راهنمای نصب کابین دوش حمام

بسیاری از خانواده‌ها برای دکوراسیون مدرن حمام و سرویس بهداشتی خود به سراغ گزینه نصب کابین دوش حمام می‌روند که هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ بهداشتی می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی حمام داشته باشد. در این میان نصب و استفاده از کابین دوش برای آنها به یک چالش تبدیل شده است که در بیشتر موارد مجبور هستند از تعمیرکاران یا نصاب‌های حرفه‌ای کمک بگیرند.

اما من در این آموزش نحوه نصب کابین دوش را به صورت مرحله به مرحله و با رسم تصویر به شما نشان خواهم داد و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. در ضمن برای آشنایی بیشتر با انواع کابین دوش، می‌توانید بخش محصولات کلینیک ساختمانی به تام را ملاحظه کنید.

باز کردن قطعات و آماده سازی برای نصب کابین دوش

انواع مختلفی از کابین دوش در بازار و در بخش محصولات کلینیک ساختمانی به تام موجود است که روش نصب هر کدام از آنها متفاوت است. اما در این مطلب و در این آموزش، هدف ما نصب کابین دوش نیم گرد است که طراحی اولیه و همچنین نحوه قرار گیری متعلقات مختلف آن در تصویر زیر نشان داده شده است. در حقیقت، باید نحوه قرارگیری آنها را با توجه به تصویر زیر به خاطر بسپارید.

باز کردن قطعات و آماده سازی برای نصب کابین دوش

نصب متعلقات نگه دارنده کابین

شیشه‌های کناری کابین دوش نیم گرد توسط بسته‌هایی فلزی به دیوار یا به چارچوب کناری آن متصل می‌شوند که در این مرحله باید به کمک پیچ آنها را به شیشه‌های کناری وصل کنیم. نگران نباشید در این قسمت هم محل مناسب برای نصب و همچنین تعداد پیچ لازم در نظر گرفته شده است. فقط مطابق شکل، پیچ‌ها را ببندید.

نصب متعلقات نگه دارنده در جریان نصب کابین دوش

مشخص کردن دیوار و سوراخ کاری دیوار به کمک دریل

حال برای وصل کردن شیشه‌های کناری به دیوار لازم است که دیوار را سوراخ کنید و با استفاده از بست های فلزی آنها را ببندید. در ابتدا شیشه را در محل مورد نظر قرار دهید و با استفاده از ترازهای معماری موقعیت آنها را تنظیم کنید و در نهایت با استفاده از مداد، محل مناسب را برای سوراخ کردن و قراردادن پیچ مشخص کنید.

تنظیم شیشه کناری در جریان نصب کابین دوش

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

زیر دوشی

زیر دوشی نیم گرد مدل TSAR-1280 چپ

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

زیر دوشی

زیر دوشی نیم گرد مدل TSAR-1280 راست

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

زیر دوشی

زیر دوشی مینی وان مدل TNBL-1280 راست

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است، باید توجه داشته باشید که سوراخ مربوط به بست بالایی لازم است که در انتها قرار داشته باشد و سوراخ مربوط به بست پایینی باید در وسط ایجاد شود. برای این کار از دریل معمولی، با مته ۶ میلیمتر استفاده کنید.

مشخص کردن محل سوراخ کاری در جریان نصب کابین دوش

وصل کردن دیواره کابین دوش به کمک پیچ

اکنون که سوراخ‌ها را با توجه به محل‌های تعیین شده قبلی ایجاد کردید، با استفاده از پیچ و رول پلاک باید از قسمت بالا و پایین، شیشه‌های کناری را محکم کنید. توجه داشته باشید که در تمامی مراحل باید از تراز معماری استفاده کنید و جهت چرخش پیچ برای محکم کردن آن نیز در تصویر نشان داده شده است.

وصل کردن دیواره کناری در در جریان نصب کابین دوش

سوراخ کاری دیوار مقابل و نصب شیشه

در این مرحله از نصب کابین دوش باید تمامی مراحل قبلی که برای شیشه کناری انجام دادید، در مورد شیشه طرف مقابل نیز انجام دهید. نحوه انجام کار و توصیه‌های لازم به خوبی در تصویر نشان داده شده است.

سوراخ کاری دیوار مقابل در جریان نصب کابین دوش

تنظیم کردن شیشه کابین دوش به کمک تراز معماری

اکنون که شیشه کناری را به دیوار محکم بستید، نوبت به استفاده از تراز معماری برای بررسی وضعیت آن از لحاظ افقی و عمودی می‌رسد. نصب شیشه‌های کناری در نحوه انجام نصب کابین دوش بسیار حیاتی است و عملکرد سایر قسمت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تنظیم کردن شیشه کابین دوش در جریان نصب کابین دوش

بستن پیچ‌ها و تنظیم فاصله بین شیشه‌های کناری

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، فاصله شیشه کناری باید نسبت به یکدیگر کاملاً مساوی بوده و مطابق با اندازه شیشه ورودی در نظر گرفته شود. اگرچه ما در این تصویر اندازه‌های استاندارد را به همراه نحوه سفت کردن پیچ‌ها و همچنین بست‌های پایینی را نشان داده‌ایم، اما اگر اندازه کابین دوش شما متفاوت است، باید هنگام نصب آن، مطابق با تصویر زیر تمامی اندازه‌ها را در نظر داشته باشید.

تنظیم فاصله شیشه کناری در جریان نصب کابین دوش

نصب سیستم نگه دارنده فوقانی

اگرچه از دو بست فلزی برای نگه داشتن شیشه‌های کناری استفاده کردیم، اما برای جلوگیری از حرکت شیشه و حفظ تعادل کابین دوش، لازم است در قسمت بالایی از بست های فلزی دیگری که در تصویر نشان داده شده است، استفاده کنیم که برای تنظیم و حفظ حالت اولیه کابین دوش بسیار مهم است.

نصب سیستم نگه دارنده فوقانی در جریان نصب کابین دوش

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، هنگام نصب کابین دوش و بست فلزی فوقانی آن، ابتدا باید محل سوراخ کاری را مشخص کنید، با استفاده از دریل سوراخ‌هایی متناسب با اندازه پیچ و اندازه بست فلزی ایجاد کنید، و در نهایت با کمک رول پلاک‌های پلاستیکی، زمینه بستن پیچ‌ها و محکم کردن آنها را فراهم کنید.

سوراخ کاری و بستن شیشه کناری در جریان نصب کابین دوش

 

سوراخ کاری، قراردادن رول پلاک و تنظیم شیشه کناری

در ادامه نصب کابین دوش حمام، لازم است که چهار مرحله نشان داده شده در تصویر زیر را برای بستن نگهدارنده های فوقانی اجرا کنید. ابتدا بست فلزی را محکم ببندید، شیشه را در نزدیکی آن تنظیم کنید، سیستم نگهدارنده را به این شیشه و بسته بندی وصل کنید، و در نهایت پیچ‌های اتصالی آنها را به طور کامل و محکم ببندید.

استفاده از رول پلاک در جریان نصب کابین دوش

نصب دستگیره و ضربه گیر ورودی کابین دوش

تا اینجای کار، می‌توان گفت که کار شیشه‌های کناری تمام شده است و تقریباً به طور کامل ثابت شدند. در این مرحله لازم است که بر روی درب شیشه‌ای کابین دوش یک ضربه گیر یا دستگیر نصب کنید. این ضربه گیر برای باز و بسته کردن درب ورودی و همچنین ممانعت از برخورد آن با دیوارهای کناری جلوگیری می‌کند. نصب آن بسیار راحت‌تر و تنها با دو پیچ نگه داشته می‌شود.

نصب دستگیره و ضریه گیر در جریان نصب کابین دوش

متصل کردن درب کابین به شیشه‌های کناری

در قسمت بالا و پایین شیشه کناری و همچنین درب ورودی دو محل مشخص برای قرار دادن بست های فلزی به صورت لولا در نظر گرفته شده است. همانطور که در تصویر با دایره‌های قرمز مشخص شده است، باید این بست ها را به طور محکم و بدون کوچکترین ایرادی ببندید. محکم بستن این بست های فلزی باعث می‌شود که از حرکت‌های جانبی درب شیشه‌ای جلوگیری شود.

متصل کردن درب کناری در جریان نصب کابین دوش

کشیدن پد الکلی و چسباندن نوار کناری

قبل از نصب درب شیشه‌ای، لازم است که کناره‌های شیشه‌های کناری یا همان لبه‌های آن، با استفاده از یک پد الکلی و چسب آغشته شود و در نهایت یک لایه پلاستیکی بر روی آن قرار گیرد تا فضای کابین دوش به طور کامل عایق شود. این مرحله از نصب کابین دوش حمام از انتقال و رطوبت به سایر قسمت‌های سرویس بهداشتی جلوگیری می‌کند و باید همانند تصویر زیر تمامی قسمتهای آن را با پوشش پلاستیکی بپوشانید.

کشیدن پد الکلی در جریان نصب کابین دوش

وصل کردن نهایی درب ورودی و تنظیم کردن آن به کمک تراز معماری

اکنون می‌توانیم نسبت به نصب درب ورودی کابین روشویی اقدام کنید. با توجه به تصویر نشان داده شده در زیر، لازم است که بخش‌های بالایی و پایینی درب ورودی به شکل استاندارد و مطابق شکل بسته شوند و از دو تراز معماری برای تنظیم و نحوه قرارگیری آن استفاده کنید. این ترازوها از بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری می‌کنند.

وصل کردن درب ورودی در جریان نصب کابین دوش

چسباندن لایه محافظ و عایق برای درب ورودی

همانطور که برای لبه‌های شیشه‌های کناری از یک لایه عایق استفاده کردید، در این مرحله نیز لازم است که لبه‌های شیشه را به طور کامل با همان پد الکلی و چسب آغشته کنید و در نهایت لایه پلاستیکی را به صورت پیوسته بر سطح آن بچسبانید.

چسباندن لایه عایق درب ورودی در جریان نصب کابین دوش

تنظیم فاصله بین دیوارهای شیشه‌ای

اما ممکن است به هنگام نصب کابین دوش متوجه شوید که بین لب‌های قسمت‌های مختلف آن فاصله وجود داشته باشد. توجه داشته باشید که بست های طراحی شده برای کابین دوش به شکلی هستند که می‌توان آنها را تا اندازه محدودی حرکت داد. اگر فاصله بین قسمت‌های مختلف کابین دوش همانند تصویر بالایی بیش از حالت استاندارد باشد، باید مانند تصویر پایین پیچ‌ها را شل کرده، و موقعیت آنها را تنظیم کنید.

تنظیم نبودن فاصله ها در جریان نصب کابین دوش

در این قسمت باید همانند تصویر زیر عمل کنید و پس از شل کردن پیچ‌ها، شیشه موردنظر را به محل مناسب برگردانید، و سپس تمامی پیچ‌هایی که باز کرده‌اید را مطابق با شکل زیر محکم ببندید.

نحوه تنظیم فاصله شیشه ها در جریان نصب کابین دوش

بستن درپوش سیستم نگه دارنده کابین دوش و عایق کاری آن

شرکت‌های سازنده کابین دوش و یراق آلات آنها به وجود رطوبت و مشکلات احتمالی ناشی از آن برای پیچ‌ها وسیستم های نگهدارنده فکر کردند و به همین دلیل برای آنها در پوشش و لایه عایق در نظر گرفته‌اند. بنابراین در این قسمت از نصب کابین دوش حمام، پس از کامل کردن فرایند، سطح تمامی پیچ‌ها را پوشش دهید.

بستن درپوش سیستم نگه دارنده در جریان نصب کابین دوش

عایق کاری کامل اطراف کابین

آخرین مرحله از نصب کابین دوش حمام شامل عایق کاری حد فاصل بین شیشه‌ها و دیوار است. با توجه به اینکه شیشه‌های کناری ثابت هستند و احتمال فاصله بین آنها و دیوار وجود دارد، می‌توانید همانند شکل زیر اطراف آن را به طور کامل با چسب آکواریوم آغشته کنید و از این طریق از ورود رطوبت به سرویس بهداشتی و همچنین خروج گرما از کابین دوش جلوگیری کنید.

عایق کاری کامل در جریان نصب کابین دوش

فقط توجه داشته باشید که تا ۲۴ ساعت پس از نصب کابین دوش اجازه استفاده از آن را نخواهید داشت. اگرچه امیدوارم که تمامی مراحل فوق را به طور کامل فراگرفته باشید، اما اگر با مشکل مواجه شدید، با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   درخواست کالا و خدمات ساختمانی

خدمات نصب تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2