کاهش معاملات مسکن در بازار تهران

کاهش معاملات مسکن در بازار تهران

به گزارش واحد خبری به تام، درحالی‌که با افزایش قیمت مسکن و همچنین قیمت دلار و طلا در بازار پیش‌بینی می‌شود که معاملات مسکن در سطح کشور و به‌خصوص شهر تهران رونق بگیرد، اما آمار معاملات مسکن شهر تهران نشان از کاهش آنها دارد.

 گرانی و کاهش معاملات مسکن

در چند ماه اخیر به دلیل عدم ثبات در بازار ارز و طلا قیمت مسکن روند رو به رشدی را تجربه کرده و انتظار می‌رفت که این افزایش قیمت به رونق این بازار کمک کنند. اما آمارهای چندروزه اسفندماه شهر تهران نشان می‌دهد که میزان این معاملات حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است.

مطابق با آمارهای به‌دست‌آمده از سامانه املاک و مستغلات؛ کل قراردادهای منعقد شده در ۱۳ روز اول ماه اسفند در کشور ۴۵ هزار و ۳۹۹ مورد بوده است که نسبت به اسفند سال گذشته حدود پنج و نیم درصد کاهش یافته است.

این آمار در حالی است که آمار معاملات مسکن شهر تهران وضعیت بهتری داشته و در سیزده روز اول این ماه به ۱۶ هزار و ۸۵۵ قرارداد رسیده است. این در حالی است که در سال گذشته مشابه  این آمار حدود ۱۵ هزار و ۴۳۳ مورد بوده است و کاهش ۱۴ درصدی را تجربه می‌کند.

کارشناسان حوزه مسکن برای توجیه این کاهش تعداد معاملات دلایل مختلفی ذکر می‌کنند که یکی از آنها عدم ورود فروشندگان مسکن به دلیل پیش‌بینی آنها از گران شدن قیمت آن است. روند بازار نشان می‌دهد که در سال ۹۷ نیز روند قیمت مسکن رو به رشد بوده به همین دلیل افراد کمتری وارد معامله می‌شود.

tamep2