بتن مسلح تقويت شده با الياف

بتن مسلح نوعی از بتن است که  مقاومت آن افزایش یافته و تقویت شده استمواد اصلي تشكيل دهنده بتن، ماسه و سيمان و شن مي باشد. سيمان نقش ماده چسبنده را دارد و شن و ماسه را به هم مي چسباند.

 

افزایش مقاومت کششی در بتن مسلح

اين ماده ساختماني داراي معايبي است كه توسط دانشمندان و توليد كنندگان رفع شده است. يكي از اين موارد مقاومت كششي پايين آن است. يكي از راه هاي موجود تقويت آن يا به اصطلاح مسلح كردن آن است.

استفاده از الياف در اين زمينه كاملا موثر است. به تازگي شركتي در بريتانيا از نوعي الياف براي تقويت بتن استفاده كرده است. شركت BASF توليد كننده انواع مواد افزودني براي تقويت كننده بتن است.

 

بتن
بتن

بتن مسلح تقویت شده با الیاف

اين محصول شركت BASF براي افزایش دوام بتن ها در پیاده رو ها، پارکینگ ها و دیگر سطوح هموار توليد شده است. اين بتن مسلح تقویت شده با الياف، ترك هاي معمول در بتن را كه ناشي از انقباض پلاستيكي، نور خورشيد و آب  و هوا است به طور محسوسی كاهش مي دهد.

از آنجا که ترک خوردگی را در بسیاری از بتن ها نمی توان جلوگیری کرد، استفاده از الياف تقويت كننده بتن شركت BASF موجب حفظ یکپارچگی و دوام سطح مي شود. همچنين بتن تقویت شده با الیاف ایمنی کارگران هنگام كار در محل را بهبود می بخشد.

بتن مسلح نسبت به بتن هاي سنتي در زمان كمتري خشک مي شود. در عين حال هزينه هاي شما را نيز كاهش مي دهد و موضوع مقاومت كششي پايين بتن را حل مي كند. اين نوع بتن قابليت باربري بعد از ترك خوردگي را دارد،‌ اين مزيت يك مزيت مهم نسبت به بتن هاي سنتي است.

نكته قابل توجه ديگر در مورد اين بتن تقويت شده با الياف، عایق بودن آن نسبت به صدا مي باشد. مقاومت آن در برابر ضربه بسيار زياد و به سادگي شكسته و يا ترك نمي خورد. همان طور كه اشاره شد سرعت خشك شدن آن بالاست،‌ اما هنگام اجراي كار نيز سرعت بالاتري نسبت بتن های سنتي دارد.

تحریریه به تام