درب ضد سرقت ؛ بررسی کارایی و ویژگی های آن

درب ضد سرقت

درب ضد سرقت ؛ در طول تاریخ انسان ها همیشه به دنبال روش هایی برای ایجاد امنیت و آرامش بیشتر بوده و هستند. آنها سعی کرده اند تا با انجام اقداماتی از خانه و منزل خود حفاظت کنند. تولید درب ضد سرقت یکی از این اقدامات است. قصد داریم در این مقاله به بررسی درب ضد سرقت بپردازیم و ببینیم که درب های ضد سرقت چه کارایی و ویژگی هایی دارند، پس در ادامه مقاله ما را همراهی کنید.

 

درب ضد سرقت

درب ضد سرقت به دلیل ساختاری که دارد نسبت به درب های معمولی مقاوم تر است و دارای امنیت بالاتری است. درب ضد سرقت از نظر ساختار کلی، قفل، لولا و جنس با درب های معمولی متفاوت است. قفل ها در این نوع درب ها بسیار تقویت شده اند و تقریبا در صورت قفل شدن می توان گفت که غیر قابل باز کردن هستند. درب های ضد سرقت علاوه بر این که باید امنیت خانه را در برابر سرقت تامین می کنند، باید دارای ویژگی های دیگری از قبیل ضد حریق بودن، عایق گرما و سرما، رطوبت و صدا نیز باشند.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

اجزای درب ضد سرقت

درب ضد سرقت ممکن است به انواع مختلف قفل های ضد سرقت مجهز شده باشد. هر یک از این قفل ها دارای میزان امنیت های متفاوتی هستند. مهم ترین و اصلی ترین اجزا در درب های ضد سرقت، قفل ها هستند. بنابراین هنگام خرید درب ضد سرقت حتما به قفل آن توجه کنید. علاوه بر این، لولا در اکثر درب های ضد سرقت از خارج و یا از هر دو طرف پنهان است و این امر مانع از باز شدن درب به وسیله اهرم کردن لولا می شود.

درب های ضد سرقت معمولا از لایه های مختلف تشکیل شده اند. جنس لایه داخلی آنها معمولا از جنس فولاد است که با یک لایه از جنس های مختلف مانند ام دی اف، اچ دی اف، فلز، شیشه و غیره روکش شده اند. فضای خالی موجود در درب ضد سرقت نیز غالبا به وسیله پشم سنگ پر می شود که این امر باعث می شود درب های ضد سرقت عایق صدا و حرارت نیز باشند.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

درب ضد سرقت متناسب با مکان مورد استفاده

درب های ضدسرقت می بایست به تناسب محل مورد استفاده، با ویژگی های متفاوت انتخاب شوند. برای مثال از درب های ساده فلزی که از دو لایه ورق سخت به ضخامت یک میلی متر در دو طرف درب و یک لایه عایق صدا و دما به عنوان لایه میانی ساخته شده اند می توان در آپارتمان هایی که امکان شنیده شدن سر و صدا سارقین به منظور تخریب درب وجود دارد استفاده کرد.

اما در مکان هایی مانند کارخانجات و کارگاه های خارج از شهر که سارقین امکان تخریب درب را به راحتی دارا هستند باید از درب های ضد سرقت با ویژگی های خاص استفاده کرد تا امکان نفوذ سارقین پس از برش و تخریب لایه های سطحی درب به داخل ساختمان را غیرممکن سازند. در این گونه موارد نه تنها ضخامت لایه های فولادی در دو طرف درب به دو میلی متر افزایش می یابد، بلکه لایه میانی نیز از طریق ایجاد شبکه مستحکم فولادی به همراه تزریق مواد ویژه ضد برش، ضد مته، ضد اسید و ضد تخریب در میان آن تقویت گردیده و از استاندارد های ویژه کیفیت این گونه درب ها برخوردار می شود.

صرف نظر از استاندارد های امنیتی مورد نیاز در تولید و انتخاب درب های ضد سرقت، از دیگر ویژگی های که این درب ها باید دارا باشند می توان به پوشش های روی درب اشاره کرد. اگر درب های ضد سرقت قرار است در مکان های مرطوب یا مکان های صنعتی به کار برده شوند، پوشش لایه بیرونی باید ضد رطوبت و ضد اسید باشد.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

انواع درب ضد سرقت

درب ضد سرقت دارای انواع مختلف است و در بازار ایران به صورت سه دسته اصلی عرضه می شود، که شامل درب های ضد سرقت ترک، درب های ضد سرقت چینی و درب های ضد سرقت ایرانی است. در میان این انواع، درب های ضد سرقت ترک هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت در مقام بالاتری نسبت به سایرین قرار دارند.

البته درب های ضد سرقت ایرانی نیز از نظر ظاهر و کیفیت تا حد زیادی مشابه نمونه ترکیه ای آن هستند. ولی قیمت آنها نسبت به درب ضد سرقت ترک پایین تر است. نوع چینی درب های ضد سرقت ارزان ترین آنها است. البته این به معنی بی کیفیت بودن درب ضد سرقت چینی نیست.

نکته مهمی که باید در مورد درب های ضد سرقت ایرانی بدانید این است که این درب ها می توانند دقیقا مطابق خواسته شما ساخته شوند یعنی امکان سفارش این درب ها مطابق با نیاز شما وجود دارد.

در مراحل نصب نیز درب های ضد سرقت چین آسان تر و سریع تر نصب می شوند. هر چند که نصب درب ضد سرقت ترک نیز بیشتر از ۱ یا ۲ ساعت زمان بر نخواهد بود. مرغوب ترین و بهترین درب های ضد سرقت حتی اگر از فولاد نفوذناپذیر و بر اساس استاندارد های جهانی نیز طراحی و ساخته شده باشد، بدون نصب قفل ضد سرقت تفاوتی با یک درب چوبی معمولی ندارد. و مهمترین قسمت درب های ضد سرقت همان قفل های ضد سرقت آنها می باشد.

تحریریه به تام