مرتب كردن خانه با دور ريختن 5 چيزی که عامل بهم ریختگی است!!
0
مرتب كردن خانه

مرتب كردن خانه و سازماندهي آن موجب شادابي در خانه مي شود. مهم نیست که شما چه كسي هستيد، یا در چه جايي زندگی می کنید، یا چه كساني با شما زندگی می کنند. همه ما می خواهیم یک خانه منظم و سازمان يافته و حتی فراتر از آن، یک خانه عاري از هرگونه بهم ريختگي داشته باشيم. اما چگونه؟

مرتب کردن خانه و سازماندهی آن

با یک جستجوی سریع در گوگل، بيش از یک میلیون راهنمایی و ترفند برای خلاص شدن از شر شلختگي ها پيدا خواهيد كرد.

بررسي هاي اخیر در مینیمالیسم و نحوه زندگی كردن، تا حد زیادی تحت تاثير ماری کوندو، استاد ژاپنی قرار دارد. او با كتاب پر فروش خود به نام ” ايجاد يك تغيير جادويي در زندگي با تميز كردن و مرتب كردن “، زندگي بسياري از افراد را بهبود بخشيد (اين كتاب پر فروش ترين كتاب سال 2014 شد). او شخصي است که مینیمالیسم را با معنا تركيب كرد. بسیاری از روش هاي او براي مشاوره استفاده مي شود.

برای مرتب کردن خانه باید از کجا شروع کنیم ؟

اگر نمي دانيد از كجا بايد شروع كرد. بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه به اهداف کوچک و دست یافتنی در هر پروژه بزرگي نياز است. تمام نکته این است، شما می‌توانید كارهاي بسیاری بزرگي را با شروع از كارهاي كوچك انجام دهيد. بنابراين يك ليست مختصر و مفيد تهيه كنيد و ابتدا از آنها شروع كنيد.

شما واقعا می توانيد با اندكي راهنمايي از بسياري از چيزهاي ناخوشايند خلاص شويد. بنابراين ادامه دهيد و مطلب زير را مطالعه كنيد.

مرتب کردن خانه
مرتب کردن خانه

چيزهايي كه تاريخ مصرف آنها گذشته

به يخچال، فريزر و محل نگهداري داروهاي خانه خود نگاهي بياندازيد. به داخل كشوي اتاق نشيمن و كابينت هاي آشپزخانه توجه كنيد. به تاريخ توليد و انقضاي مواد نگاه كنيد، متوجه خواهيد شد كه تاريخ مصرف برخي از آنها تمام شده است. اگر باور نداريد به تقويم مراجعه كنيد و تاريخ امروز را ببينيد. آنهايي كه تاريخ انقضايشان تمام شده دور بريزيد.

به كمد و كشوهاي اتاق خود نيز سر بزنيد، حتما باطري، لوازم باقي مانده از وسايل الكترونيكي و موبايل را خواهيد يافت، آنها را نيز دور بريزيد. تنها به اين نكته توجه داشته باشيد كه هنگام خلاص شدن از وسايل و مواد، اصول بازيافتي و حفظ محيط زيست را در نظر داشته باشيد. و به این تریتیب به مرتب شدن خانه کمک کنید .

اكنون نوبت مجلات و روزنامه هاست. به اتاق نشیمن و يا اتاق مطالعه خود نگاهي بياندازيد، اگر مجلات و روزنامه هاي تاريخ گذشته را به زيبايي روي ميز يا كتابخانه گذاشتيد،‌ مانند اين است كه يك اتاق انتظار شيك طراحي كرده ايد.

اما سوال اين است كه يا اتاق شما اتاق انتظار مطب دكتر است؟ قبل از دور ريختن آنها يك بررسي كنيد و ببينيد اگر مجلات و روزنامه هايي هستند كه شما آبونمان آنها را خريداري كرده ايد ولي از آنها هيچ استفاده اي نمي كنيد، حتما در جايي يادداشت كنيد كه آبونمان را كنسل كنيد. هوشمندانه ترين راه خلاص شدن از دست مجلاتي است كه ماه ها از تاريخ انتشار آنها گذشته است.

مرتب کردن خانه
مرتب کردن خانه

وسايل تكراري

این مورد برای مرتب كردن خانه به طور کامل واضح به نظر می رسد. و در عین حال بسیاری از ما وسايل تكراري زيادي داريم كه تنها به يكي از آنها نياز داريم. شما در آشپزخانه چند نوع چاقو داريد، و از كداميك استفاده مي كنيد.

اگر به خوبي بررسي كنيد تعدادي چاقو كه در سال يكبار و يا اصلا استفاده نمي كنيد در آشپزخانه پيدا مي كنيد. اين چه حسي به شما مي‌دهد؟ شما مي توانيد چاقوهايي داشته باشيد كه كارهاي مختلفي براي شما انجام مي‌دهند به جاي اينكه براي هر كاري يك چاقو داشته باشيد.

شما براي دورهمي ها و پذيرايي از مهمان ها به چند بشقاب نياز داريد؟ آيا نياز است مثلا 5 نوع بشقاب داشته باشيد و از هر 5 نوع به تعداد مهمان ها بشقاب داشته باشيد؟ آيا دوچرخه فرزندتان كه بزرگ شده هنوز در انباري و يا گوشه پاركينگ است؟ و بسياري از موارد ديگر كه با يك بررسي كوچك در خانه به آنها پي مي بريد. از شر وسايل اضافي و تكراري خلاص شويد.

وسايلي كه ظرف سال گذشته از آنها استفاده نكرده ايد

جمله بالا درست است. وسايلي در خانه شما هستند كه حتي يكبار در سال گذشته مورد استفاده قرار نگرفته اند، يعني در چهار فصل پياپي. اين به معناي اين است كه شما به آنها نيازي نداريد. اين وسايل كه شما به آنها نياز نداريد موجب شده اند خانه شما شلوغ و بهم ريخته به نظر آيد.

اگر كمد لباس خود را بررسي كنيد، احتمالا يك چوب لباسي قديمي را خواهيد يافت كه مدت زيادي است از آن استفاده نكرديد. يا يك لباس يقه اسكي و بافتني كه ديگر قابل پوشيدن نيست. اين وسايل غير قابل استفاده را در خانه خود جمع نكنيد چراكه موجب شلوغي اتاق و خانه شما مي شوند.

مرتب کردن خانه
مرتب کردن خانه

مرتب کردن خانه با حذف وسايلي که شکسته و يا خراب شده اند

اين مورد نيز برای مرتب کردن خانه واضح به نظر می رسد، اما دور انداختن وسايلي كه ديگر به خوبي كار نمي كنند آسان نيست. اگر براي خريد اين وسيله هزينه زيادي كرده ايد، مانند يك سرخ‌كن، واقعا دور انداختن آن سخت است.

ولي واقعيت اين است كه ديگر با تعمير كردن هم درست نمي شود. براي اين گونه وسايل بايد يك تصميم جدي و قاطع بگيريد. در كشو و يا كمد اتاق خود حتما يك عينك آفتابي داريد كه دسته آن ترك برداشته و مدت هاست همين گونه باقي مانده است. اينگونه وسايل فقط اتاق، انباري و خانه شما را شلوغ مي كنند.

نگاهی به برخی وسايل بياندازيد، ببينيد بدون آنها چه كارهايي را نمي توانيد بكنيد. اگر وسيله اي را پيدا كرديد كه هيچ كمكي به شما نمي كند و يا وسايل ديگر نيز كار آنها را مي توانند انجام دهند، بايد در مورد اين وسيله تصميم گيري كنيد. اگر متوجه شديد كه واقعا وسيله اي به درد نخور و از كارافتاده است، نگهداشتن آن در خانه فقط به منزله وجود يك شي در خانه است و نه بيشتر.

مرتب کردن خانه با حذف وسايلي که حتی متعلق به شما نیست

آیا از همسایه هاي خود یک وسيله باغبانی قرض گرفته ايد ولي فراموش كرده ايد به آنها پس بدهيد؟ ممكن است براي پخت يك نوع غذا، كتاب آشپزي دوست خود را قرض گرفته ايد ولي تاكنون در خانه شما مانده است.

ساده ترین راه در مرتب كردن خانه، تعيين تكليف وسايلي است كه به شما تعلق ندارند. اگر به خوبي در خانه جستجو كنيد احتمالا تعداد بيشتري از اين گونه وسايل پيدا مي كنيد. اگر وسيله يا هديه‌اي داريد كه هيچ لحظه به يادماندني را به ياد شما نمي آورد و براي شما خاطره انگيز نيست، شايد وقت آن است كه بازيافت شود.

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X