همه چی در مورد علم دوش

همه چی در مورد علم دوش

در حال حاضر، کمتر حمام یا خانه‌ای را می‌توان پیدا کرد که در آنها از علم دوش استفاده نشده باشد. تنوع بالا و استفاده از مواد مختلف برای ساخت آنها، در کنار راحتی استفاده و قابلیت‌هایی که در اختیار صاحب خانه قرار می‌گیرد، باعث شده است که این تجهیزات به عنوان یکی از ابزارهای محبوب در حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد. علم دوش ابزار یا چیز پیچیده‌ای ندارد و یک ابزار ساده است که با شیوه‌های مختلفی طراحی می‌شود که هم بر کارایی و هم بر زیبایی حمام تاثیرگذار است.

در این مطلب، سعی می‌کنیم که علم دوش را به شکل فنی و مهندسی تعریف کنید و انواع مختلف و از لحاظ جنس و طراحی مورد بررسی قرار دهیم. برای آشنایی بیشتر با آنها نیز، می‌توانید به بخش علم دوش در کلینیک ساختمانی به تام مراجعه کنید.

نقش علم دوش در حمام

با وجود اینکه علم دوش یک ابزار ساده برای انتقال آب از ارتفاع پایین به ارتفاع بالا محسوب می‌شود و در نمونه‌های متفاوت آنها شرایطی فراهم شده است که انتقال آب به صورت دستی امکان‌پذیر می‌شود، اما می‌توان برای آن دو نقش متفاوت در نظر گرفت. نقشه اول این ابزار، انتقال آب به ارتفاع بالاتر است و شخص با آزادی عمل بیشتری نسبت به شستشوی خود اقدام می‌کند. در کنار این موضوع، مسئله زیبایی نیز مطرح می‌شود که برخی شرکت‌ها بر روی آن مانور بیشتری داده و در حال حاضر نمونه‌های پیشرفته‌تر و مدرن‌تری از آنها ساخته شده است.

نقش علم دوش در حمام

چرا علم دوش؟

در حالی که در حمام و سرویس بهداشتی، شیوه‌های مختلفی برای شستشو وجود دارد، مانند استفاده از وان و جکوزی، شیرآلات با ارتفاع پایین، و کابین دوش، اما علم دوش تقریباً در همه حمام‌ها دیده می‌شود و حتی به صورت ترکیبی ممکن است با سایر ابزارها نیز به کار گرفته شود.

در مورد چرایی استفاده از این ابزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شستشوی بهتر بدن با توجه به آزاد بودن دست‌ها؛
 • امکان پاشش آب به صورت قطره‌ای برای پوشش دادن بخش‌های مختلف بدن؛
 • امکان حرکت دادن آنها، نمونه‌های متحرک، به بخش‌های مختلف بدن برای شستشوی بهتر؛
 • کمک به زیبایی و دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی؛
 • قابلیت طراحی در مدلهای مختلف به صورت تک کاره و دو کاره؛

انواع علم دوش از لحاظ جنس

یکی از معیارهایی که می‌توان علم دوش را با توجه به آن دسته بندی کرد، جنس موادی است که علم دوش‌ها از آنها ساخته می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که تنوع این تجهیزات بیشتر باشد و امکان طراحی و خلاقیت در دکوراسیون حمام فراهم باشد. انواع رایج علم دوش موجود در بازار از لحاظ جنسی به صورت زیر هستند:

 • علم دوش استیل 304: این تجهیزات از فولاد ضد زنگ یا استیل ۳۰۴ ساخته می‌شوند و معمولاً بالاترین کاربرد را به خود اختصاص می‌دهند. جلای براق، استحکام مکانیکی بالا، مقاومت در برابر خم شدن، مقاومت در برابر خوردگی از قابلیت‌های این تجهیزات هستند که به شکل‌های ساده و مدرن به کار گرفته می‌شوند.

انواع علم دوش از لحاظ جنس

 • علم دوش برنجی: ماده برنج مقاومت بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد و انعطاف پذیری آنها نسبت به مواد استیل بیشتر است. از این ماده فلزی برای ساخت المان‌های فانتزی استفاده می‌شود و معمولاً کاربرد آنها از نمونه‌های فولادی کمتر است. انتقال حرارت آسان مهمترین ایراد آنهاست.
 • علم دوش آلومینیومی: آلومینیوم به مقاومت در برابر خوردگی چکش خواری بالا شناخته می‌شود و به همین دلیل علم دوش‌های ساخته شده از آن مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. معمولاً این علم‌ها به صورت ساده استفاده می‌شوند و استحکام مکانیکی پایین از بزرگترین مشکل آنها به شمار می‌رود. البته سطح آلومینیوم برای جذب پلاک و تشکیل لایه آلودگی مستعد است.
 • علم دوش پلاستیکی: در ساخت این تجهیزات از لاستیک یا ماده  ‌pvc استفاده می‌شود که عمدتاً به صورت متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها در برابر انتقال حرارت مقاوم هستند، خورده نمی‌شوند، انعطاف پذیری خوبی برای استفاده به صورت متحرک دارند، اما گزینه چندان مناسبی برای استفاده به صورت ثابت و سقفی به شمار نمی‌روند.
 • استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

   

  علم دوش | شاور دوش

  علم دوش Delmon کد 415

   

   

  [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

   

  علم دوش | شاور دوش

  علم دوش Delmon کد 414

   

   

  [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

   

  علم دوش | شاور دوش

  علم دوش Delmon کد 413

  [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع علم دوش از لحاظ طراحی

در کنار تنوع در جنس استفاده شده، طراحی علم دوش نیز بسیار مهم است و انتخاب بسیاری از خریداران به همین موضوع اختصاص می‌یابد. اگر به ابزار فروشی‌ها یا فروشگاه‌های اینترنتی، مانند کلینیک ساختمانی به تام (https://behtam.org) سری زده باشید، ممکن است با سه نوع معرفی شده از آنها در زیر مواجه شوید:

 • علم دوش تک کاره ثابت یا سقفی: این صفحه از طراحی بسیار ساده بوده و استفاده از آن نیز آسان است. مدل‌های مختلف به همراه جنس‌های مختلف از این طراحی در بازار وجود دارد که با استفاده از ابزارهایی مانند دریل، و بست‌های فلزی، به سقف یا دیوار کناری وصل می‌شود.
 • علم دوش تک کاره متحرک: این طراحی برای کسانی که چندان مایل به استفاده از نمونه‌های ثابت نیستند و ترجیح می‌دهند که حرکت علم دوش با سلیقه آنها صورت گیرد و از آن برای شستن بخش‌های مختلف بدن استفاده کنند، انتخاب خوبی به شمار می‌رود. معمولاً در ساخت این مدل، از پلاستیک به عنوان ماده اصلی استفاده می‌شود.
 • علم دوش دوکاره: جذاب‌ترین، متنوع‌ترین و در عین حال گرانترین مدل علم دوش، طراحی مدل دوکاره آن است که از یک علم ثابت و یک علم متحرک بهره می‌برد. بنابراین، فرد می‌تواند با توجه به سلیقه خود و انتظاری که از این تجهیزات دارد، مدل مورد پسند خود را انتخاب کرده و از آن استفاده کند. به دلیل طراحی جذاب، معمولاً جنبه تزیینی این تجهیزات نیز اهمیت پیدا می‌کند.

انواع علم دوش از لحاظ طراحی

نحوه نصب علم دوش

نصب علم دوش چندان سخت نیست و همانطور که در مدل‌های ساده آنها دیده‌اید، دارای یک بخش ورودی و یک یا چند بخش خروجی است. این تجهیزات چه به صورت تک کاره و چه به صورت دو کاره طراحی شده باشند، ورودی آنها در هر صورت یکسان است. اما ممکن است خروجی آنها متفاوت باشد و از سبک‌های مختلفی استفاده شود. بنابراین برای نصب علم دوش، تنها لازم است که ورودی آن، به شیر اصلی وصل شود.

نحوه نصب علم دوش

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

زیر دوشی

زیر دوشی نیم گرد مدل TSAR-1280 چپ

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

زیر دوشی

زیر دوشی نیم گرد مدل TSAR-1280 راست

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

زیر دوشی

زیر دوشی مینی وان مدل TNBL-1280 راست

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

قیمت علم دوش به چه فاکتورهایی بستگی دارد؟

اصلی‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت علم دوش، جنس استفاده شده در آنها و همچنین طراحی آنهاست. به عنوان مثال، علم دوش‌های پلاستیکی نسبت به سایر مدل‌ها ارزان‌تر هستند و پس از آن‌ها، نمونه‌های برنجی قرار دارند. معمولاً علم دوش‌های استیل ۳۰۴ از بالاترین قیمت برخوردار هستند. همچنین از لحاظ طراحی، قیمت انواع دوش‌های فانتزی و دو کاره بیشتر از علم دوش‌های تک کاره ثابت و متحرک است. اگرچه ممکن است با توجه به شرکت سازنده، تغییراتی در نحوه قیمت گذاری آنها به وجود آید.

کدام یک را انتخاب کنم؟

انتخاب و خرید علم دوش به سلیقه‌ی شما و همچنین محل استفاده از آن بستگی دارد. ممکن است در برخی از حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی، امکان استفاده از یک مدل خاص آن وجود نداشته باشد؛ اما به طور کلی:

 • علم دوش‌های دوکاره برای طراحی دکوراسیون مدرن مناسب‌تر هستند؛
 • علم دوش‌های تک کاره در حمام‌های معمولی بیشتر به کار می‌رود؛
 • علم دوش‌های تک کاره ثابت به همراه کابین دوش قابل استفاده است؛
 • برای استفاده همزمان از وان و جکوزی بهتر است از علم دوش‌های متحرک استفاده کنید؛
 • علم دوش‌های استیل ۳۰۴ در دکوراسیون مدل بیشتر کاربرد دارند.

کدام علم دوش را انتخاب کنم؟

اگر به مطالب ذکر شده فوق کمی دقت داشته باشید، خرید علم دوش چندان سخت نیست و به راحتی می‌توانید با توجه به شرایط خود، یک مدل مناسب از آنها انتخاب کنید. اگر هم مایل هستید که اطلاعات بیشتری درمورد آن‌ها داشته باشید، با کارشناسان ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   درخواست کالا و خدمات ساختمانی

خدمات نصب تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2