سنگ اسلب یا سرامیک سایز بزرگ؛ کدام بهتر است؟

سنگ-اسلب-یا-سرامیک-سایز-بزرگ؛-کدام-بهتر-است؟-5

[vc_row][vc_column][vc_column_text]سنگ اسلب یکی از محصولاتی است که در نما و کف ساختمان به کار برده می‌شود و به دلیل ساختار منحصربه‌فرد آن، از محبوبیت ویژه‌ای بین پیمانکاران و مهندسان برخوردار است. اما برای سنگ اسلب یک رقیب بسیار قوی به نام سرامیک اسلب یا سرامیک سایز بزرگ وجود دارد که دارای خواصی مشابه با این سرامیک است و به انتخاب اول بسیاری از افراد تبدیل شده است. هنوز هم بین طرفداران سنگ اسلب و سرامیک سایز بزرگ این سؤال بزرگ وجود دارد که کدام‌یک بهتر است و هیچ‌کدام از این گروه حاضر به قبول نظرات طرف مقابل خود نیستند.

طرفداران سرامیک سایز بزرگ، استحکام، سختی سطحی، طراحی با تنوع بسیار بالا و سفارشی و همچنین نفوذناپذیری در برابر آب را به عنوان مزایای اصلی آن می‌نامند. در طرف مقابل، استحکام طبیعی، رنگ‌های طبیعی و غیرقابل‌پیش‌بینی و مقاوم بودن سنگ اسلب باعث شده است که این محصول نیز طرفداران خاص خود را داشته است. نمونه‌های زیادی از استفاده از سنگ اسلب و سرامیک سایز بزرگ در نمای داخلی و بیرونی ساختمان وجود دارد و حتی برخی معایب در مورد آنها گفته شده است؛ اما ما در این مطلب به معرفی کامل این دو محصول خواهیم پرداخت و نقاط مثبت و منفی آنها عنوان می‌کنیم، قضاوت با شماست. پس با ما همراه باشید!

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب یک سنگ بزرگ، پهن، ورقه‌ای و نازک است که عمدتاً برای کف ساختمان و دیوار استفاده می‌شود. اندازه سنگ اسلب یکی از معیارهای اصلی سنجش آن محسوب می‌شود و یکی از دلایل استفاده از آن، اندازه بزرگ و قدرت پوششی مناسب آن است. اسلب (slab) از لحاظ لفظی به ورقه، تخته یا سطح پهن معنی می‌شود و می‌تواند در مورد سرامیک سایز بزرگ نیز استفاده شود. سنگ‌های اسلب اندازه استاندارد خاصی ندارند و اندازه آنها بیشتر تابع سنگ اولیه‌ای است که سنگ از آن تولید می‌شود.

منشاء اولیه سنگ اسلب به معادن سنگی برمی‌گردد که توسط شرکت‌های سنگ‌بری و حفاری استخراج می‌شوند. اگر این شرکت‌ها توان برش سنگ با اندازه بزرگ را داشته باشند، طبیعتاً تخته‌سنگ‌های بزرگ‌تری تولید می‌شود. اما سنگ اسلب که در کف و دیوار ب کار برده می‌شود از این قضیه مستثناست و شرکت‌ها می‌توانند آنها را در اندازه‌های دلخواه برش دهند. درواقع، سنگ اسلب به صورت یک تخته‌سنگ خیلی بزرگ به کارخانه برش سنگ وارد می‌شود و شرکت با توجه به سفارش‌های صورت گرفته آن را برش می‌دهد. معمولاً عملیات رنگ‌آمیزی یا تعمیر بر روی این سنگ‌های انجام نمی‌شود و سنگ با کیفیت طبیعی به مشتری تحویل داده می‌شود.

سنگ اسلب چیست؟

سرامیک سایز بزرگ چیست؟

سرامیک سایز بزرگ یا سرامیک اسلب یکی از محصولات ساختمانی قابل استفاده در نما و کف است که به عنوان محصولی همه‌کاره شناخته می‌شود و در ساختمان‌های مختلف استفاده می‌شود. سرامیک سایز بزرگ را به مانند سنگ‌های اسلب به صورت تخته یا ورقه می‌سازند و می‌توانند مساحت زیادی را پوشش دهند. این سرامیک به عنوان محصولی عالی برای پوشش داخلی شناخته می‌شود و بسیاری از پیمانکاران آن را به سنگ اسلب ترجیح می‌دهند.

اگرچه سرامیک سایز بزرگ از مواد کاملاً طبیعی ساخته می‌شود، اما با توجه به اینکه روش ساخت آن توسط انسان انجام می‌گیرد هنوز هم عده‌ای آن را غیرطبیعی می‌دانند. سرامیک‌های سایز بزرگ در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند و این استفاده از آنها در بخش‌های مختلف ساختمان مانند نما یا کف را میسر می‌کند. کسانی که به طراحی‌ها بدیع و حتی سفارشی علاقه دارند، سرامیک اسلب را به سایر سرامیک‌ها و سنگ‌های طبیعی ترجیح می‌دهند و دوست دارند که طراحی دکوراسیون منزل با توجه به سلیقه و طراحی آنها صورت گیرد.

سرامیک سایز بزرگ چیست؟

 

 

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

سرامیک اسلب سوپر مدل TU1026

سرامیک اسلب سوپر مدل TU1026

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

سنگ دهبید |فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی به تام

سنگ دهبید درجه یک کد 7

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کابینت روشویی مدل PLM 202

کابینت روشویی پلنزو مدل PLC202

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مزایای سنگ اسلب

انتخاب سنگ اسلب در یک سازه می‌تواند به دلایل مختلفی باشد که مزایای آن عبارت‌اند از:

 • چسبندگی بالا: اصولاً برای چسباندن سنگ اسلب از چسب سنگ یا دوغاب سیمان استفاده می‌شود. چسبندگی بالای سنگ طبیعی باعث می‌شود که استفاده از آن در ارتفاعات بالا میسر باشد و امکان سقوط سنگ وجود نداشته باشد.
 • تنوع رنگ طبیعی: اگرچه ممکن است طرح کلی یک سنگ طبیعی یکپارچه باشد، اما برش دادن آن و تبدیل آن به سنگ‌های قابل استفاده باعث می‌شود که تنوع بسیار بالایی در طرح و رنگ آن ایجاد شود. بسیاری از مردم این تنوع در طرح و رنگ طبیعی سنگ اسلب را دلیل اصلی انتخاب آن می‌دانند.
 • هزینه نگهداری کم: سنگ طبیعی در شرایط طبیعی و در هوای آزاد شکل گرفته است و مقاومت بالایی نسبت به شرایط آب و هوایی و آلودگی دارد. این خصلت باعث می‌شود نیاز به نگهداری کمتری داشته باشد و هزینه کمتری برای سرویس آن بپردازید.
 • استفاده از قسمت‌های مختلف ساختمان: سنگ اسلب نمای بسیار زیبایی دارد و امکان استفاده از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان جود دارد. با توجه به خصلت ساب پذیری این سنگ، امکان استفاده از آن در نمای ساختمان، لابی و ورودی ساختمان و همچنین اتاق نشیمن وجود دارد.
 • سختی طبیعی و استحکام بالا: سنگ‌های طبیعی از درد سختی بالایی برخوردارند و فشارهای مکانیکی مختلف نمی‌تواند آنها را بشکند. همچنین این محصول به تغییرات شدید دمایی مقاوم است و در برابر شکستن و خرد شدن استحکام خوبی دارد.

مزایای سنگ اسلبمزایای سرامیک سایز بزرگ

اگرچه در مطالب قبلی به معرفی کامل مزایای سرامیک اسلب پرداختیم و دلیل استفاده از آن در قسمت‌های مختلف ساختمان را شرح دادیم اما به‌طورکلی مزایای سرامیک سایز بزرگ عبارت‌اند از:

 • اندازه بزرگ: اندازه بزرگ سرامیک سایز بزرگ باعث می‌شود که نمای ایجاد شده توسط آن یکپارچه بوده و جلوه بهتری داشته باشد. از طرفی این اندازه بزرگ به معنی تعداد شیار کمتر است که از تجمع آلودگی جلوگیری می‌کند و نظافت آن‌ها راحت‌تر صورت گیرد.
 • لایه لعاب نفوذناپذیر: این لعاب در مقابل نفوذ آب و سایر مواد شیمیایی مایع مقاوم است و این باعث می‌شود آب به لایه‌های زیرین وارد نشود و امکان استفاده از آن در نمای بیرون و حمام و سرویس بهداشتی فراهم باشد. در ضمن این لعاب به معنی درخشندگی بیشتر سرامیک و نظافت راحت آن می‌باشد.
 • استحکام بالا: سرامیک‌های سایز بزرگ از استحکام بسیار بالایی برخوردارند و به‌راحتی شکسته نمی‌شوند. در ضمن سختی سطحی بسیار بالای آن مانع از پوسته پوسته شدن سطح آن می‌شود.
 • تنوع رنگی بسیار بالا: با توجه به اینکه سرامیک توسط انسان و با سلیقه آنها ساخته می‌شود، در رنگ‌آمیزی و استفاده از مواد رنگی آزادی عمل بیشتری دارد و می‌تواند انواع سرامیک سایز بزرگ با رنگ‌های متناسب با دکوراسیون منزل طراحی کند.
 • امکان چاپ بر روی آن: برخی از افراد و صاحب‌خانه‌ها دوست دارند که در دکوراسیون خود از طرح‌های فانتزی و سفارشی استفاده کنند. استفاده از چاپگرهای دیجیتالی این امکان را به آنها می‌دهد که طرح مورد نظر خود را بر روی سرامیک سایز بزرگ چاپ کنند.

مزایای سرامیک سایز بزرگ

معایب سنگ اسلب

بزرگ‌ترین عیب سنگ اسلب را می‌توان به گران بودن آن ربط داد. هزینه خرید و نصب سنگ اسلب بالاست و هرکسی توانایی استفاده از آن را ندارد. بااین‌حال، هزینه نگهداری از این محصول بسیار کم است و در بلندمدت می‌تواند هزینه اولیه را جبران کند.

اما سنگ اسلب در برابر رطوبت نیز نفوذپذیر است. اگرچه این مقدار نفوذ بسیار کم است و چندان چشمگیر نمی‌باشد، اما در مقایسه با سرامیک سایز بزرگ یک نقیصه محسوب می‌شود.

معایب سرامیک سایز بزرگ

بزرگ‌ترین مشکلی که در مورد سرامیک سایز بزرگ عنوان کرد، سرد بودن آن در فصول سرد سال است. سطح سرد سرامیک باعث می‌شود که در این فصول از یک قالیچه یا گلیم استفاده کنید. عیب دیگری که برای سرامیک عنوان می‌شود سخت بودن سطح آن است که در صورت زمین خوردن خردسالان و افراد کهنسال می‌تواند مشکل ساز باشد.

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

وان حمام تک نفره زرین آب مدل الیزه

وان حمام تک نفره زرین آب مدل الیزه

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

چسب سرامیک

چسب سرامیک بر پایه سیمان اصلاح شده با لاتکس

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

بندکشی

پودر بندکشی رنگی اصلاح شده با لاتکس

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع سنگ اسلب

سنگ‌های اسلب انواع مختلفی دارند که با توجه به جنس و طرح سنگ اولیه دسته‌بندی می‌شوند. این سنگ‌ها عبارت‌اند از:

 • سنگ اسلب گرانیت: این سنگ طول عمر بالایی دارد، خیره‌کننده است و می‌توان آن را همه‌کاره نامید. سنگ گرانیت یک سنگ آذرین بسیار متراکم است که در برابر رنگ و خراش مقاوم است و رنگ آن در ول زمان محو نمی‌شود.
 • سنگ اسلب کوارتز: زیبا، منحصربه‌فرد و با دوام. سنگ کوارتز در برابر لکه، گرما و خراش بسیار مقاوم است و برای میز کابینت و سنگ اوپن یک انتخاب ایده آل است.
 • سنگ مرمر طبیعی: کلاسیک و سنتی، ظریف و دوست داشتنی. سنگ‌های مرمرین از جنس سنگ‌های رسوبی بوده و از دگرگونی مبتنی بر کلسیم به وجود می‌آیند. زیبایی طبیعی آنها برای دکوراسیون مدرن و سنتی مناسب است.
 • سنگ طبیعی آهکی: طبیعی، پیچیده و امروزی. این سنگ از جنس آهک بوده و در منازل مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. معمولاً از آنها در کف حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. این سنگ اسلب در برابر اسید مقاوم نیست.
 • سنگ طبیعی اونیکس: کلاسیک، سنتی و ظریف. سنگ طبیعی اونیکس یک سنگ شفاف با زیبایی طبیعی است که برای دکوراسیون مدرن و سنتی استفاده می‌شود. این سنگ بر پایه کربنات کلسیم است و بهتر است از شوینده‌های اسیدی برای آن استفاده نشود.
 • سنگ اسلب تراورتن: قدیمی و جلوه‌گر دنیای روستایی. سنگ تراورتن طبیعتی گرم دارد و تقریباً شبیه به سنگ آهک است. اگر جلوه‌های سنتی و روستایی را می‌پسندید، سنگ تراورتن یک انتخاب خوب محسوب می‌شود.

انواع سنگ اسلب

کدام را انتخاب کنیم؟

انتخاب بین سنگ اسلب و سرامیک سایز بزرگ حقیقتاً کار مشکلی است و می‌توان آنها را دو گزینه همسطح دانست و معیار انتخاب بین آنها بیشتر به سلیقه فردی برمی‌گردد. سرامیک سایز بزرگ تنوع طرح و رنگ بیشتری دارد و به‌راحتی با دکوراسیون منزل مطابقت داده می‌شود. این تنوع بالا باعث می‌شود که دست مشتریان برای انتخاب سرامیک بازتر باشد و گزینه خرید بیشتری در اختیار داشته باشد. این تنوع رنگی و طرح در سنگ اسلب وجود ندارد و با وجود زیبایی فوق العاده و منحصربه‌فرد، تنوع کمتری دارد. ظاهر طبیعی و کلاسیک سنگ اسلب معیار اصلی انتخاب آن است.

سنگ اسلب نسبت به سرامیک سایز بزرگ قیمت بالاتری دارد و این خود یک نیرو محرکه برای تمایل مشتریان به خرید سرامیک است. با توجه به اینکه هر دو محصل هزینه نگهداری کمی دارند، پیمانکاران ترجیح می‌دهند که هزینه کمتری برای خرید سرامیک بپردازند.

اما شاید برتری اصلی سنگ اسلب به سرامیک سایز بزرگ، به گرم بودن سطح سنگ طبیعی ربط داد. در فصول سرد سال، سطح سرامیک خیلی سرد می‌شود و ممکن است کمی آزاردهنده باشد، اما سنگ طبیعی از گرمای بیشتری برخوردار است.

ما در کلینیک ساختمانی به تام پس از سال‌ها فعالیت در حوزه سرامیک سایز بزرگ و سنگ اسلب، آمادگی ارائه خدمات مشاوره‌ای و آخرین تغییرات قیمتی این محصولات هستیم. پس برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

 

 

 

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   -بازسازی-حمام

خدمات بازسازی حمام

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

خدمات بازسازی ساختمان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2