اصول ایمنی هنگام نصب اجاق گاز

اجاق گاز

اصول ایمنی و رعایت انها اولین گام مهم در جهت نصب وراه اندازی و استفاده از وسایل گاز سوز از جمله اجاق گاز می باشد. اجاق‌ گاز وسیله‌ای است که امروزه در هر آشپزخانه‌ ای وجود دارد و اصلا آشپزخانه بدون حضور آن چه از نوع قدیمی و بدون فر و چه از نوع فردار یا صفحه‌ای خالی به نظر می‌رسد.

اجاق گاز رومیزی ( و یا هر وسیله گازسوز دیگر ) از آنجایی که مستقیما با یک ماده قابل اشتعال سروکار دارد، باید با احتیاط و رعایت اصول ایمنی و استانداردهای قبل، هنگام و پس از استفاده مورد بهره برداری قرار گیرد. نکته‌ ای که ذکر آن در مورد این وسیله لازم به نظر می‌رسد، این است که ایمنی این کالا نسبت به ظاهر و طرح و رنگ آن مهم‌ تر است؛ چرا که آمار حوادثی که بر اثر بی‌ احتیاطی و عدم رعایت اصول ایمنی در استفاده از اجاق‌ گاز روی می‌دهد، متاسفانه در مقایسه با سایر وسایل گازسوز بیشتر است.تا جاییکه امکان دارد نصب اجاق گاز را به مراکز خدمات پس از فروش مربوطه بسپارید. در صورتیکه به هر دلیلی خود تمایل به نصب اجاق گازتان دارید، رعایت یک سری نکات و اصول ایمنی که در این مقاله برایتان خواهیم گفت الزامی است

خطرات اجاق گاز های خانگی نسبت به وسایل گاز سوز دیگر

اجاق گاز وسيله اي است كه بيشتر از ساير وسايل منزل مورد استفاده قرار مي گيرد. آمار حوادثي كه بر اثر بي احتياطي و رعايت نكردن اصول ايمني در استفاده از اجاق روي مي دهد، متاسفانه در مقايسه با ساير وسايل گازسوز بيشتر است.
با توجه به اين كه حوادث مربوط به اجاق گاز بيشتر ناشي از خروج گاز پس از قطع ناگهاني شعله نظير خاموش شدن اجاق براثر سرريز شدن غذا است، لذا سازمان استاندارد نصب ترموكوپل روي اجاق گاز را اجباري كرده است.ترموكوپل، سنسوري است كه در صورت خاموش شدن شعله به صورت ناگهاني، خروجي گاز را قطع مي كند

اجاق گاز

مهمترین اصول ایمنی نصب اجاق گاز

اولین اقدام از اصول ایمنی در نصب اجاق گاز انتخاب یک محل مناسب می باشد. اجاق گاز را در محل وزش باد و کنار پنجره نصب نکنید زیرا اگر شعله بر اثر باد خاموش شود، گاز در محیط پخش شده و بسیار حادثه آفرین می باشد.دقت کنید که برای نصب اجاق گاز باید از شیلنگ مخصوص به خود استفاده کنید که استانداردهای لازم را داشته باشد و طول آن نباید بیشتر از یک و نیم متر باشد.

– جریان تهویه اشپزخانه باید ملایم باشد

از قرار دادن گاز در زیر پنجره و یا جایی که جریان باد شدید دارد به شدت پرهیز نمایید. زیرا منجر به خاموش شدن شعله گاز شده و احتمال خطر آتش سوزی را در منزل افزایش میدهد. ( البته مدل گازهای رومیزی جدید دارای عملکرد الکترود ترموکوپل می باشند که بعد از خاموش شدن شعله به هر دلیلی به وسیله ترموکوپل دوباره شعله روشن میشود).

– استفاده از ظروف مقاوم در برابر حرارت در نزدیکی گاز رومیزی

وسایل پلاستیکی وقتی در معرض حرارت قرار میگیرند تغییر شکل داده و موجبات بروز خسارت را به همراه دارند، لازم است جهت رعایت اصول ایمنی این وسایل ( و مشابه آن ) را با فاصله از گاز قرار دهید.

 – حداقل فاصله اجاق گاز با هود باید ۷۰ سانتی متر باشد

این کار سبب می شود عمر مفید هود آشپزخانه افزایش یابد و به موتور هود خسارتی وارد نشود.

– اجاق گاز باید از دیوار پشتی ۵ سانتی متر و با دیوار کناری ۱۰ سانتی متر فاصله داشته باشد

رعایت این فاصله باعث می شود تهویه مناسب برای حرارت اجاق گاز رومیزی ایجاد شود تا به استفاده بهینه از گاز منجر گردد.

اجاق گاز

– خودداری از نگهداری مایعات یا گازهای قابل اشتعال (مثل بنزین) در نزدیکی اجاق گاز

موادی مثل بنزین که قابلیت اشتعال بالایی دارند وقتی در کنار اجاق روشن قرار میگیرند مانند یک بمب ساعتی عمل میکنند، پس رعایت اصول ایمنی در این مورد بسیار حایز اهمت است توجه کنید که این مواد را از نزدیکی اجاق گاز دور نمایید.

– فاصله سطح زیرین اجاق (پس از نصب) نیز باید ۱۰ سانتی متر فضای خالی داشته باشد

دقت کنید تا پس از نصب اجاق گاز نیز فاصله سطح زیرین ان برای اسیب ندیدن وسایل آشپزخانه حداکثر ۱۰ سانتی متر باشد

اگر لوله گاز شهری در مجاورت یا بالای گاز رومیزی قرار دارد از نصب گاز در این مکان اکیداً خودداری کنید، زیرا این عمل موجب قرار گیری شلنگ گاز در نزدیکی حرارت مستقیم شعله‌ ها شده و زمینه ساز بروز حوادث خطرناکی نظیر آتش‌ سوزی، انفجار و . . . می‌گردد، در اینصورت جهت رعایت اصول ایمنی ابتدا با استاد کاران مربوطه در زمینه جوشکاری لوله‌ های گاز شهری تماس گرفته و نسبت به تغییر مسیر لوله گاز شهری اقدام نمائید.

در این زمینه به هیچ عنوان از اتصالات لوله‌های آب، شلنگ استیل و تغییر مسیرهای غیر اصولی و غیر فنی استفاده نکنید. پس از اطمینان از رعایت اصول ایمنی در فاصله صحیح و استاندارد لوله گاز شهری نسبت به گاز رومیزی، دقت نمائید کابینت ساز شما فضای روی صفحه کابینت را برای جاگذاری اجاق گاز رومیزی به شکل مطلوب برش دهد به طوری که در هنگام قرارگیری گاز رومیزی در محل آن، فضا نه آنقدر باز باشد که لبه شیشه یا استیل گاز رومیزی نتواند به درستی و با اطمینان روی کابینت قرار گیرد و نه آنقدر بسته قرار گیرد که نتوان به شکلی مطلوب گاز رومیزی را در محل برش خورده جای داد. در این زمینه پیشنهاد می‌گردد فضا دقیقاً بر مبنای لگنی زیر گاز رومیزی به طوری برش بخورد که اصطلاحاً «فیت» باشد و با کمی فشار گاز در محل مورد نظر جای گیرد.

دقت نمائید سرویس کار مربوطه از لوازم و تجهیزات استاندارد نظیر بست مناسب، شیلنگ با قطر و جنس مطلوب، سرشیلنگی ترجیحاً استیل و با نوک بلند استفاده نماید.

اجاق گاز

لازم است در هنگام نصب گاز رومیزی روی صفحه کابینت و در محلی که لبه‌های گاز رومیزی روی کابینت قرار می‌گیرد جتماً از درزبند لاستیکی مخصوص استفاده شده و در مکان‌ مربوطه چسبانده شود. این نوار درزگیر در کارتن‌های گاز رومیزی از طرف کارخانه‌ها قرار داده می‌شود و سرویس‌کار موظف است از آن در جهتی که عنوان شد، استفاده کند.درز بند ضمن ایجاد بستری ارتجاعی در زیر گاز رومیزی از عبورجرم، خرده غذا و گردو غبار به زیر گاز جلوگری می‌نماید و نیز موجب چسبیدن و عدم تکانش گاز رومیزی روی صفحه کابینت می‌گردد. این عمل به نوعی ایمنی بیشتری در هنگام آشپزی فراهم می‌آورد.

نصب بست‌های گاز رومیزی که در کارتن مخصوص آن از طریق کارخانه تولیدی قرار داده می‌شود، الزامی است. این بست‌های ویژه نیز کارکردی در جهت ایمنی بیشتر داشته و موجب اتصال مطلوب گاز رومیزی به کابینت زیر خود می‌گردد.پس از نصب نهایی و اتمام کار و قبل از شروع به تست شعله‌ها و روشن نمودن گاز رومیزی سرویسکار می‌بایست با استفاده از کمی کفِ رقیق نسبت به نشت‌یابی احتمالی اقدام نماید و در صورت وجود هرگونه نشت ابتدا آن را رفع نموده سپس شعله‌ها را روشن نماید.

پس از نشت‌یابی، اجاق گاز آماده تحویل و تست روشن شدگی می باشد. در برخی از گازهای رومیزی آشپزخانه، اصطلاحاً سیستم تاپ تایم (top time) یا روشن شدن سریع و بلافاصله به کار رفته و این بدان معناست که با فشردن ولوم (دکمه روشن نمودن گاز رومیزی که رو صفحه گاز تعبیه شده) در کسری از ثانیه شعله روشن شده و گاز رومیزی آماده بهره‌برداری می‌باشد.اما در اکثر گازها ی تولیدی در ایران مدت 3 تا 5 ثانیه زمان می‌برد تا چینی فندک جرقه مناسب را پرتاپ نموده گاز مشتعل گردد و ترموکوپل گرم شده، در نهایت شعله بایستد.از اتصال کابل برق گاز رومیزی به پریزهایی که بالای صفحه گاز قرار دارند پرهیز نمائید و ضمن مسدود نمودن آن، نسبت به انتقال کابل برق از جایی دیگر به زیر کابینت اقدام نمائید.

امید است با دانستن و رعایت اصول ایمنی با اطمینان خاطراز وسایل گاز سوز استفاده کنید.

مهری یمانی