نقش شیشه های کم گسیل در کاهش مصرف انرژی ساختمان

صرفه جویی در مصرف انرژی در دو، سه دهه اخیر با تحول جدی روبرو بوده است. میزان مصرف انرژی تاثیر مستقیم بر اقتصاد هر کشوری دارد. در کشور ما سالانه بیش از 5 میلیارد دلار هدر می رود. در حوزه کاهش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها، یکی از مهم ترین عوامل شیشه است.

 

نقش حفاظتی شیشه ها در کاهش مصرف انرژی ساختمان

همچنین شیشه ساختمان در زندگی امروز نقش حفاظتی داشته و امکانات بی پایانی را برای معماری مدرن فراهم می کند. به موازات پیشرفت تکنولوژی تولید شیشه، می توان فضاهای بسیاری را به پنجره اختصاص داد و در عین حال کنترل کاملی را بر روشنایی و ورود و خروج انرژی داشت.

وضعیت صنعت شیشه در ایران و جهان تحت تاثیر تولیدات شیشه کم گسیل و تاثیر این شیشه ها بر مصرف انرژی در ساختمان ها قرار دارد. شیشه های کم گسیل ضمن آن که امکان صرفه جویی را فراهم می کنند، محدودیتی را نیز در استفاده از نور طبیعی ایجاد نمی کنند. شیشه های کم گسیل دارای مشخصات حرارتی مناسبی هستند و ضریب انتقال حرارت این شیشه ها بسیار مناسب است.

انرژی
انرژی

دارای مشخصات تابشی (ضرایب عبور و انعکاس) خوبی هستند و اجازه عبور نور مفید را می دهند. تولیدات با کیفیت در این شیشه ها کاملا صاف، شفاف، بی رنگ، عاری از موج و فاقد حباب های هوا و یا هر نوع ایراد دیگری می باشد. از دیگر ویژگی های آنها تامین روشنایی، عایق روشنایی، عایق صوتی، ایجاد امنیت و حریم خصوصی، فیلتراسیون اشعه UV، کاهش بهای تمام شده ساختمان می باشد.

این شیشه های در انواع مختلفی تولید می شوند، به عنوان مثال شیشه های چند جداره، طلق دار، رنگی طلق دار، خود تمیز شونده، رفلکس، رنگی و غیره. از مهمترین مزایای استفاده از این نوع عبارتند از: کاهش مصرف انرژیها در ساختمان، کاهش هزینه های جاری انرژی تاسیسات سرمایش و گرمایش، کاهش ظرفیت طراحی و هزینه های اولیه تاسیسات، کاهش هزینه های جاری تعمیرات و نگهداری تاسیسات، ممانعت از ورود پرتوهای مضر UV و افزایش آسایش حرارتی ساکنین.

تحریریه به تام