نماسازی با سنگ، سنگ های نما و نحوه اجرای نما

نماسازی با سنگ

طراحی نما برای ساختمان یکی از مهمترین بخش ها می باشد زیرا که نما سازی به ساختمان جلوه و شخصیت و در عین حال استحکام می بخشد . انتخاب نوع مصالح برای نما بسیار مهم است و از مصالح و متریال های مختلف می توان برای نماسازی استفاده کرد که از جمله پرکاربرد ترین نوع آن نماسازی با سنگ است.

در این مقاله “به تام” انواع نماسازی با سنگ و نحوه اجرای آن ارائه شده است.

با توجه به این نکته که لغت سنگ به مفهوم طیف وسیعی از مصالح در رنگ ها و طرح های گوناگون است ، بنابراین انتخاب نوع ، رنگ ، بافت ، ابعاد و همچنین نحوه اتصال آن باید قبلاً تعیین و مشخص شده باشد . چرا که با استفاده غلط از آن ، نه تنها موجبات زیبایی و استحکام بنا فراهم نمی آید ، بلکه آثار منفی و مخربی را در ساختمان به وجود خواهد آورد .

سنگ به عنوان مصالحی برای نماسازی :

نماسازی با سنگ برای ساختمان ، در ذهن بیننده مظهری از استحکام و دوام به جای می گذارد .

تمدن های گذشته گنجینه های ابدی را که نشانه ای از فرهنگ و هنر آنها بوده است ، به کمک ساختمان های سنگی برای ما به یادگار گذاشته اند . قطعات عظیم سنگ در دست سنگ تراشان خبره تبدیل به اجزای مختلف ساختمان شدند و پس از طی هزاران سال ، استوار در برابر نیروهای مختلف محیطی برای نسل کنونی به ارمغان مانده اند .

امروزه سنگ ها با تنوع بی شماری از رنگ ها و بافت های گوناگون ، بهترین انتخاب برای نماسازی ساختمان های بزرگ با شخصیت خاص هستند .

تکنولوژی امروزی کار استخراج و آماده کردن قطعات سنگی را برای ما آسان تر کرده است . با صیقل یافتن سطح سنگ ، بافت زیبای آن آشکار می شود و با نصب آن به ساختمان کیفیت خود را که در طی میلیونها سال درون زمین بوده است زیبائی تمامی به بنای ساخته دست بشر می بخشد .

 

روش نماسازی با سنگ :

قبل از اقدام به نماسازی با سنگ ، باید نقشه های برش و نحوه نصب سنگ نما تهیه شده باشد . نقشه باید ابعاد سنگ ها ، بندها ، طرز قرار گرفتن و نحوه اتصال سنگ ها را مشخص نماید .

نماهای سنگی به دو روش اجرا می شوند :

 1. نماسازی و دیوار ساختمان همزمان اجرا می شود . در این حالت ، باید سنگ ها در نما به صورت کله و راسته چیده شوند تا ضمن مشارکت در تحمل بارهای وارده بر دیوار پیوستگی لازم بین سنگ های نما و سنگ های پشت کار تامین شود .
 2. در اجرای نماسازی پس از اتمام دیوارچینی ، چنانچه سنگ نما پس از اجرای قسمت های باربر دیوار چیده شود باید برای تامین پیوستگی نما و قسمت های باربر از اتصالات فلزی استفاده کرد .

 

اجرای نماسازی با سنگ
اجرای نماسازی با سنگ

نماسازی با سنگ پلاک:

سنگ پلاک علاوه بر مقاومت در برابر یخبندان ، حرارت و رطوبت باید ضخامت مناسبی داشته باشد . ضخامت سنگ های پلاک مناسب برای نماسازی را بر حسب نوع آنها انتخاب می نمایند . سنگ های پلاک نباید ترک داشته باشند .

نصب سنگ های پلاک به دو روش صورت می پذیرد :

 1. استفاده از قلاب های فلزی ( اسکوپ )
 2. استفاده از مفتول های فلزی

در این روش قبلاً در داخل سنگ پلاک شیارهایی ایجاد می کنند . و سپس داخل آن مفتول های گالوانیزه را قرار می دهند . دنباله مفتول در داخل ملات مابین سنگ و دیوار محکم می شود و موجب استحکام اتصال مابین آنها می شود .

 

نماسازی با سنگ پلاک

در هنگام نصب سنگ های پلاک ، با زدن مقداری ملات گچ بر روی درزها و استفاده از قلاب ها و وسایل لازم ، سنگ ها را به نحو موثری در جای خود ثابت و محکم می نمایند تا از حرکت و افتادن آنها قبل از سفت شدن دوغاب جلوگیری شود . سنگ هایی که قبلاً بریده و آماده شده اند ، باید به گونه ای در اطراف بازشوها نصب شوند که نمای منظمی به وجود آید .

ملات :

ملات مورد استفاده برای دیوارهای سنگی و دیوارهای با نمای سنگی ، ملات ماسه سیمان 6 : 1 یا ملات باتارد 8 : 2 : 1 و ملات ماسه آهک است .

سنگ های پلاک را به کمک دوغاب و بست فلزی گالوانیزه به دیوار اصلی متصل می نمایند و از دوغاب ماسه سیمان 4 :1 به عنوان ملات استفاده می کنند .

باید توجه داشت که هیچ گاه نباید مقاومت و سختی ملات از مقاومت و سختی سنگ بیشتر شود ، زیرا سختی ملات ممکن است باعث تغییرات فیزیکی ، از جمله ترک خوردگی و خرد شدن سنگ ها شود .

انتخاب ملات مناسب برای بندکشی درزهای نما از اهمیت ویژه ای برخوردار است . مناسبت مقاومت ( نوع ) و رنگ ملات با مقاومت و رنگ سنگ در دوام و زیبایی بندکشی ها و نمای دیوار  تاثیر فوق العاده دارد .

همچنین بهتر است نکاتی از قبیل امکانات محلی ، آب و هوا ، رنگ و جنس سنگ ، کاربرد دیوار و ….. را در نظر گرفت .

انواع سنگ برای نماسازی  :

 • نماسازی با سنگ های منظم
 1. سنگ بادبر
 2. سنگ بادبر سر تراش
 3. سنگ بادکوبه ای
 4. سنگ تیشه ای
 5. سنگ های صیقلی
 • نماسازی با سنگ های نامنظم

 

علاقه مندان میتوانند مطالبی درباره نماسازی با آجر را در مقاله نماسازی آجری دنبال کنند.

تحریریه به تام