اجرای سقف تام

نحوه اجرای سقف تام

اجرای سقف تام

برای بسیاری از معماران و مهندسین احتمال دارد که اجرای سقف تام یک چالش جذاب و گیج کننده باشد؛ زیرا این سقف به عنوان یک سبک مدرن و نوین شناخته می شود که عمدتاً در ایران به کار گرفته می شود. ما در کلینیک ساختمانی به تام برای پوشش دادن این کمبود در ساخت و ساز کشور، اقدام به اجرای سقف تام و سایر سقف های سنتی و مدرن می کنیم که به کمک مهندسین باسابقه و مجریان حرفه ای، زمینه بالا بردن امنیت و اطمینان در این کارها را فراهم آورده ایم.

البته قبل از اینکه فرایند اجرای سقف تام را به صورت گام به گام شرح دهیم، توصیه می کنیم که حتما مطلب مربوط به همه چی در مورد سقف تام را بخوانید تا با جزئیات بیشتر آن آشنا شوید.

در جریان اجرای سقف تام چه مراحلی انجام می شود؟

در تمامی پروژه ها و خدماتی که توسط تیم ما انجام می شود، ابتدا گروهی از مهندسین و طراحان به بررسی پروژه پرداخته و در نهایت جریان کار را در قالب یک گزارش به کارفرما ارائه می دهند. در مورد اجرای سقف تام نیز گروه تاسیسات به همراه گروه مهندسین به محل پروژه عزیمت کرده و برآورد های مالی و زمانی کلی با توجه به حجم کار را انجام داده و یک گزارش کامل از آن تهیه می کنند.

در نهایت در محل شرکت یا در محل پروژه یک جلسه با کارفرما برگزار می‌کنیم و موارد ذکر شده زیر را در اختیار آنها قرار می‌دهیم:

  • برآورد هزینه ها و زمان اجرای سقف تام
  • ارائه گزارش به کارفرما و توافق
  • تامین مصالح و تجهیزات مورد نیاز
  • نصب شمع و تخته های نگهدارنده
  • قرار دادن تیرچه های تام و تنظیم فاصله بین آنها
  • نصب بلوک های بتنی یا فوم یونولیت
  • بتن ریزی و تنظیم شیب نهایی
  • بررسی نهایی و تحویل پروژه به کارفرما

نصب شمع و تخته های نگهدارنده

پس از بررسی گزارش تهیه شده توسط تیم ما و ارائه آن به کارفرما، طبیعتاً در مورد اجرای سقف تام یک قرارداد و توافقنامه با کارفرما امضا می‌کنیم و از این مرحله به بعد فرآیند اجرایی سقف آغاز می شود. ما در فروشگاه به تام تجهیزات و لوازم مختلفی داریم که در پروژه های خدماتی خود از آنها استفاده می‌کنیم. توصیه می کنم که حتماً این بخش از مطالب کلینیک ساختمانی به تام را به دقت ببینید. تهیه شمع و تخته های نگهدارنده و انتقال آنها به محل پروژه اولین گام به ما در اجرای سقف تام است که معمولاً توسط تیم خدمات و تاسیسات به تام انجام میشود.

سقف تام چیست؟

قرار دادن تیرچه های تام و تنظیم فاصله بین آنها

با قرار دادن شمع ها و تخته های نگهدارنده، نوبت به نصب تیرچه های تام می رسد که با استفاده از بالابر و سایر تجهیزات پیشرفته، آنها را به محل سقف انتقال می دهیم. نصب تیرچه ها گروه تاسیسات انجام می شود در مرحله بعد گروه مهندسین و عمران وارد می‌شوند و حد فاصل بین این تیرچه ها را تنظیم می کنند. نصب تیرچه ها و تنظیم حدفاصل آن بسیار حساس است به همین دلیل توجه ویژه‌ای به این مرحله داریم.

نصب بلوک های بتنی یا فوم یونولیت

با قرار دادن تیرچه ها و تنظیم فاصله آنها می توان ادعا کرد که بخش حساس و ظریف اجرای سقف تام انجام شده است و در این مرحله نوبت به قرار دادن بلوک های بتنی یا فوم های یونولیتی در بین این تیرچه ها می رسد. با توجه به اینکه در گام های قبلی، فاصله بین تیرچه ها را تنظیم کرده ایم، گروه تاسیسات نصب بلوک ها را با سرعت بالایی انجام می دهند و روند اجرای سقف را به پایان می‌رسانند.

اجرای سقف تام یا کوبیاکس و یوبوت؟

بتن ریزی و تنظیم شیب نهایی

خب!  در حال حاضر اجرای سقف تام به آخرین مرحله خود رسیده است و استحکام به سقف به این مرحله بستگی دارد. بتن ریزی سقف تام با توجه به فاصله زیاد بین تیرچه ها، از حساسیت بالایی برخوردار است و لازم است که کیفیت بتن در حد عالی انتخاب شود. به همین دلیل ناظرین گروه به تام نظارت کاملی بر تامین بتن و انتقال آن به سقف خواهند داشت و سعی می کنیم که بالاترین کیفیت بتن ریزی را در این مرحله اجرا کنیم. البته، در بخشی از سازه ها ممکن است از ما خواسته شود که شیب سقف را با کمک بتن تنظیم کنیم که به کارهای دقیق مهندسین به تام نیاز دارد.

بررسی نهایی و تحویل پروژه به کارفرما

پس از چند روز از اتمام بتن ریزی، اجرای سقف تام به پایان رسیده و زمان تحویل آن به کارفرما فرا می رسد. در این مرحله ابتدا گروه تاسیسات، شمع ها و تخت های نگهدارنده را حذف کرده و گروه مهندسین به بررسی بخشهای مختلف سقف می پردازد. اگر چه در جریان اجرای ثبت مشکل خاصی وجود ندارد، معمولا سعی می‌کنیم که بخش های مختلف آن را به دقت بررسی کنیم و در صورت وجود مشکل، نسبت به رفع آن اقدام کنیم.

همه چی در مورد اجرای سقف تام

البته ما در بخش محصولات خود، اجرای سقف تام و ویژگی های آن را قرار داده ایم که با مطالعه آن می توانید به جزئیات بیشتری در مورد انجام آن پی ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دقیق و روند اجرای سقف های مدرن در گروه به تام، با کارشناسان ما در تماس باشید.

Fatemeh Golkari