ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه

ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه

طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه از لحاظ جا دادن وسایل مختلف و همچنین محدود بودن فضای آن برای فروشندگان بسیار مهم است و اگر بتوانند این کار را به شکل مناسبی انجام دهند، امکان قرار دادن وسایل بیشتری را فراهم می‌کنند. اگر از فروشگاه‌های بسیار بزرگ صرف نظر کنیم، که معمولاً در هر شهر فقط یک یا چند مورد وجود دارد، اکثر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها اندازه‌های نسبتاً کوچکی دارند و این اندازه کوچک باعث می‌شود که صاحب آنها اقدام به انبار کردن وسایل و چیدن آنها روی یکدیگر کنند. این موضوع باعث می‌شود که طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه برای آنها اهمیت پیدا کند و زمانی که محصولات جدید برای فروشگاه تهیه می‌کنند فضای کافی و تعریف شده برای آن داشته باشد.

طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه تفاوت چشمگیری با طراحی دکوراسیون منزل دارد. همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان شد (ایده هایی کوچک و مؤثر برای تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن)، در بخش‌های مختلف یک منزل مانند اتاق نشیمن و آشپزخانه معیار اصلی برای چینش تجهیزات زیبایی و جلوه مناسب آن است. این در حالی است که در مورد مغازه و فروشگاه چنین بحثی وجود ندارد و فروشندگان ترجیح می‌دهند که کالای آنها بیشتر دیده شود و فضای کمتری را اشغال کند. این طرز فکر این ایده می‌رساند که تغییرات در فروشگاه بسیار بالا بوده و هر لحظه یک محصول ممکن است جایگزین شود. بنابراین برای طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه لازم است که یک ایده مناسب و در عین حال گویا پیاده شود.

برای روشن شدن این موضوع، در ادامه این مطلب چند ایده جذاب در مورد طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه ارائه خواهیم داد که امیدواریم برای شما نیز جذاب باشد. پس تا انتها با ما همراه باشید!

برای شروع طراحی دکوراسیون فروشگاه و مغازه قفسه‌های بزرگ و عمودی و خرید

اولین قدم در شروع طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه تهیه قفسه است. توجه داشته باشید که در فروشگاه‌های با فضای کم امکان استفاده از قفسه‌های بزرگ و پهن را ندارید و بیشتر باید تلاش خود را به کار گیرید که از فضای عمودی فروشگاه استفاده کنید. اگر در بین کارکنان خود افرادی با قد بالا دارید و امکانات لازم برای پایین آوردن وسایل و کالا از طبقات بالا را دارید، می‌توانید قفسه‌های بلندتر را انتخاب کنید. قفسه‌های عمودی و مرتفع این شانس را به شما می‌دهند که از فضای عمودی به نحو احسن استفاده کنید و فضای افقی و محدود خود را به محصولات مهم و پر فروش اختصاص دهید. به‌عنوان‌مثال، وسایلی مانند پوشک بچه یا سایر لوازم بهداشتی به دلیل وزن پایین گزینه مناسبی برای طبقه بالا هستند.

استفاده از قفس در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

 از ظرفیت کف فروشگاه غافل نشوید

اگرچه این گزینه به طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه ربط چندانی ندارد؛ اما توجه داشته باشید که مخفی کردن د لوازم اضافی و استفاده از کفش فروشگاه به عنوان انبار می‌تواند شما را در انجام دکوراسیون مناسب‌تر کمک کنند. باید در نظر داشت که اکثر فروشگاه‌های کوچک و حتی برخی از فروشگاه‌های بزرگ فاقد انبار هستند و ممکن است مجبور شوند که کارتون و وسایل اضافی خود را در انتهای فروشگاه جای دهند. این موضوع علاوه بر اینکه جلوه نامناسبی به فروشگاه می‌دهند، بخشی از فضای مناسب آن را نیز آشکار می‌کنند و شما را در طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه محدود می‌کند. می‌توانید با یک تغییر ارتفاع ساده و با استفاده از یک کف مصنوعی به راحتی از فضای کف فروشگاه به عنوان یک انباری کوچک استفاده کنید.

استفاده از کف در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

رنگ‌ها در جذب مشتری مؤثر هستند

گزینه دیگری که برای طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه می‌توانید به کار ببرید، استفاده از رنگ‌های شاد و جذاب است. مطالعات روانشناختی نشان داده است که بسیاری از مشتریان انتخاب فروشگاه برای اولین بار را به پارامترهای مانند تابلو تبلیغاتی و رنگ‌های داخلی فروشگاه ربط دادند. این موضوع نشان می‌دهد که جذابیت یک فروشگاه تا چه اندازه می‌تواند در جذب مشتری مؤثر باشد. بنابراین به سراغ چند طراح دکوراسیون بروید و از آنها در مورد جنبه روانشناختی رنگ‌ها به پرسید. در گام بعدی انواع رنگ‌های شاد را بشناسید و از یک رنگ کار ماهر بخواهید که دیوارها و حتی سقف فروشگاه را رنگ‌آمیزی کنند. رنگ‌های شلوغ و رنگارنگ به دلیل گیج‌کنندگی گزینه خوبی نیستند.

استفاده از رنگ ها در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

 در طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه از ظروف مخصوص استفاده کنید

یک فروشگاه به فروش و عرضه یک محصول خاص مشغول نیست و معمولاً محصولات آنها حوزه‌ها و طیف‌های مختلفی هستند. ممکن است در بین وسایلی که عرضه می‌کنید مواد غذایی و حبوبات نیز وجود داشته باشد. بنابراین لازم است که برای محصولات این‌چنینی ظروف مخصوصی در نظر بگیرید و آنها را در یک قسمت مناسب با توجه به جنس مواد قرار دهید. استفاده از این ظروف نه تنها به جلوگیری از خراب شدن آنها کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود که در طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه جایگاه مشخصی داشته باشند و مشتری به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.

استفاده از ظروف مخصوص در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

 هرگز فضای فروشگاه را شلوغ نکنید!

در یک فروشگاه به ندرت پیش می‌آید که محصولاتی با حجم بزرگ و با اندازه‌های غیر معمول به فروش برسد. بدین معنی است که در فروشگاه‌های خود با مواد و کالاهای با اندازه کوچک و در عین حال با تعداد بالا سر کاردارید. اگر بخواهید بدون برنامه‌ریزی قبلی به صورت سلیقه‌ای مواد را روی هم بچینید و برنامه خاصی برای تنظیم کردن آنها نداشته باشید با یک شلوغی و بی‌نظمی عجیب مواجه خواهید شد که تبعات بسیار منفی برای شما خواهد داشت. اگر نتوانید در طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه خود قسمت‌های مشخص و واضح برای محصولات خود در نظر بگیرید، مطمئن باشید که مشتری نیز در نگاه اول گیج شده و امکان بازگشت مجدد آن به حداقل می‌رسد.

[irp posts=”17691″ name=”نحوه مرتب کردن کمد دیواری یا اتاق لباس”]

جلوگیری ا شلوغ شدن فضا در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

 از دسته بندی محصولات غافل نشوید

فروشگاه‌های بزرگ معمولاً سعی می‌کنند که برای هر کدام از قفسه‌های خود یک روال مشخص داشته باشد و محصولات را مطابق با همین روال درون قفسه‌ها می‌چینند. این موضوع هم برای صاحب فروشگاه و هم برای مشتری بسیار مهم است. مشتری‌هایی که به یک فروشگاه مراجعه می‌کنند از قبل در مورد محل این موارد اطلاع ندارند. الگوی مشخص چینش محصولات به آنها کمک می‌کند که به راحتی محصول مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. توجه داشته باشید که قرار دادن محصولات مرتبط در یک حوزه شانس فروش سایر محصولات را نیز افزایش می‌دهد.

راستی، به خاطر بسپارید که دسته بندی محصولات این امتیاز را به شما می‌دهند که صرفاً به عنوان نمونه چند تا از محصول مورد نظر را قرار دهید و بقیه آنها را در انبار بگذارید. این مزیت به شما کمک می‌کنند که فضای بیشتری در اختیار داشته باشید و از محصولات بیشتری در قفس‌های خود استفاده کنید.

دسته بندی محصولات در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

 نورپردازی

شاید شما هم این تجربه تلخ را داشته باشید که به هنگام رسیدن به منزل و پوشیدن یک پیراهن متوجه می‌شوید که رنگ آن نسبت به رنگی که در فروشگاه دیده‌اید متفاوت است. نگران نباشید، مشکل از شما یا از بینایی شما نیست، بلکه نورپردازی فروشگاه باعث می‌شود که شما طیف‌های رنگی را به شکلی جذاب ببینید. نورپردازی باعث می‌شود که شما رنگ لباس را نسبت به رنگ آن در حالت طبیعی متفاوت ببینید. برای طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه شما نیز باید از این حربه استفاده کنید. امروزه لامپ‌های با رنگ‌های مختلف و با طیف‌های رنگی متنوعی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها می‌توانند شکل ظاهری محصولات را تغییر دهد. بنابراین توصیه ما این است که انتخاب نورپردازی فروشگاه راه به یک طراح حرفه‌ای واگذار کنید.

نورپردازی در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

 چرخ‌های خرید را در بیرون از فروشگاه پارک کنید!

قرار دادن چرخ‌های خرید در بیرون از فروشگاه در مبحث طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه به این دلیل اهمیت دارد که فضای بیشتری در اختیار شما برای قرارداد محصول بیشتر قرار می‌دهد. اگرچه داشتن چرخ خرید برای جذب مشتری و راحت بودن آنها مهم است، اما اجباری نیست که آنها را در داخل فروشگاه قرار دهید. برای استفاده بهینه از فضای فروشگاه و همچنین بهره بردن از ظرفیت چرخ‌های خرید، می‌توانید یک فضای مشخص در بیرون از فروشگاه در نظر بگیرید و چرخ‌ها را در آنجا قرار دهید. به هنگام مراجعه مشتری و خرید محصول از آنها بخواهید که چرخ را به داخل فروشگاه آورده و سپس آن را به محل قبلی بازگرداند. درنهایت پس از تعطیلی فروشگاه، چرخ‌های خرید را به داخل بازگردانید و آنها را در فضای بین قفسه‌ها پارک کنید.

فضای بیرون در طراحی دکوراسیون مغازه و آشپزخانه

ایده‌های بسیاری در مورد طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه وجود دارد که هر کدام از آنها ممکن است با توجه به موقعیت مکانی و فضای فروشگاه مناسب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه آشنایی با طراحی دکوراسیون مغازه و فروشگاه مقالات درج شده در کلینیک ساختمانی به تام را مطالعه کنید و برای سفارش محصولات مختلف با ما در تماس باشید.

[irp posts=”17386″ name=”بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک”]


[porto_block id=”17759″ name=”bigsizeceramicrelatedproducts”]

tamep2