نگاهی کلی به BMS و اجزای آن – قسمت دوم

سیستم مدیریت ساختمان یا (Building Management System ) BMS سیستمی است که به فعالیت ها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را به طور خودکار اعمال می کند.

 

این سیستم می تواند با توجه به کاربری ساختمان (مانند مسکونی، اداری) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت های مانند باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم های روشنایی، سیستم های تهویه مطبوع نظارت داشته باشد. به ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشند، ساختمان هوشمند می گویند. در قسمت اول مقاله تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند را به همراه BEMS و LMS معرفی کردیم. در قسمت دوم اجزای BMS را معرفی می کنیم.

اجزای سیستم  BMS

منظور از اجزا، کلیه تجهیزات، سیستم های ارتباطی و نرم افزار هایی هستند که جهت کنترل وسایل مختلف موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به این که نیاز ها و خواسته های هر کاربرد می­تواند بسیار متفاوت باشد، تجهیزات و اجزای هر سیستم نیز می توانند با سیستم های دیگر بسیار متفاوت باشند و کاربر می تواند به دلخواه خود آنها را انتخاب نماید. متداول ترین اجزای BMS به شرح زیر می­باشند.

BMS
BMS
 1. سیستم کنترل مرکزی در BMS 

این بخش مهم ترین و بزرگترین جزء یک سیستم BMS بوده و هسته مرکزی آن می باشد. گاهی اوقات از یک کامپیوتر نیز به جای این سیستم استفاده می شود. ولی در اغلب موارد این بخش مستقل بوده و فقط از طریق کامپیوتر برنامه ریزی و کنترل می شود.

این بخش شامل واحد پردازنده، کنترلر های اصلی سیستم و رله هایی که با کلیه اجزاء در ارتباط اند می­باشد. همچنین در این بخش کلید هایی وجود دارند که به طور دستی قابل تغییر هستند و با تغییر آنها می توان برنامه سیستم را تغییر داد. روش ارتباطی سیستم کنترل مرکزی با اجزای مختلف می تواند از طریق خطوط برق، سیم های باس و یا خط تلفنی باشد.

 1. خطوط ارتباطی (BUS)

برای ارتباط اجزای مختلف BMS با یکدیگر از خطوط ارتباطی استفاده می شود. این خطوط از تمام اجزای BMS عبور کرده و امکان ارسال اطلاعات را بین آنها میسر می کند. این خطوط می توانند به صورت سیم های برق ساختمان، چند رشته سیم مشترک و یا به صورت امواج بی سیم باشند.

 1. نقاط دسترسی و کنترل کننده (Access Point) در BMS 

این بخش شامل یک نمایشگر و یک صفحه کلید و یا یک نمایشگر لمسی بوده و در نقاط مختلف ساختمان نصب شده و قابلیت کنترل و نمایش اطلاعات آن بخش، مانند دما، وضعیت وسایل و غیره را دارا می باشد. این بخش مانند واحد کنترل مرکزی است با این تفاوت که توانایی های آن محدودتر است.

 1. سنسورها در BMS 

سنسور های گوناگونی با توجه به نیاز های مورد نظر و سطح هوشمند سازی می تواند در نقاط مختلف نصب شوند. انواع متداول این سنسور ها عبارتند از: سنسور حضور، سنسور دما، سنسور نور، سنسور دود و … که می توانند مشخصات مورد نظر را تبدیل به سیگنال ها و اطلاعات مورد نظر کرده و از طریق خطوط ارتباطی به سیستم کنترل مرکزی یا نقاط کنترلی ارسال ­کند و سپس کنترل مرکزی یا محلی دستورات لازم را به انواع کلید ها، تایمر ها و دیمر ها ارسال می کند.

BMS
BMS
 1. دیمرهای روشنایی در BMS

دیمرها امکان تنظیم نور را با افزایش یا کاهش نور لامپ ها به صورت الکترونیکی به وجود می­آورند. این تجهیزات می توانند به همراه سنسور نور، سطح نور محیط را با کم و زیاد شدن نور طبیعی تنظیم و یا حتی روشنایی را خاموش کرده و به این طریق در صرفه جویی انرژی کمک کنند.

 1. تایمرها در BMS

تایمرها جهت یک سری اعمالی که به صورت تکراری و در زمان های مشخص انجام می شوند مفید هستند. البته سیستم کنترل مرکزی نیز قابلیت ارسال فرمان به صورت زمانی را دارد که می تواند ارزان تر از استفاده از تایمر مجزا باشد.

 1. پریزها در BMS

با استفاده از پریز هایی که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات از طریق خطوط ارتباطی را دارند می توان مصرف کننده های متصل به آنها را روشن و خاموش و یا از وضعیت آنها مطلع شد.

 1. نرم افزار سیستم

استفاده از نرم افزار به وسیله یک کامپیوتر، می تواند یکی از ابزار های مفید و با قابلیت انعطاف بالا برای سیستم BMS باشد. حتی در مواردی این نرم افزار توانایی هایی به سیستم می دهد که کنترل مرکزی فاقد آن می باشد، از جمله گزارش گیری و ثبت وقایع و همچنین ارتباط بصری مناسب با سیستم.

 1. وب سرور (Web Server)

وسیله ای است که کاربر را قادر می سازد تا در هر نقطه ای از دنیا از طریق اینترنت به سیستم BMS دسترسی پیدا کرده و آن را کنترل کند. این سیستم از طرفی با خطوط ارتباطی به کنترل مرکزی متصل و از طرف دیگر به تجهیزات مانند مودم به شبکه متصل می شود.

فواید استفاده از سیستم BMS

مزایای اصلی استفاده از BMS را می توان به 3 محور اصلی زیر تقسیم کرد:

 1. صرفه جویی انرژی و کاهش هزینه های نگهداری
 2. ایمنی
 3. افزایش سطح رفاه و آسایش
تحریریه به تام