درب ضد سرقت ؛ بررسی انواع مختلف سیستم های امنیتی آن

درب ضد سرقت

درب ضد سرقت برای جلوگیری از ورود و یا خروج بدون اجازه طراحی شده است. بزرگترین هدف درب های ضد سرقت ایجاد امنیت در مکانی است که نصب شده اند. زمانی که شما دارای یک مکان برای کسب و کار خود هستید، و یا زمانی که در خانه حضور ندارید، امنیت یکی از اصلی ترین نگرانی های شما به حساب می آید.

 

انواع مختلف سیستم امنیتی درب ضد سرقت به شرح زیر می باشند:

  1. ورود با استفاده از کارت خوان
  2. ورود با استفاده از صفحه کلید
  3. ورود با استفاده از فرستنده های رادیویی
  4. قفل مغناطیسی
  5. ورود با استفاده از گوشی هوشمند
  6. ورود با استفاده از اثر انگشت

در قسمت اول مورد یک را مورد بررسی قرار دادیم. در این قسمت به بررسی بقیه موارد می پردازیم. با ما همراه شوید.

درب ضد سرقت همراه با صفحه کلید

برخی درب های ضد سرقت دارای سیستم امنیتی کد گذاری شده هستند. یعنی شما برای ورود و باز شدن درب بایستی رمز ورود را بدانید و کد آن را با استفاده از صفحه کلید تعبیه شده وارد کنید.

کد در این سیستم می تواند حروف الفبا یا اعداد و یا تلفیقی از آنها باشد. این سیستم امنیتی دارای یک مزیت عمده است و آن این است که هیچ گونه محدودیت و هزینه ای برای استفاده افراد مختلف از آن وجود ندارد. کافی است کد مورد نظر را در اختیار افرادی که اجازه باز کردن درب را دارند قرار دهید.

این سیستم توانایی تعریف کد های متفاوت را هم دارد، مثلا اگر شخص باز کننده درب ضد سرقت برای شما مهم است و موقع گزارش گیری باید بدانید چه شخصی وارد شده، می توانید کد های مختلف برای نفرات مختلف تعریف کنید.

روش چند کدی دقیقا مانند روش کارت خوان است، فقط افراد به جای کارت از کد استفاده می کنند. البته نسبت به آن دارای مزیت است چرا که نیاز به صدور کارت برای هر نفر نیست و امکان گم شدن و یا دزدیده شدن و کپی شدن کارت نیز از بین می رود و امنیت بیشتری ایجاد می کند.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

درب ضد سرقت همراه با فرستنده رادیویی

اصولا این روش برای درب ضد سرقت به کار نمی رود. اغلب از این سیستم امنیتی برای باز شدن اتوماتیک درب ها استفاده می شود. این سیستم امنیتی برای استفاده در درب ضد سرقت دارای اشکالاتی است که به هیچ عنوان توصیه نمی شود از آن برای درب های خود استفاده کنید.

این سیستم امنیتی بیشتر برای درب های پارکینگ و تردد خودرو ها به کار می رود. این سیستم هوشمند به این صورت کار می کند که با فشردن یک دکمه، سیگنال مثبت به سمت درب ارسال شده و ترمینال دریافت کننده روی درب اجازه باز شدن درب را می دهد.

درب ضد سرقت با قفل مغناطیسی

این قفل های همراه با سیستم های دیگر روی درب ضد سرقت نصب می شوند. قفل مغناطیسی معمولا با سیستم صفحه کلید، اثر انگشتی و یا کارت خوان به کار گرفته می شوند. این قفل به صورت مغناطیسی و نه زبانه ای، بسته می شود و هنگامی که سیستم تکمیلی آن مجوز باز شدن درب را صادر می کند این ارتباط مغناطیسی بین چارچوب و درب از بین رفته و درب باز می شود. این سیستم نیز در درب های ضد سرقت کاربرد کمتری نسبت به بقیه دارد.

در دو قسمت پایانی مقاله، دو سیستم مهم که به عنوان امن ترین سیستم های برای درب ضد سرقت شناخته می شوند معرفی می کنیم، یعنی باز کردن درب با استفاده از اثر انگشت و گوشی هوشمند.

درب ضد سرقت
درب ضد سرقت

درب ضد سرقت و گوشی هوشمند

یکی از بهترین و امن ترین راهکار ها برای باز کردن درب ضد سرقت، استفاده از گوشی هوشمند است. در این سیستم به یک گوشی هوشمند نیاز است تا بتواند با قفل درب ارتباط برقرار کرده و دستور باز شدن درب را بدهد.

این سیستم به دلیل آن که در اختیار یک یا چند نفر محدود است و باید در گوشی کد را وارد کرده و اجازه باز شدن درب را صادر کرده تقریبا امکان هک و یا سو استفاده در آن وجود ندارد و این از بزرگترین مزایای درب ضد سرقت می باشد.

همچنین در صورت حضور فیزیکی فرد، نزدیک قفل، و ارتباط گوشی و قفل از طریق ارتباط بی سیم نیز می توان این نوع قفل ها را باز کرد. فرض کنید فرزند شما از مدرسه آمده و با مجوز شما وارد خانه می شود، وقتی وارد خانه شد بدون اجازه شما هرگز نمی تواند خانه را ترک کند. این سیستم یکی از سیستم های امنیتی است که به دلیل مزایای زیاد آن، برای استفاده روی درب ضد سرقت توصیه اکید می شود.

درب ضد سرقت و اثر انگشت

استفاده از سیستم اثر انگشت منجر به افزایش امنیت درب ضد سرقت میشود. قفل این گونه درب ها با شناسایی اثر انگشت نفراتی که به سیستم معرفی شده اند باز می شود.

به دلیل آن که شخص باید حتما حضور فیزیکی داشته و اثر انگشت او مطابقت داشته باشد،‌ به جرات می توان گفت که این سیستم امن ترین سیستم برای یک درب ضد سرقت است. به این نکته توجه داشته باشید که معمولا برای این سیستم های فوق امنیتی، روش های چندگانه انتخاب می شود تا در صورت نبود و یا به وجود آمدن مشکلی افراد پشت درب نمانند. مثلا می توانید سیستم اثر انگشت را همراه با سیستم گوشی هوشمند به کار ببرید.

 

تحریریه به تام