بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک شاید یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن در زمان چیدمان وسایل منزل باشد و بسیاری از کسانی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. فضاهای کوچک محدودیت‌های بسیاری دارند، وسایل بزرگ را نمی‌توان در آنها استفاده کرد، سریع پر می‌شوند، قابلیت جای دادن کمد و کابینت ندارند و خلاصه از لحاظ فضایی شدیداً در مضیقه هستند. بااین‌وجود، صاحبخانه‌ها هنوز هم به دنبال فرار از این مشکل هستند و دوست دارند با برخی شیوه‌های خاص این فضا را برای خود مناسب کنند و وسایل را در آن جای دهند.

طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک همانند سایر قسمت‌های ساختمان بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد و رعایت این نکات می‌تواند شما را در این کار پیش ببرد. قاعدتاً فضاهای کوچک جای هر وسیله‌ای نیستند و باید از نصب برخی از وسایل اجتناب کنید و درعین‌حال از وسایلی کمک کنید که بتوانند در جایگیری این وسایل به شما کمک کنند. در ادامه این مطلب برخی از بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک را عنوان خواهیم کرد که مسلماً به شما کمک خواهد کرد. پس تا انتها با ما همراه باشید!

برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک باید فضای اتاق را به خوبی بشناسید!

هر فضای کوچکی دارای مزایا و قابلیت‌های منحصربه‌فردی است که فقط شما می‌توانید به آنها پی ببرید. شما حتی اگر بهترین طراح را برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک بیاورید، نمی‌تواند به اندازه شما با اتاق آشنایی داشته باشد. بنابراین به ویژگی‌های خانه خود توجه داشته باشید و عاقلانه رفتار کنید. آنچه که می‌تواند برای شما به کار آید و فضایی که برای شما ایده آل است بشناسید و همان را پیاده کنید.

شناسایی فضا برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

وسایل را با نظم و سازماندهی بچینید!

آرایش مناسب وسایل منزل و مبلمان می‌تواند یک فضای کوچک را به خوبی پوشش دهد. برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک ابتدا به طور کامل آنها را تماشا کنید، یک استراتژی مشخص در نظر بگیرید و مبلمان را به صورت منظم و کنار هم بچینید.

نظم مبلمان برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

مبلمان را به گوشه دیوارها نبرید!

شاید در نگاه اول فکر کنید که در این صورت فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت. و حتی فضا برای عبورومرور در اتاق نشیمن نیز ایجاد کنید. اما، انتقال مبلمان به قسمت مرکزی اتاق باعث می‌شود که فضای تعاملی ساده‌ای در اتاق ایجاد شده و بیننده عمق بیشتری در طراحی دکوراسیون شما احساس کند.

[irp posts=”8424″ name=”اتاق نشیمن ؛ 12 نکته کلیدی درمورد طراحی داخلی گرم و دلپذیر اتاق نشیمن”]

از یک یا دو وسیله بزرگ استفاده کنید!

استفاده از وسایل بزرگ با رنگ یک تیکه و یکپارچه این امکان را به شما می‌دهد که یک نقطه کانونی در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک در منزل خود داشته باشید و به نوعی چشم بیننده را از روی وسایل کوچکتر جذب کند.

از این که تخت خواب خود را در مقابل پنجره قرار دهید نترسید!

گاهی اوقات در طراحی یک اتاق کوچک، تنها گزینه‌ای که برای قرار دادن کمد و تختخواب خود در اختیار داشته باشید، این است که آنها را در جلوی پنجره قرار دهید. در مورد نورپردازی این اتاق‌ها نترسید و حتی می‌توانید یک نقطه کانونی فوق‌العاده در طراحی اتاق داشته باشید.

قرار دادن تخت در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

قسمت‌های خاص مبلمان را حتماً تهیه کنید!

در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک استفاده از برخی قسمت‌ها و قطعات کلیدی به شما کمک می‌کند که فضای دسترسی خود را به حداکثر برسانید و یک فضای آزاد ایجاد کنید. این قطعات عبارت‌اند از:

  • صندلی عاشقانه: این صندلی‌ها کوتاه و کوچک بوده و برای دو نفر ساخته می‌شوند. بنابراین می‌توانید از آنها برای مهمانان خود نیز استفاده کنید.
  • آمینور: کابینت‌های نسبتاً باریک و بلند هستند که به عنوان کمد لباس استفاده می‌شوند. همچنین از آنها برای نگه‌داشتن نوار، وسایل بازی، و کتاب نیز می‌توان استفاده کرد.
  • میز مبل: میزهای مبل نسبت به نسبت مبل اندازه کوچکتر داشته و می‌توانید از آنها برای نگه‌داشتن برخی از وسایل منزل استفاده کنید.
  • صندلی پارسونز: صندلی‌های کوچک که با وسایل کوچک و لوازم خانگی ریز هم‌خوانی دارد و برای سبک‌های مختلف در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک استفاده می‌شود.

استفاه از صندلی در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

از پنجره‌های ساده و کوچک استفاده کنید!

پنجره‌های کوچک در فضاهای کوچک نقش بسیار مهمی دارند و علاوه بر نورپردازی، نوع خاصی از معماری را نشان می‌دهند. این پنجره‌های کوچک در شب نوعی سایه رومی در اتاق ایجاد کرده و به کنترل نور در طول روز کمک می‌کند. برای فرار از نور مستقیم خورشید پرده‌های نازک گزینه خوبی است.

از پارچه‌های بلند به عنوان پرده استفاده کنید!

پرده‌های ضخیم و بلند، برای پنجره‌های کوچک نوعی تقلب و کلاه‌برداری محسوب می‌شود که به شما کمک می‌کند که در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک خود پنجره‌های کوچکتر را بزرگ نشان دهید.

از برخی از رنگ‌ها اجتناب کنید!

بله! همه ما می‌دانیم که رنگ‌های تیره می‌توانند یک اتاق کوچک را کوچک‌تر نشان دهند، اما اگر دلتان بخواهد می‌توانید از رنگ برای بزرگتر نشان دادن اتاق‌های خود استفاده کنید. امروزه بسیاری از حرفه‌ای‌ها هم از این حربه برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک خود استفاده می‌کنند که نمونه آن دکوراتور افسانه‌ای بیلی بلدوین بوده‌ است که در آپارتمان‌های کوچک منهتن از رنگ قهوه‌ای شکلاتی به همراه رنگ سفید استفاده کرده است.

استفاده از رنگ طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

قفسه‌بندی اتاق را از نو انجام دهید!

اگر در یک اتاق کوچک با فضای محدود گیر کرده‌اید و نمی‌توانید وسایل خود را به شکل درستی جای دهید تغییر قفسه‌ها و کابینت می‌تواند گزینه‌ای عالی باشد. برای استفاده از این حربه می‌توانید کابینت‌های آشپزخانه را باز کرده و سفارش قفسه‌های کوچک‌تر بدهید. حتی می‌توانید از کابینت‌های درباز برای وسیع‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه استفاده کنید.

چیدمان کابینت در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

فضای حمام‌های عمومی را نادیده نگیرید!

اگر تا کنون به حمام‌های عمومی سرزده باشید، می‌بینید آنها به صوت واحدهایی بلند و درعین‌حال باریک ساخته شده‌اند. این ایده می‌تواند برای طراحی دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی مناسب باشد. سعی کنید بخشی از یک راهرو یا زیر پله را به حمام یا سرویس بهداشتی اختصاص دهید.

[irp posts=”17266″ name=”ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون حمام”]

ایده حمام عمومی در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

یک ورودی ایجاد کنید!

اگر ورودی منزل شما مستقیماً به اتاق نشمین راه دارد، می‌توانید از یک میز کنسول و یا حتی کتابخانه‌های فانتزی به عنوان یک ورودی استفاده کنید و به نوعی یک مکث کوتاه بین درب و فضای اتاق نشیمن خلق کنید. این ورودی باعث می‌شود که یک نوع توهم بزرگ نمایی ایجاد شده و ایده خوبی برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک در اختیار داشته باشید.

از آشپزخانه جزیره‌ای استفاده نکنید!

استفاده از جزیره یا میزهای بزرگ بدترین گزینه ممکن برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک است. این قسمت‌ها بدون اینکه منفعت خاصی داشته باشند، فضای اتاق را به بدترین شکل ممکن محدود می‌کنند.

آشپزخانه جزیره ای در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک

ما در کلینیک ساختمانی به تام مفتخریم که ایده‌های مختلفی برای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی دکوراسیون داخلی و اطلاع از قیمت‌ها با ما در تماس باشید.


[porto_block id=”17759″ name=”bigsizeceramicrelatedproducts”]

tamep2