حباب تو خالی بازار مسکن به لطف سفته‌بازی و دلالی

حباب تو خالی بازار مسکن

به گزارش واحد خبری به تام، در حالی که تصور می‌شود بازار مسکن در پاییز امسال با رشد ۳۵ درصدی همراه باشد اما اکثر کارشناسان حوزه ساخت و ساز و مسکن معتقدند که این روش تنها یک حباب بوده و به لطف سفته بازی واسطه‌ها به وجود آمده است.

رونق ناملموس در بازار مسکن

در چند ماه اخیر گزارشات متعددی از حوزه بازار مسکن منتشر می‌شود که در بیشتر آنها به آمارهای روبه رشد ساخت مسکن و عرضه آن به مشتریان مختلف اشاره می‌شود. این در حالی است که هنوز هم در بسیاری از کلان‌شهرهای کشور از جمله تهران خانه‌های خالی بسیاری وجود دارد که نزدیک به مرز ۳ میلیون واحد شدند.

به گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در وزارت راه و شهرسازی، تعداد معاملات در پاییز سال جاری بیش از ۴۷ هزار واحد گزارش شد که نسبت به تابستان امسال رشد سه و نیم درصدی را تجربه کرد. این در حالی است که این آمار نسبت به پاییز سال قبل رشد ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

این موضوع بسیاری از فعالان حوزه بازار مسکن را به آینده امیدوار کردند برخی نیز سرمایه خود را به ساخت و سازهای جدید اختصاص دادند. اما با گذشت زمان و مشخص شدن ماهیت این معامله‌ها معلوم شد که بسیاری از این آمارها به لطف سفته‌بازی و واسطه گری بوده و نمی‌توان با استناد به آنها اعلام کرد که بازار مسکن از رکود خارج شده است.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی در سراسر کشور وجود دارد که در حدود ۲۵۰ میلیارد دلار از سرمایه ملی ایران را شامل می‌شود. در این آمار تعداد مشخصی از این واحدها به عنوان خانه دوم ذکر نشده است و بیشتر آنها به عنوان واحدهای خالی از سکنه معرفی شدند.

در انتهای این گزارش ذکر شده است که پایین بودن میزان تقاضا برای واحدهای مسکونی همچنان با همین روند ادامه خواهند داشت انبوه‌سازان مجبور خواهند بود که برای فروش واحدهای خود زمان بیشتری کنند.

[irp posts=”18104″ name=”احتمال کاهش قیمت مسکن ، خریداران به گوش باشند”]


[porto_block id=”17759″ name=”bigsizeceramicrelatedproducts”]

 

tamep2