درب ضد سرقت ؛ بررسی سیستم های امنیتی درب ضد سرقت

درب ضد سرقت برای جلوگیری از ورود و یا خروج بدون اجازه طراحی شده است. بزرگترین هدف درب های ضد سرقت ایجاد امنیت در مکانی است که نصب شده اند.

 

بیش از چهار هزار سال است که درب ها با قفل ایمن می شوند و به انواع قفل ها مجهز می شوند. زمانی که شما دارای یک مکان برای کسب و کار خود هستید، امنیت یکی از اصلی ترین نگرانی های شما به حساب می آید. یا هنگامی خانه خود را ترک می کنید و یا حتی زمانی که در خانه خود هستید امنیت درب برای شما اهمیت زیادی دارد. انواع دستگاه های امنیتی برای ایجاد امنیت مکان ها اختراع و تولید شده اند. اما مهم ترین عامل در امنیت، ایجاد سدی در ورودی ساختمان یا خانه است. درب ضد سرقت اولین سد برای سارقین است.

انواع مختلف سیستم های امنیتی درب ضد سرقت

درب ضد سرقت به عنوان یک درب زیبا و مقاوم، باید از هر نوع فناوری که سارقین به آنها مجهز هستند قوی تر باشد. بنابراین امنیت یک درب ضد سرقت تا حدود زیادی به قفل آن و نحوه باز شدن درب بر می گردد. سیستم امنیتی نصب شده برای درب بسیار با اهمیت است و انواع مختلف آن به شرح زیر می باشند:

  1. ورود با استفاده از کارت خوان
  2. ورود با استفاده از صفحه کلید
  3. ورود با استفاده از فرستنده های رادیویی
  4. قفل مغناطیسی
  5. ورود با استفاده از گوشی هوشمند
  6. ورود با استفاده از اثر انگشت

موارد بالا به عنوان اصلی ترین روش ها شناخته می شوند. شما با توجه به ضرورت و سلیقه خود می توانید نوع درب ضد سرقت مورد نظر خود را انتخاب کنید. از آنجا که این سیستم باید به دقت با خود درب یکپارچه شده باشد، تجربه نشان داده که تغییر سیستم امنیتی درب کار درستی نیست و در صورتی که احساس می کنید درب ضد سرقت خریداری شده دارای سیستم مناسبی برای شما نیست، بهتر است که درب را تعویض کنید و دربی را خریداری کنید که سیستم امنیتی آن مطابق با سلیقه و نیاز شما می باشد. تجربه و تخصص کارشناسان، نصب صحیح از ابتدا و یکپارچگی را اکیدا توصیه می کنند.

در ادامه هر کدام از این سیستم های اشاره شده در بالا را تشریح می کنیم.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

درب ضد سرقت همراه با کارت خوان

یکی از اولین روش های امنیتی برای درب های ضد سرقت، استفاده از سیستم کارت خوان برای ورود است. این دستگاه های کارت خوان مانند قفل عمل کرده و فرد با کشیدن کارت درب را باز می کند. درب های ضد سرقت می توانند یک کارت یا چندین کارت داشته باشند.

انتخاب تعداد کارت هایی که درب را باز می کنند با خریدار است. این سیستم دارای امنیت مناسبی است اما در مقایسه با مثلا سیستم اثر انگشت دارای امنیت کمتری است.

چرا که امکان کپی کردن از کارت وجود دارد. البته این کار با صرف زمان و هزینه زیاد امکان پذیر است. مزیت این سیستم این است که اگر دارای مکانی هستید که دارای چندین درب ضد سرقت است و با باز شدن هر دربی یک مکان دیگر نیز در دسترس قرار می گیرد، امکان ایجاد دسترسی وجود خواهد داشت.

به عبارت دیگر، مثلا 5 نفر اجازه ورود به مکان را دارند اما تنها یک نفر می تواند وارد اتاقی شود که در آن گاو صندوق وجود دارد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که یک درب ضد سرقت می تواند از چندین سیستم همزمان استفاده کند، مثلا از کارت خوان و اثر انگشتی همزمان بهره ببرد.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

سیستم کارت خوان درب ضد سرقت

سیستم کارت خوان با سه روش می تواند کار کند:

  1. بارکد
  2. نوار مغناطیسی
  3. RFID

در روش نوار مغناطیسی نیاز به یک ترمینال برای کشیدن کارت است. این روش کمی نسبت به دو روش دیگر سرعت عمل کمتری دارد. روش بارکد دارای سرعت عمل بالاتری است که بارکد کارت را به صورت اتومات می خواند. فقط کافی است کمی نزدیک دستگاه شناسایی شوید تا بارکد کارت را بخواند. روش RFID یک روش کاملا پیشرفته است.

در این روش نیازی نیست اصلا چیزی نمایش داده شود، این نوع کارت از راه دور توسط دستگاه شناسایی خوانده می شود. این روش برای مکان هایی که افراد بسیار کمی تردد دارند و در صورت باز شدن درب ضد سرقت، امکان سو استفاده وجود نداشته باشد مناسب است. روش RFID زیاد برای درب های ضد سرقت متداول و مناسب نیست و ما به هیچ عنوان آن برای درب های ضد سرقت پیشنهاد نمی کنیم. این روش بیشتر برای کنترل تردد مناسب است.

یکی از معایب سیستم کارت خوان این است که به افراد کاری ندارد و دارنده کارت (هر کسی که باشد) می تواند درب را با استفاده از کارت باز کند. بنابراین بایستی به نکات ایمنی سیستمی که انتخاب می کنید به دقت توجه کنید تا درب ضد سرقت بی ربط با نیاز خود تهیه نکنید.

در قسمت اول مقاله با سیستم امنیتی درب های ضد سرقت آشنا شدیم و یکی از شش سیستم به طور کامل توضیح داده شد. در قسمت دوم، سیستم های دیگر اشاره شده در این مقاله را توضیح خواهیم داد. برای آشنایی بیشتر با سیستم های امنیتی درب ضد سرقت قسمت دوم را حتما مطالعه کنید.

 

تحریریه به تام