چند نکته مهم در مورد آشنایی با روانشناسی دکوراسیون داخلی

روانشناسی دکوراسیون

روانشناسی دکوراسیون ؛  شاید یکی از موضوعاتی که در گذشته در طراحی دکوراسیون نادیده گرفته میشد یا با اهمیت کمتری به آن نگاه میشد ،بحث ارتباط روانشناسی با دکوراسیون و طراحی داخلی بود . این روزها دقت به مسائل و راهکارهای روانشناسی در طراحی داخلی یک محیط چه فضا خانه چه محل کار بیشتر از قبل شده است و اغلب افراد تخصصی تر به این موضوع نگاه میکنند .

در هر محیطی که ما زمان می گذرانیم ازجمله محیط خانه یا محیط کار یا حتی مکانهایی که در حد چند ساعت در آنها زمان سپری میکنیم مثل خانه دوستان و آشنایان تاثیر قابل ملاحظه ای روی احساسات ما دارد . پس رعایت نکات مهم و کاربردی در خصوص ارتباط روانشناسی با دکوراسیون اهمیت زیادی دارد .

در این مقاله به چند نکته کاربردی در خصوص تاثیر دکوراسیون بر احساسات و روانشناسی دکوراسیون خانه صحبت میکنیم :

رنگ ها در روانشناسی دکوراسیون خانه

شاید یکی از معروف ترین و عامیانه ترین تاثیر دکوراسیون بر خلق و خو و احساسات ، بحث روانشناسی رنگ هاست . انتخاب رنگ تاثیر زیادی در حال و هوا یا مود افراد دارد .

روانشناسی دکوراسیون داخلی خانه
روانشناسی دکوراسیون داخلی خانه

یکی از توصیه ها کاربرد مجموعه سه تایی رنگ ها می باشد . یک مثال برای کاربرد مجموعه سه تایی رنگ برای درک بهتر این موضوع به این شکل است که : در دکوراسیون بزرگترین  اجزا را با یک رنگ خنثی در نظر میگیریم که البته حتما باید رنگ مورد علاقه ما هم باشد . بعد اجزای درجه دو ( از نظر اندازه و وسعت ) را رنگی انتخاب میکنیم مثل آبی فیروزه ای که آن را با رنگ سفید بسیار ملایم کرده ایم و در نهایت اجزای بسیار جزئی و کوچک مثل مجسمه ، گلدان و… که رنگ های آنها را کاملا تند و زنده در نظر میگیریم . رنگ هایی مثل زرد یا قرمز و نارنجی . از لحاظ روانشناسی چیدن این سه رنگ در کنار هم در یک محیط حس بهتری به افراد می دهد تا استفاده از تک رنگ ها در دکوراسیون .

یکی از مهمترین چیزها در دکوراسیون ایجاد حس لذت و حال خوب در فرد یا افرادی است که در یک محیط زندگی میکنند . این حس برگرفته از سلیقه فردی ، شخصیت ، خواسته ها و… است .

طراحی دکوراسیون خانه نشانه شخصیت شماست!

در ایجاد یک فضای مناسب و دکوراسیون زیبا و دوست داشتنی در ابتدای امر شناخت صحیح احساسات و درک نیازها و خواسته های افراد ساکن یکی از مهمترین قسمت ها می باشد . به صورت کلی شاید بتوان گفت دکوراسیون محیط زندگی شما نشانه شخصیت شماست !

پشت هر انتخاب شما در مبلمان ، رنگ ها و تمامی وسایل منزل هزاران معنا نهفته است که با درک هر کدام از آنها شگفت زده خواهید شد .

دکوراسیون داخلی خانه
دکوراسیون داخلی خانه

تاثیر فضا در روانشناسی دکوراسیون خانه

به صورت کلی اثرات روانشناسی محیط بر سه حوزه تاثیر گذار است :

احساسات : انتخاب درست رنگ و همین طور ارتباط بین محیط داخلی خانه با فضای بیرون خانه و حتی محل قرار گیری نورگیرها و پنجره ها روی احساس ما از محیط اطرافمان تاثیر میگذارد .

ادراک : شاید همه ما این تجربه را داشته باشیم که با ورود به یک محیط سوالات زیادی در ذهن مان شکل بگیرد از جمله اینکه : سطح این مبل زبر است یا نرم ؟ سطح چوب های کابینت یا میز جلوی مبلی صیقلی است یا ناصاف ؟ و… ما با ورود به هر محیطی شروع به دریافت اطلاعات میکنیم و سعی مکنیم محیط اطراف را خوب بشناسیم و درک درستی از آن داشته باشیم .

یکی دیگر از موارد سعی در درک ابعاد و وسعت فضا میباشد . مثلا باید بدانید که با قرار دادن آیینه در محیط یا چیدمان یک مبلمان خاص می توانید در بزرگ تر دیده شدن فضا نقش داشته باشید  اینکه با انتخاب درست باعث درک درست و زیبایی در بیننده و خودمان شویم نکته مهم در روانشناسی دکوراسیون خانه می باشد .

باید بدانیم با انتخاب رنگ های گرم باعث صمیمانه تر شدن فضا میشویم یا اگر مبلمان را نزدیک به آباژور انتخاب کنیم باعث فضای دوستانه تر می شویم .این اثرات در زندگی روزمره اصلا قابل چشم پوشی نیست و بسیار مهم است .

رفتار یا عملکرد : شکل یک فضا از لحاظ هندسی ، نور موجود در اتاق و… روی عملکرد و رفتار ما تاثیر گذار هستند . مثلا در اتاقی که برای اتاق کار به کار برده میشود اگر پنجره های کوچک و کاملا پوشیده به کار گرفته شود ، به صورتی که هیچ گونه نور طبیعی وارد اتاق نشود به احتمال زیاد کارایی فردی که در همچین اتاقی کار میکند نسبت به فردی که در اتاقی پر از نور طبیعی کار میکند با درصد زیادی اختلاف در سطح پایین تری قرار دارد .

[porto_block id=”17769″ name=”interordecorationrelatedproducts”]

تحریریه به تام