کفپوش سنگ: آیا این نوع کفپوش برای خانه ی شما مناسب است؟

کفپوش سنگ

کفپوش سنگ ، زیبا، محکم و بسیار با دوام هستند – و به درد هر فضایی در خانه می‌ خورند. در واقع، کفپوش سنگ را می توان هم در داخل خانه و هم خارج از آن به کار برد مانند بتن.  این نوع کفپوش انواع زیادی هم دارد که می توان یکی از آنها را مطابق با سلیقه شخصی انتخاب کرد.

 

اگر در فکر این هستید که کف خانه تان را سنگ کنید، این نوشتار را بخوانید. نکات مثبت و منفی قید شده در این مطلب می تواند کمک تان کند که تصمیم بهتری اتخاذ کنید.

کفپوش سنگ
کفپوش سنگ

کفپوش سنگ چه فوایدی دارند؟

 1. کفپوش سنگ دوامی همیشگی دارد. بی دلیل نیست که ساختمانهای تاریخی ساخته شده توسط انسان هنوز هم سرپا هستند. آنها از سنگ ساخته شده اند و سنگ فوق العاده محکم و سخت است. اگر قصد دارید خانه‌تان را طوری طراحی کنید که سالها در آن زندگی کنید، کفپوش سنگ یک انتخاب مناسب است. کفپوش های سنگی مراقبت و رسیدگی کمی هم نیاز دارند. در مقال کفپوش چوبی پس از مدتی نیاز به پرداخت کردن دارد. کفپوش های چوب مهندسی شده نیز پس از مدتی باید تعویض شوند.
 2.  کفپوش سنگ را می توان هم در داخل خانه و هم خارج از آن به کار برد. استفاده از یک نوع کفپوش در داخل خانه و فضای بیرون خانه روش خوبی برای هماهنگ کردن این دو فضا است. به خصوص زمانی که نوع سنگ با پنجره های بزرگ و درهای کشویی شیشه ای هماهنگ شوند.
 3. کفپوش سنگ به طور طبیعی در آب و هوای گرم، خنک است. اگر هوای منطقه‌ی زندگی شما گرم یا معتدل است، خنک بودن سنگ قطعا برایتان جذاب خواهد بود. حتی زمانی که هوای بیرون خیلی گرم است، سنگ‌ همچنان خنک است. با پای برهنه راه رفتن روی کفپوش سنگ خنک آن هم در تابستان که هوا گرم است، لذت زیادی دارد.
 4. برای گرم کردن خانه، کفپوش سنگ همراه با گرمایش تابشی از کف ترکیب خوبی را تشکیل می دهد. اگر محل زندگی شما زمستان های سردی دارد، گرمای تابشی از کف اتاق روش خوبی برای گرم کردن خانه است. چرا که هم انرژی به طور کارآمدی استفاده می شود و هم سنگ به خوبی گرما را انتقال می دهد.

  کفپوش سنگ
  کفپوش سنگ
 5. کفپوش سنگ مواد آلرژی زا را دور از خانه نگه می دارد. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده از آلرژی رنج می برید، پس از کفپوش سنگ برای خانه‌تان استفاده کنید. زیرا سنگ می تواند گرد و غبار و مواد آلرژی زا را از خانه ی شما دور نگه دارد. سطح سخت و بدون منفذ سنگ اجازه نمی دهد موارد آلرژی‌زا جایی برای مخفی شدن داشته باشند. بنابراین به راحتی می توان این نوع کفپوش را تمیز کرد. حتی سنگ های دارای خلل و فرج مانند سنگ مرمر نیز به اندازه ی متریالی مثل چوب یا فرش نفوذپذیز نیستند.
 6. کفپوش سنگ بر ارزش خانه تان می افزاید. هرچند سنگ قیمت بالایی دارد، اما استفاه از آن در خانه تان باعث می‌شود که ارزش خانه تان چند برابر شود.
 7. این نوع کفپوش تنوع بسیار زیادی دارد. سنگ مرمر و گرانیت از جمله محبوب ترین سنگ های موجود در بازار هستند. این دو نوع سنگ برای هر فضایی در خانه از جمله آشپزخانه، حمام و اتاق نشیمن مناسب هستند.
 8. ظاهر خانه را فوق العاده زیبا می کنند. سنگ های طبیعی جلوه ای زیبا و بی نظیر به خانه می دهند. خلق چنین فضای زیبایی تنها از عهده ی مادر طبیعت برمی آید. سنگ می تواند به هر فضایی در خانه تان ظرافت و زیبایی بدهد.
کفپوش سنگ
کفپوش سنگ

 

کفپوش سنگ چه معایبی دارد؟

 1. سنگ گران است و گریزی هم از این موضوع نیست. البته انتخاب سنگی که در منطقه‌ ی خودتان استخراج می شود، ممکن است برایتان ارزان تر تمام شود. اما هزینه های بالای حمل و نقل به قوه ی خود باقی هستند. در هر صورت سنگ از کفپوش های دیگر از جمله چوب، گران تر است.
 2. کفپوش سنگ می تواند سرد باشد. اگر در منطقه‌ی شما هوا سرد است و سیستم گرمایش تابشی از کف ندارید، سنگ گزینه ی خوبی برایتان نیست. چرا که احتمالا زمستان ها فضای خانه تان سرد خواهد بود. البته می توانید قسمت هایی از کف خانه را با قالی بپوشانید. اما باز هم قسمت هایی که بدون قالی هستند، بسیار سرد خواهند بود.
 3. سنگ مرطوب ممکن است لغزنده باشد. اگر حمام خانه تان کفپوش سنگی دارد، حتما از لغزش ‌گیر استفاده کنید. البته لغزش‌گیر را می توان در هر فضای دیگری که ممکن است آب روی آن پاشیده شود، استفاده کرد.
 4. قدرت و سختی سنگ باعث می شود که زمین خوردن روی آن خطرناک باشد. به خصوص برای بچه های پر جنب و جوش و افراد مسن تر که استخوان شان شکننده تر است. ظروف چینی و شکننده نیز در صورت سقوط روی این نوع کفپوش به احتمال زیاد می شکنند.
 5. سنگ واقعا سنگین است. کفپوش سنگی نیاز به نصب و راه اندازی ماهرانه دارد. همچنین پی خانه باید توانایی تحمل وزن زیاد سنگ را داشته باشد. حتما باید قبل از نصب کفپوش سنگی این موضوع را بررسی کنید.
تحریریه به تام