بلندترین ساختمان های جهان

در این مقاله می خواهیم 10 مورد از بلندترین و زیباترین ساختمان ها را در سراسر جهان در کنار هم مرور کنیم. این اطلاعات صرف نظر از معمای یا غیر معماری بودن آنها فقط برحسب ارتفاع ساختمان ها جمع آوری شده اند  . همانطور که می دانیم با گسترش شهرنشینی به علت کاهش زمین و فضای خالی برای ساخت ساز هر ساله بر تعداد ساختمان ها و برج های بلند در کل جهان افزوده میشود و اضافه بر اینکه بین شهرها یا حتی کشورها برای داشتن بلندترین ساختمان یک رقابتی برقرار شده است . مکان و محل ساخت این آسمان خراش ها ، عملکرد و کارایی این ساختمان ها و مواد و مصالحی که در آنها به کار برده میشود دائما در حال تغییر و به روز رسانی است. در 20 سال گذشته شمال آمریکا مرکز ساخت بلندترین برج ها و ساختمانهای دنیا بوده و بعد از آن به آسیا و خاورمیانه منتقل شده است . هر ساله با پیچیده شدن ساختمان سازی و تکنولوژی و تجهیزات به کار رفته در آنها میزان هزینه لازم برای ساخت این آسمان خراش ها هم افزایش می یابد .

10- برج Willis  ، ایالات متحده ، 442 متر

برج Willis  در شیکاگو که از مقاصد مهم توریستی آمریکا به حساب می آید ساخته شده است . ساخت این برج در سال ۱۹۷۳ به پایان رسید و از آن سال بلند ترین برج جهان به مدت 25 سال شناخته شد. این آسمان خراش 110 طبقه و حدود 442 متر ارتفاع دارد . همچنان در این زمان هم دومین برج ایالت متحده آمریکا به حساب می آید و معمار این بنا بروس گریام است.

9– برج Zifeng ، چین ، 449 متر

برج زیفنگ Zifeng در شهر نانجینگ چین ساخته شده است و در سال 2008 تکیمل شد. حدودا 449 متر ارتفاع دارد و دارای 89 طبقه می باشد . این ساختمان توسط آدریان اسمیت طراحی شده است . این برج دارای فضاهای اداری ، هتل ، رستوران ، رصد خانه و مراکز خرده فروشی است .

8– برج Petronas ، مالزی، 452 متر

برج Petronas در کوآلالامپور مالزی واقع شده است که در سال 1998 ساخت آن به اتمام رسید . این برج به صورت برج های دوقلوی پتروناس هم نامیده میشود . ارتفاع این برج 452 متر است و دارای 88 طبقه می باشد . این برج بلندترین ساختمان از سال 1998 تا سال 2004 بوده است و تا به حال بلندترین برج دو قلوی در جهان است .

7–  مرکز تجارت بین المللی ، هنگ کنگ ، 484 متر

مرکز تجارت بین الملل در هنگ کنگ ساخته شده است . ارتفاع این برج  484 متر و 118 طبقه و در سال 2010 به پایان رسید . این برج دارای مراکز خرید ، رصد خانه ، رستوران و ادارات مختلف است . ارتفاع این ساختمان به علت مقرراتی که تعیین شده است که بر این اساس نباید ارتفاع ساختمان از کوه های اطراف بلند تر باشد، محدود شده است . نورپردازی قوی ای در نمای این ساختمان اجرا شده است .

6- Shanghai World Financial Center مرکز مالی جهانی شانگهای ، چین ، 491 متر

مرکز مالی جهانی شانگهای در سال 2008 تکمیل شد و دارای 101 طبقه با ارتفاع 491 متر است . این ساختمان به عنوانی یک مرکز مالی و تجاری بین المللی عمل می کند . این برج هم مثل ساختمان های بلند دیگر دارای هتل ، ادارات ، سالن کنفرانس، رصد خانه و مراکز خرید است . برج شکل ذوزنقه دارد که به سمت قله ساختمان باریک می شود . این ساختمان دارای یک سیستم با ویژگی کنترل هوا است که به آن Variable Air Volume (VAV) می گویند و در این ساختمان اسکلت به صورت مورب برای کاهش دادن نیروهای فشاری و خمشی حاصل از حرکت افراد در داخل ساختمان یا نیروهای باد و … طراحی شده است .

5-برج  Taipei 101 ، تایوان ، 508 متر

این برج پنجمین ساختمان بلند در جهان است که ارتفاع آن 508 متر و دارای 101 طبقه به عنوان سمبلی از تجدید زمان است . این برج در شهر تایپه بنا شده است . از نمای شیشه ای سبز و آبی در آن استفاده شده است و در سال 2004 تکمیل شد.این ساختمان توسط C.Y.Lee   و شریکش و همینطور سرمایه گذاری مشترک با KTRT ساخته شد . این ساختمان دارای انعطاف پذیری زیاد و همین طور مقاومت به زلزله و بادها و طوفان های شدید است . این ساختمان بلند همینطور به وسیله مدیریت در انرژی و طراحی محیط زیست LEED به عنوان یک ساختمان سبز معرفی شده است .

4– مرکز تجارت جهانی ، ایالات متحده ، 542 متر

مرکز تجارت جهانی چهارمین ساختمان بلند در جهان است که ارتفاع آن 542 متر و دارای 104 طبقه است . این ساختمان بلند در شهر نیویورک واقع شده است و در سال 2014 تکمیل شد . این ساختمان بلندترین ساختمان در ایالات متحده است  این ساختمان به عنوان یادبودی برای حملات 11 سپتامبر طراحی و ساخته شد . طراحان مرکز تجارت جهانی  Owings  و Merrill و David M. Childs هستند .  در این ساختمان دفاتر اداری ، رستوران ها ، امکانات پخش و ارتباطات از راه دور طراحی شده است . .این ساختمان بلند به گفته طراحان و سازندگانش برای یک زندگی کاملا ایمن طراحی شده است ، ضد حریق و دارای سیستم های انرژی های تجدید پذیر است که از آب باران و روشنایی روز برای تولید انرژی استفاده می کند . این ساختمان همینطور دارای موزه یادبود 11 سپتامبر و همینطور مرکز هنرهای نمایشی است .

3– برج ساعت رویال مکه ، عربستان صعودی ، 601 متر

این ساختمان سومین ساختمان بلند در دنیاست که با ارتفاع 601 متری ساخته شده است . این برج به عنوان Abraj Al Bait هم شناخته میشود که در شهر مکه قرار دارد .  این ساختمان یک مجموعه هتل است با 120 طبقه که متعلق به حکومت عربستان است . این ساختمان توسط گروه صعودی بن لادن ساخته شده که بزرگترین شرکت ساخت و ساز در عربستان است . در سال 2012 افتتاح شد .طراحان اصلی این برج شرکت آلمانی SL Rasch GmbH و شرکت Mahmoud است که به صورت مشترک برج ساعت مکه را طراحی کردند .  ابعاد ساعت این برج 141 فوت مربع است که به این شکل بزرگترین ساعت در دنیاست . این برج دارای هتل ، مرکز کنفرانس ، موزه اسلامی و یک نمازخانه که می تواند 10 هزار نفر را در خود جای دهد است ، یک مرکز مشاهده ماه در ماه رمضان دارد ، 21000 چراغ سبز و سفید که سیگنال هایی را در طول روز در هنگام نماز پخش می کنند، است .

2– برج Shanghai ، چین ، 631 متر

طبق نظر شورای ساختمانهای بلند در شهرها ، این برج رتبه دوم را در بین بلندترین ساختمان های جهان دارد . 121 طبقه و 631 متر ارتفاع دارد . ساخت آن از 2006 آغاز شد و هشت سال کار آن زمان برد و در ماه مارس 2014 ساخت آن تکمیل شد . هزینه کل ساخت آن 2/4 میلیارد دلار بود . این برج در منطقه مالی Luijiazui شانگهای واقع شده است . این برج حتی از دو برج دیگر یعنی جین مائو و مرکز مالی جهانی شانگهای بلند تر است. این ساختمان بلند توسط شرکت معماری آمریکایی Gensler به عنوان دفاتر و ساختمان اداری طراحی شده است . علاوه بر بخش اداری 1100 پارکینگ و 320 اتاق هتل دارد .

1- برج Khalifa ، امارات متحده عربی ،828 متر

 

این ساختمان در دبی واقع شده است و آن را به عنوان بلندترین ساختمان در جهان می شناسند . 163 طبقه و ارتفاع 828 متری دارد . مواد به کار رفته در ساخت آن فولاد و بتن است .این ساختمان بلند توسط Owings, Skidmore و Merrill طراحی شده است . در سال 2010 ساخت آن تکمیل شد . این پروژه به این هدف از طرف دولت امارات انجام شد که اقتصاد کشور را از مبتنی بودن به نفت به خدمات توریستی و گردشگری سوق بدهد . این ساختمان دارای 30000 واحد مسکونی و همینطور دارای یک دریاچه مصنوعی است که باعث شناخته شدن و مطرح شدن جهانی امارات متحده عربی شد.