نگاهی کلی به BMS و اجزای آن – قسمت اول

BMS

سیستم مدیریت ساختمان یا (Building Management System ) BMS سیستمی است که به فعالیت ها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را به طور خودکار اعمال می کند. این سیستم می تواند با توجه به کاربری ساختمان (مانند مسکونی، اداری) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت های مانند باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم های روشنایی، سیستم های تهویه مطبوع نظارت داشته باشد.

 

به ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشند، ساختمان هوشمند می گویند. این سیستم به افراد ساکن ساختمان این امکان را می­دهد که از تجهیزات بهینه تر استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش خود را افزایش دهند. این ساختمان ها با استفاده از یکپارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا و مقرون به صرفه به وجود می آورند.

تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند

روشنایی در BMS

با استفاده از سیستم BMS می توان روشنایی بخش های مختلف ساختمان را هوشمند نمود. کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور می باشد.

سیستم های حفاظتی و امنیتی در BMS

می توان سیستم های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و به وسیله آن کنترل کرد.

BMS
BMS

درب، پنجره، پرده و سایبان در BMS

به وسیله سیستم BMS می توان این تجهیزات را کنترل و وضعیت آنها را مشاهده کرده و دستورات لازم را برای آنها صادر کرد. حتی می توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر، طبقه بندی و زمان بندی دسترسی را نیز اعمال کرد.

سیستم های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع) در BMS

سیستم های سرمایشی و گرمایشی می توانند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی باشند. تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع اند مانند چیلر، دیگ آب گرم، برج خنک کن و … ، و تجهیزات محلی نیز شامل فن کوئل ها، کولر های پنجره ای و هواساز ها می باشند. از طریق سیستم BMS می توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش کرد و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد. همچنین این سیستم می تواند دمای اتاق ها را به صورت هوشمند کنترل کرده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام کند.

سیستم های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری در BMS

با استفاده از BMS می توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم های مختلف حالت های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا کرد و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل کرد.

سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان

در مورد ساختمان های اداری این سیستم می تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت و حتی تصویر آنها را ضبط کند. در ساختمان های مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور، ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت، امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا می سازد.

BMS
BMS

کنترل تاسیسات استخر، سونا و جکوزی  در BMS

این سیستم می تواند به طور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاه های تصفیه و دما را کنترل و سایر کنترل های لازم را انجام دهد.

سیستم های ارتباطی در BMS

پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال نیز از ویژگی های این سیستم به شمار می رود.

وسایل الکتریکی ساختمان

در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.

سیستم آبیاری در BMS

سیستم BMS می تواند آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را به طور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام دهد.

در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می توان ساختمان ها را تا سطح مورد نیاز هوشمند کرد. هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می تواند بسیار متفاوت باشد.

سیستم مدیریت انرژی ساختمان یا BEMS

این سیستم نیز مشابه BMS می باشد با این تفاوت که هدف آن مدیریت انرژی ساختمان می­باشد. این سیستم در واقع زیر مجموعه ای از BMS است که توجه ویژه ای به مصارف انرژی، تجهیزات انرژی بر و کنترل آنها دارد. همچنین ممکن است دستگاه های اندازه گیری مصرف انرژی نیز به این سیستم متصل و یک سری گزارشات و دستورات کنترلی لازم نیز در راستای کنترل و کاهش مصرف انرژی به طور هوشمند صادر کند.

BMS
BMS

سیستم مدیریت روشنایی یا  LMS

سیستم مدیریت روشنایی نیز زیر مجموعه ای از سیستم BMS و BEMS می باشد. این سیستم به طور خاص به مدیریت سیستم های روشنایی می پردازد. در این سیستم می تواند با استفاده از انواع سنسور ها نظیر سنسور های حضور و نور نسبت به روشن و خاموش نمودن و یا کنترل سطح نور مکان های مختلف اقدام کرد. با استفاده از تایمر این سیستم می توان بر اساس زمان، بعضی از مکان ها را کنترل کرد.

با استفاده از این سیستم می توان با آدرس پذیر نمودن منطقه های مختلف، منطقه بندی مناسبی را به وجود آورد و همچنین حالت های از پیش تعریف شده برای مکان های خاص تعریف کرد. استفاده از سیستم هوشمند به همراه تجهیزات مناسب می تواند مصرف بخش روشنایی را تا 75 درصد کاهش داده و صرفه جویی قابل توجهی در برق مصرفی ساختمان ایجاد کند.

تحریریه به تام