مراحل نصب کابینت آشپزخانه – قسمت دوم
0
کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه، یکی از مهم ترین اجزای هر آشپزخانه ای است. کابینت آشپزخانه اصلی ترین مکان برای نگهداری وسایل است. کابینت آشپزخانه پس از تولید برای نصب به خانه آورده می شود.

 

نصب آن بسیار مهم بوده و تاثیر زیادی بر کیفیت و کارایی کابینت دارد. در این مقاله تلاش شده است تا مراحل نصب کابینت آشپزخانه به زبانی ساده بیان شود. این مطلب قسمت دوم این مقاله است. در ادامه با قسمت دوم با ما همراه شوید.

مرحله 5. نصب دستگیره کابینت آشپزخانه

دستگیره وسیله ای است برای سهولت باز و بسته کردن درب یا کشو که بر روی آنها نصب شده و جنبه تزیینی نیز دارد و از جنس های مختلف فلزی، پلاستیکی و چوبی ساخته می شود.

دستگیره یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده کابینت آشپزخانه می باشد که امروزه در انواع سبک های مدرن و کلاسیک به بازار عرضه می شود. اولین کاربرد دستگیره کابینت آشپزخانه زیبایی شکل ظاهری و منطبق بودن آن با دکوراسیون آشپزخانه است.

کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه

مرحله 6. نوار آب بندی کابینت آشپزخانه (قرنیز)

کاربرد عمومی قرنیز های آب بندی به دلیل قابلیت شستشوی آنها، تزیین و آب بندی صفحه کابینت آشپزخانه است. این محصول در دو نوع PVC و آلومینیومی موجود و از تنوع طرح گوناگونی برخوردار است.

در محلی که صفحه کابینت و دیوار اتصال دارند باید ابتدا چسب آکواریوم تزریق شده و سپس زهوار آب بندی نصب شود. زهوار آب بندی از دو قسمت رویی و زیرین تشکیل شده است. قسمت زیرین را چسب آکواریوم زده و آن را روی صفحه با پیچ یا میخ ثابت می کنیم و سپس قسمت رویی را داخل آن جا می اندازیم (چفت می کنیم). باید توجه داشت که قبل از چسب زدن از نظر طولی آن را دقیق برش زده و آماده کرده باشیم.

 

مرحله 7. نصب رویه

ابتدا باید طول محلی که باید صفحه نصب شود را اندازه گیری نمود و سپس با اره دیسکی یا چکشی، صفحه را برش داد و در جای مخصوص خود قرار داده، سپس آن را کنترل نموده و اگر دیوار قناس یا اریب باشد یا ستون داشته باشد باید فرم آن را روی صفحه خط کشی نموده و سپس با اره عمودبر برش داد. همچنین قبل از نصب صفحه کابینت آشپزخانه باید با توجه به نوع سینک و گاز (اگر تو کار است) محل نصب آنها را روی صفحه خط کشی کرد و جای آن را درآورد.

کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه

مرحله 8. نصب تاج، پاسنگ، زیر چراغی و …

تاج: این قطعه برای تزیین بالای کابینت دیواری نصب می شود. معمولا از رنگ مخالف درب ها تهیه می شود و به صورت پروفیل های ساده، ابزار خورده و یا چند پله تهیه می گردد.

زیر چراغی: این قطعه به صورت افقی یا عمودی در زیر کابینت های دیواری نصب می گردد و این نام هم به علت پوشاندن هالوژن ها یا مهتابی زیر کابینت است که به آن اطلاق می شود. برای نصب این قطعه، از داخل کابینت در چند نقطه سوراخ کرده و آن را پیچ می کنیم.

پاسنگ ( پاخور): در کابینت هایی که از پایه پلاستیکی یا حتی فلزی استفاده می شود برای مشخص نبودن این پایه ها از قطعات پاسنگی استفاده می شود و به چند صورت نصب می گردد. برای نصب آنها به سه شکل می توان عمل کرد:

 1. از داخل کابینت زمینی پیچ می شود.
 2. با کلیپس به پایه متصل می شود.
 3. به زیر کف، لولا می شود.

مرحله 9. نصب تجهیزات کابینت آشپزخانه

در هر آشپزخانه ای تجهیزات و لوازمی مورد استفاده قرار می گیرد که مکمل یونیت های آشپزخانه می باشد. این وسایل شامل شامل سینک، هود، گاز، ماشین ظرف شویی، ماشین لباس شویی، فر و ماکروویو می باشد و این تجهیزات به دو صورت روکار و توکار نصب می گردند.

کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه

مرحله 10. نصب طبقات

بهتر است طبقات کابینت آشپزخانه جداگانه از یونیت ها به محل نصب منتقل شوند و سپس بعد از نصب اولیه و در مراحل آخر در یونیت ها قرار بگیرند. زیرا طبقات معمولا متحرک می باشند و در اثر نقل و انتقال امکان آسیب رسیدن به آنها وجود دارد.

مرحله 11. تمیز کاری نهایی

پس از اتمام کار نصب کابینت آشپزخانه و قبل از ترک محل حتما باید کلیه سطوح کابینت و آشپزخانه را تمیز نموده و پیچ و یا سایر یراق آلات اضافی را جمع آوری نمایید و گرد و غبار ها را پاک کنید. همچنین همیشه علاوه بر تمیز بودن محل کار، دقت کنید ابزار های مورد استفاده در محیط پخش نشده باشند.

مرحله 12. کنترل کیفیت نصب

کنترل کیفیت از لحاظ موارد زیر قابل بررسی است.

 1. رگلاژ بودن درب ها
 2. نصب مناسب صفحه رویه و قرنیز آب بندی
 3. خوب چسبیدن نوار لبه
 4. آب بندی مناسب سینک و گاز
 5. نصب مناسب دستگیره ها
 6. رعایت اندازه های استاندارد
 7. نصب مناسب یونیت های دیواری
 8. نصب مناسب یونیت های زمینی
 9. نصب مناسب تجهیزات
 10. انتخاب مناسب و صحیح های هود، سینک و گاز
 11. انتخاب مناسب مواد اولیه مورد مصرف

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

کابینت آشپزخانهنصب کابینت

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X