طراحی یک اتاق كار زیبا ، با این روش ها می توانید دفتر کار خود را به خانه بیاورید

اتاق کار

طراحي اتاق كار براي همه خانه ها نياز نيست. اما برخي افراد ممكن است در خانه فعاليت مي كنند و يا افرادی به دليل مشغله زياد كاري مجبورند مقداري از اوقاتي كه در خانه هستند را نيز به كار بپردازند.

 

طراحي اتاق كار حتما نياز به دفتر جداگانه با امكانات خاص ندارد بلكه با يك طراحي مناسب و با یک میز و صندلی و فایل مي توانيد اين كار را انجام دهيد. اين نوع طراحي مخارج زيادي هم ندارد و به سادگي در هر مكاني قابل اجرا مي باشد.

 

اتاق کار
اتاق کار

طراحی جالب برای یک اتاق کار زیبا

همان طور كه در تصوير بالا مي بينيد اين اتاق كار از يك طراحي جالب استفاده كرده است. قفسه بندي آن كاملا منظم و به شكلي است كه در برخي نقاط اجازه نصب تابلو به ديوار را مي دهد. ميز كار اين اتاق بسيار مناسب است،‌ به دليل اينكه يك ميز سراسري و بزرگ است كه مي توانيد هنگام كار و با استفاده از فضاي زياد روي آن از فعاليت شغلي لذت ببريد.

يك صندلي چرخدار براي اين اتاق کار در نظر گرفته شده است. توجه داشته باشيد كه يك صندلي مناسب حتما بايد قابليت تنظيم ارتفاع داشته باشد. يك ايده جالب و مناسب قرار دادن يك مبل است. وجود يك مبل در اتاق كار موجب مي شود براي استراحت نيازي به بيرون رفتن از اتاق نداشته باشيد و مي توانيد به راحتي در همين اتاق استراحت كنيد.

اتاق کار
اتاق کار

استفاده از قفسه ها برای مرتبت کردن اتاق کار

در صورتي كه شما به فضاي بيشتري براي نگهداري وسايل نياز داريد، مي توانيد از قفسه هاي بيشتري استفاده كنيد. به جاي قرار دادن تابلو روي ديوار مي توانيد فضاي آن را به قفسه هايي براي قرار دادن كتاب، مجله و وسايل كاري خود اختصاص دهيد. علاوه بر روشنايي سقفي، يك چراغ مطالعه كوچك روي ميز مي تواند براي موارد ضروري بسيار كمك كننده باشد. با توجه به قيمت كم چراغ مطالعه حتما يكي از آنها را براي خود تهيه كنيد.

استفاده از میز L شکل در اتاق کار

طراحي اين اتاق كاملا با اتاق كار قبلي متفاوت است. در اين اتاق سعي شده است از كمترين فضا بهترين استفاده شود. قفسه هاي بزرگ، ميز سراسري و ديواري براي چسباندن اتيكت، همه نشان از يك اتاق كار پر جنب و جوش دارد. اين اتاق كار تقريبا كوچك است به همين دليل عمق ميز كم است و سعي شده با استفاده از يك ميز L شكل فضاي بيشتري براي كار روي ميز ايجاد شود.

اين نوع ميز دليلي است تا عمق كم ميز موجب محدود شدن فضاي كاري نشود. قفسه هاي آن به شكل كابينت است و داراي درب مي باشد. مزيت مهم درب دار بودن اين است كه از نفوذ گرد و غبار روي وسايل جلوگيري مي كند. براي كساني كه به تميزي وسايل اهميت مي دهند توصيه مي شود حتما از قفسه هاي درب دار استفاده كنند. در انتهاي هر دو طرف ميز يك كشوي مناسب جاسازي شده است.

اتاق کار
اتاق کار

استفاده از تابلوهای هنری در اتاق کار

اين طراحي هوشمندانه است چرا كه معمولا در آن فضا صندلي قرار نمي گيرد. در فضاهاي خالي سعي شده است يك تابلو خانوادگي يا يك وسيله دكوري قرار بگيرد تا فضاي كاري را تلطیف كند.

يكي از راه استراحت در اتاق كار نگاه كردن به عكس هاي خانوادگي است. در اين اتاق كار، يك تابلو براي چسباندن كاغذ هاي يادداشت و اتيكت ها طراحي شده است. اين يكي از بهترين ايده ها براي اتاق كار است.

شما مي توانيد هر گونه وسيله اي مانند كليد را نيز از آن آويزان كنيد. مي توانيد يك برنامه هفتگي روي آن نصب كنيد. در صورت نياز به نقشه،‌ آن را روي اين تابلو نصب كنيد. اين تابلو كاربرد هاي فراواني دارد، ما توصيه مي كنيم كه حتما يكي از آنها را تهيه كنيد.

اتاق کار
اتاق کار

طراحی اتاق کار مناسب برای قرار های رسمی کاری

اين اتاق كار،‌ اتاقي است كه براي ملاقات هاي كاري طراحي شده است. يك اتاق كاملا شيك كه مي توانيد با هر همكاري در آنجا قرار كاري بزاريد. وجود پنجره در اين اتاق موجب ايجاد فضاي روشن تري شده است.

اين نور طبيعي موجب شادابي روح و طراوت ذهن مي شود. ميز بزرگ آن جلوه مناسبي به اتاق داده است. ضمن اينكه كار كردن روي اين ميز بزرگ واقعا لذت بخش است. قفسه هاي مناسب با طراحي خوب،‌ از اين مكان يك اتاق كار ايده آل ساخته اند.

رنگ قفسه هاي بالايي روشن و رنگ قفسه هاي پاييني تيره و مطابق با رنگ كف اتاق است. براي تزئين اتاق از چند گل استفاده شده است. وجود گياه در هر فضايي موجب سرزندگي آن محيط مي شود.

يك مبل تك نفره نيز براي ميهمان و ملاقات كننده در نظر گرفته شده است. در صورتي كه شما قصد داريد از نفرات بيشتري پذيرايي كنيد مي توانيد از مبل بزرگتر و يا از چند صندلي استفاده كنيد.

اتاق کار
اتاق کار

اتاق کار مناسب در فضای کوچک

اگر فضای شما بسيار کوچک است نگران نباشيد در آنجا نيز مي توانيد يك مكان براي انجام كارهاي شغلي خود ايجاد كنيد. طراحي براي اين فضاي محدود واقعا يك چالش بزرگ است.

همان طور كه مي بينيد بهترين استفاده از فضاي موجود شده است. يك ميز كوچك و يك چهارپايه قرار داده شده است. از فضاي بالاي ميز هم براي قرار دادن قفسه ها استفاده شده است.

در اين گونه فضاها كه امكان ايجاد فضاي تزئيني وجود ندارد مي توانيد از رنگ آميزي استفاده كنيد. مثلا در قفسه ها، كتاب و مجلات با رنگ هاي متفاوت قرار دهيد. و يا هر قفسه را به يك رنگ نقاشي كنيد.

همان طور كه ديديد مي توان از هر فضايي براي ايجاد اتاق كار در خانه استفاده كرد. سعي كنيد بر اساس فضاي موجود و مقدار نيازتان به ملزومات اداري، طراحي و برنامه ريزي كنيد.

تحریریه به تام