تعویض روکش مبلمان منزل توسط خودمان

تعویض روکش مبلمان منزل توسط خودمان

به‌احتمال‌زیاد، برای شما نیز اتفاق افتاده است که به خاطر یک روکش معمولی مجبور شوید که مبلمان منزل خود را به‌طور کامل تعویض کنید. این موضوع زمانی بیشتر تلخ و ناگوار به نظر می‌رسد که برای ساخت آنها، یکی از بهترین چوب‌های ممکن را سفارش داده باشید و هدف شما استفاده طولانی مدت از آن باشد. متأسفانه بسیاری از افراد با نحوه تعویض کردن روکش مبلمان منزل آشنایی چندانی ندارند و پس از پارگی یا لکه‌دار شدن آنها، نسبت به تعویض سرویس مبلمان اقدام کرده و هزینه بسیاری بر روی دست خود می‌گذارند.

اما برخی دیگر، نسبت به گروه اول واکنش مناسب‌تری نشان داده و تنها به تعویض روکش مبلمان منزل بسنده می‌کند. اگرچه این افراد نمی‌توانند خودشان روکش مبلمان را عوض کنند، اما ترجیح می‌دهند که به تعویض روکش راضی شده و هزینه چندانی بابت عوض کردن مبلمان خود نپردازند. اما دسته سوم کسانی هستند که در این مطلب ما با آنها سروکار داریم که ترجیح می‌دهند که روکش مبلمان منزل خود را تعویض کنند و تنها یک مدت‌زمان محدود برای این کار در نظر بگیرند. این گروه نه‌تنها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند، بلکه می‌توانند در مورد استفاده از هنر خود نیز پز بدهند!

در این مطلب ما قصد داریم روش تعویض روکش مبلمان منزل توسط خودمان در 9 مرحله‌ی مجزا آموزش دهیم و ابزارهای مورد نیاز برای این کار را ذکر کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

 روکش قدیمی را بردارید؛ گام اول در تعویض روکش مبلمان منزل

اولین گام و شاید حساس‌ترین مرحله در تعویض روکش مبلمان منزل ، برداشتن روکش قدیمی و تمیز کردن قسمت‌های مختلف آن است. با توجه به این که معمولاً تنها بخش کوچکی از این‌ روکش‌ها آسیب می‌بیند، نحوه برداشتن آن بسیار مهم است و به سلامت و زیبایی نهایی مبلمان کمک می‌کند. بنابراین سعی کنید با یک ابزار تیز و باریک، دوخت‌های قدیمی روکش را برداشته و قسمت اسفنجی آن را مشخص کنید. سعی کنید شکل اولیه اسفنج را حفظ کنید و ترجیحاً هیچ قسمتی از آن را حذف نکنید. عدم توجه به ساختار اسفنجی مبلمان باعث می‌شود که شکل اولیه آن را از دست بدهید.

برداشتن روکش قدیمی در تعویض روکش مبلمان منزل

 از یک لایه فوم برای پر کردن جاهای خالی استفاده کنید

برخی از سرویس مبلمان منزل ممکن است در اثر استفاده مکرر ساختار اولیه خود را از دست داده و بخش‌های اسفنجی آنها متراکم شوند. این موضوع باعث می‌شود که شکل اولیه صندلی و مبلمان از بین رفته و نیاز داشته باشد که آنها را با یک لایه فوم ساختمانی پوشش دهید. بنابراین بعد از برداشتن روکش، سعی کنید که ساختار مبلمان را با یکی از سرویس‌های سالم مقایسه کنید و با توجه به آن یک فوم را برش دهید و با استفاده از چسب آن را به قسمت‌های مختلف بچسبانید. گوشه‌های صندلی را با توجه به الگوی اولیه آن تنظیم کنید.

نصب فوم در تعویض روکش مبلمان منزل

 گام سوم، پارچه‌های جدید را با توجه به روکش قدیمی برش دهید

با توجه به اینکه می‌خواهید سرویس مبلمان منزل همانند سایر بخش‌های آن تعمیر شود و در واقع  هدف شما تغییر کلی آنها نیست، باید تلاش کنید که تعمیرات با توجه به سایر قسمت‌های سرویس صورت گیرد. بنابراین با توجه به الگوی قدیمی، سعی کنید پارچه‌ای جدید را به شکلی برش دهید که تمامی قسمت‌های مبلمان مورد نظر را پوشش دهد. البته با توجه به اینکه شما حرفه‌ای نیستید و ممکن است در گوشه و کناره‌های آن به مشکل بربخورید، بهتر است از هر سمت حدود ۲ یا ۳ اینچ به صورت اضافه از پارچه برش دهید و در انتهای کار آنها را تصحیح کنید.

برش پارچه های جدید در تعویض روکش مبلمان منزل

گام چهارم؛ روکش پارچه‌ای جدید را نصب کنید

در این مرحله باید بتوانید پارچه را با توجه به سرویس مبلمان منزل تنظیم کنید و برای این کار لازم است که صندلی را در محلی قرار دهید که بتوانید به راحتی چهار طرف آن را ببینید. سعی کنید پارچه را به شکلی بر روی آن قرار دهید که در هر سمت به همان اندازه‌ای که پارچه اضافی در نظر گرفته‌اید، باقی بماند. تمامی قسمت‌های مختلف مبلمان را چک کنید و سعی کنید که بین قسمت‌های مختلف آن تناسب وجود داشته باشد. برای گوشی‌های صندلی نیز می‌توانید از ابزارهای T شکل استفاده کنید و اندازه آنها را به شکل دقیق در نظر داشته باشید.

[irp posts=”19188″ name=”۱۴ ایده جذاب برای استفاده از دکور چوبی در منزل”]

نصب روکش پارچه ای جدید در تعویض روکش مبلمان منزل

گام پنجم؛ نوارهای کناری سرویس مبلمان منزل را با توجه به الگوهای قدیمی بدوزید

به‌احتمال‌زیاد در قسمت‌های مختلف مبلمان منزل خود با نوارهای مواجه خواهید شد که به نوعی نقش تزیینی دارند و ممکن است از آنها خیلی بترسید. این در حالی است که ساخت این نوارها بسیار ساده بوده و با توجه به الگوهای قدیمی می‌توانید به راحتی به هر اندازه که بخواهید از آنها بدوزید. برای این کار به سراغ یکی از الگوهای قدیمی بروید و باز کنید و سپس با استفاده از پارچه و نخ معمولی، یکی از این نوارهای کناری را بدوزید.

درست کردن نوار کناری در تعویض روکش مبلمان منزل

 گام ششم؛ نوارهای کناری را به لبه‌های مبلمان بچسبانید

یکی دیگر از موادی که در فرایند تعویض روکش مبلمان منزل نیاز داریم، چسب است که برای چسباندن بخش‌های تزیینی و نوارهای کناری باید مورد استفاده قرار دهید. پس از درست کردن نوارهای کناری و برش دادن آنها با توجه به اندازه‌های مورد نیاز، می‌توانید با استفاده از چسب مخصوص این قسمت‌ها و همچنین قسمت‌های تزیینی را به لبه‌های صندلی بچسبانید. توجه داشته باشید که در این مرحله، محل قرارگیری نوارهای کناری بسیار مهم است و باید آنها را با توجه به پارچه‌های اضافی و بررسی اولیه سرویس مبلمان منزل قرار دهید.

چسب زدن نوارهای کناری در تعویض روکش مبلمان منزل

 گام هفتم؛ کناره‌ها را با استفاده از منگنه کوب بچسبانید

مراحل انتهایی تعویض روکش مبلمان منزل با استفاده از یک دستگاه منگنه کوب انجام می‌شود. تا این مرحله روکش اصلی نصب شده و نوارهای کناری و بخش‌های تزیینی آن نیز چسبانده شده است. در این مرحله لازم است که پارچه‌های کناری بر روی چوب اصلی سرویس مبلمان قرار گیرند. برای این کار باید توجه داشته باشید که از سمتی شروع کنید که نمای آن اهمیت بیشتری دارد. بنابراین سعی کنید در ابتدا قسمت جلوی آن را بچسبانید و پس از تنظیم کردن پارچه‌های اضافی، به سراغ کناره‌های صندلی بروید و هر قسمت را با چند منگنه به چوب پانچ کنید.

چسباندن کناره ها در تعویض روکش مبلمان منزل

 گام هشتم؛ لبه‌های زیرین پارچه را تنظیم کنید

یکی از شیوه‌های محکم کردن پارچه روکش مبلمان منزل این است که آن را به قسمت‌های زیرین صندلی وصل کنید. برای این کار قسمت‌های اضافی روکش صندلی را به سمت پایین برگردانید و با استفاده از منگنه کوب به چوب اصلی متصل کنید. این موضوع نه‌تنها به زیبایی سرویس مبلمان منزل کمک می‌کند، بلکه مانع از جدا شدن پارچه از  سطح آن شده و درعین‌حال به استحکام صندلی کمک می‌کند.

تنظیم لبه های زیرین در تعویض روکش مبلمان منزل

 گام نهم؛ لایه زیرین نهایی را نصب کنید

معمولاً از یک روکش پلاستیکی یا چوبی نازک به عنوان لایه زیرین نهایی استفاده می‌شود. این لایه زیرین باعث می‌شود که دسترسی به لب‌های پارچه عملاً غیرممکن بوده و به طول عمر بیشتر آنها کمک می‌کند. از سوی دیگر استفاده از چندمنظوره اضافی کمک می‌کند که پارچه به صندلی اتصال محکم‌تری داشته باشد. با توجه به اینکه، این لایه زیرین در معرض دید قرار ندارد و زیبایی آن مطرح نیست، می‌توانید از همان لایه‌های قبلی استفاده کنید و تنها با کمی چرخش محل قرارگیری منگنه‌ها را عوض کنید تا استحکام بیشتری داشته باشد.

نصب لایه زیرین در تعویض روکش مبلمان منزل

اگرچه تعویض روکش مبلمان منزل ممکن است برای هر نوع سرویس متفاوت باشد و طراحی آن‌ها، شیوه نهایی تعویض را مشخص کند، اما به‌طورکلی با انجام دادن این مراحل، امکان تعویض کردن روکش انواع مبلمان را خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دکوراسیون داخلی منزل و سفارش محصولات مختلف با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[irp posts=”19205″ name=”15 دکور بهاری که می‌توانید آنها را بسازید”]

tamep2