گرفته بود، در دریا غرق شد.

همچنین مهر از بوشهر چنین گزارش داد؛ در حالیکه در پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اشاره‌ای به بروز طوفان و ایجاد گرد و خاک شدید و همچنین بارش شدید باران نشده بود ولی استان بوشهر شب گذشته به یک‌باره شاهد تغییر ناگهانی در وضعیت هوا بود و وزش بادهای بسیار شدید موسوم به باد محلی لیمر که از استان خوزستان وارد استان شده بود، آغاز شد.

گرد و خاک بسیار شدید نقاط مختلف استان بوشهر را فرا گرفت و میدان دید را بسیار کاهش داد و شدت این طوفان سبب شد تا درختان در بسیاری از نقاط استان بوشهر صدمات زیادی ببینند. به دنبال این طوفان بارش شدید باران نیز آغاز شد که تا حدودی گرد و غبار موجود در هوا را برطرف کرد.

قطعی برق، قطعی سیستم‌های مخابراتی، اختلال چندین ساعته اینترنت، خسارات شبکه‌های برق، غرق شدن چند شناور در آب‌های خلیج فارس، فوت یک نفر بر اثر برق‌گرفتگی، کاهش میدان دید، لغو پروازهای فرودگاه‌های بوشهر و … از جمله عوارض و خسارات شب گذشته در استان بوشهر بود.بر اساس اعلام سازمان هواشناسی استان بوشهر بارش باران در هفته جاری پیش‌بینی شده بود ولی وزش این طوفان شدید و تغییرات ناگهانی در وضعیت آب و هوای استان بوشهر پیش‌بینی نشده بود.چرخش ناگهانی هوا عامل وقوع طوفان و بارش ناگهانی باران در شب گذشته در برخی مناطق استان بوشهر بوده است.

صاعقه و طوفان در بوشهرچهار کشته در حوادث غیرمترقبه خوزستان 

چهار نفر در خوزستان به علت وقوع صاعقه ، طوفان و غرق شدگی جان خود را از دست دادند .

به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان امروز گفت : 2 نفر از این افراد در شهرهای شوش و باغملک جان باختند. دیشب برادر و خواهری در صیدون باغملک در حال تردد بودند که صاعقه به آنان اصابت کرد. براثر این حادثه برادر کشته و خواهر هم به شدت دچار سوختگی شد.
آملازاده افزود : در شهرستان هندیجان نیز 2 ماهیگیر که با قایق مشغول ماهیگیری در آبهای شمال خلیج فارس بودند به علت مواج بودن دریا غرق شدند.

به گفته او به تاسیسات برقی شوشتر نیز خساراتی وارد شده است.

دیروز باران‌های رگباری و رعد و برق ‌های شدید در خوزستان سبب بارش‌های شدید پاییزی شد و به این علت بسیاری از تاسیسات شهری و درختان پارک‌ها در شهرهای شمالی خوزستان از بین رفت.

خسارات شدید طوفان به تاسیسات شهری گناوه

علی بیروتی شهردار بندرگناوه گفت: درپی طوفان موسمی دیشب که در اصطلاح محلی به آن لیمر گفته می‌شود، خسارت فراوانی به فضای سبز و بخشی از تاسیسات خدمات شهری شهرداری گناوه وارد شده است.

به گفته او در بیشتر خیابانها درختان یا از جا کنده شده اند و یا شاخه هایشان شکسته است: بیشتر درختان به‌ویژه آنهایی که طی ماه‌های اخیر کاشته شدند، بین 30 تا 100 درصد آسیب دیدند. در حال حاضر نمی‌توان برآورد دقیقی از خسارت وارد شده به فضای سبز ارائه داد و ما در پی برآورد میزان دقیق خسارت وارد شده هستیم. طوفان به اکثر تابلوهای فرهنگ شهروندی و بیلبوردهای تبلیغاتی صدمه جدی وارد ساخته است و به علت وزش باد بسیار شدید بخشی از سطل‌های زباله ما نیز دچار شکستگی شده اند که مجبوریم آنها را از چرخه خدمات شهری خارج کنیم.

لغو پروازهای فرودگاه بوشهر

پرواز شماره 415 تهران – بوشهر که قرار بود ساعت 15:45 دقیقه بعد از ظهر شنبه به سمت بوشهر پرواز کند به دلیل تاخیر و شرایط بد جوی در بوشهر، ساعت هشت صبح امروز در فرودگاه بوشهر به زمین نشست.

در حالی که این پرواز روز گذشته با بیش از پنج ساعت تاخیر انجام شده بود و تا بوشهر نیز رسیده بود ولی به علت شرایط بد جوی، هواپیما نتوانست فرد کند و دوباره به تهران برگشت تا این پرواز امروز صبح انجام شود.

 

مهری یمانی