6 نکته مهم که برای نورپردازی اصولی خانه خود باید رعایت کنید

نورپردازی

نورپردازی اصولی یکی از ملزومات هر خانه ای است. نور محیط یا پس زمینه، نور لازم برای کار کردن یا نور تاکیدی برای برجسته سازی ویژگی های خاص. شما همیشه می توانید یک فضا را به روز رسانی و جو آن را نور بهبود دهید. به همین ترتیب هیچ چیز نمی تواند مانند نور بد، فضای اتاق را دلگیر و خسته کننده کند.
قبل از اینکه دکور کردن اتاق را شروع کنید یک طرح مناسب برای نورپردازی آن داشته باشید. مبلمان کجا باید قرار بگیرد؟ چه استفاده ای از این اتاق ها خواهید داشت؟ آیا قرار است آن را در طول روز استفاد کنید یا هنگام شب؟ آیا این اتاق برای مطالعه است یا سرگرمی؟

نورپردازی
نورپردازی
  1. نورپردازی به طرف پایین

نورپردازی به طرف پایین چیزی است که مردم یا عاشق آن هستند و یا از آن نفرت دارند. من فکر می کنم این نوع نورپردازی می تواند فوق العاده مفید و در برخی موارد موثر باشد. اما، مانند هر چیز دیگری باید در جای صحیح خود به کار برود. در طول روز، اتاق هایی که دارای پنجره های بزرگ هستند، مقدار مناسبی از نور بیرون را دریافت خواهند کرد. با این حال، در شب، نورپردازی به طرف پایین می تواند به ایجاد نوری ملایم کمک کند و بر راحتی و گرمی اتاق بیفزاید. این نوع نورپردازی در فضای اتاق ناهار خوری فوق العاده مفید است.

 

  1. اسپات لایت یا نورپردازی لکه ای

این نوع نورپردازی برای برجسته تر نشان دادن جزئیات معماری در بنا به کار می رود. اسپات لایت همچنین می تواند جالب باشد، زمانی که در گوشه و کنار اتاق به کار برود. به خصوص که در این قسمت های اتاق معمولا نوری وجود ندارد. می‌توانید دو سوئیچ نصب کنید، به طوری که هر چراغ سقفی در یک مدار متفاوت برای نور افکن (اسپات لایت) باشد. به عنوان مثال در اتاق خواب دو مدار نصب کنید. یکی برای نورافکن جهت برجسته سازی مناطق خاص و یکی جهت تنظیم سطح نور برای حالات مختلف. با استفاده از یک سوئیچ دیمر می توان نور را کم و زیاد کرد و فضا را راحت یا دراماتیک نشان داد.

نورپردازی
نورپردازی
  1.  اتاق ناهار خوری

نورپردازی احتمالا یکی از مهم ترین جنبه های یک اتاق ناهار خوری است. نور این اتاق باید ظریف و در عین حال درخشان باشد. اگر فضا بیش از حد تاریک باشد، نمی توانید ببینید که در حال خوردن چه هستید. اما اگر فضا بیش از اندازه روشن باشد، جو اتاق به هم خواهد خورد. چراغ های دیواری گزینه ی خوبی است و نو خیره کننده ای ایجاد می کند. هرچند برای نصب آنها نیاز به یک متخصص دارید. نکته ی دیگر این که بهتر است برای چراغ های داخل اتاق ناهارخوری از سوئیچ های دیمر استفاده کنید. به این ترتیب می توانید نور فضا را به میل خود تنظیم کنید.

  1. نورپردازی غیر مستقیم

ممکن است بخواهید به سطوح مختلف نور برسد. برای این کار باید بدانید آباژورهای رومیزی را کجا بگذارید یا چراغ هایی که روی تابلو نصب می کنید کجای خانه باید باشند. نورپردازی غیر مستقیم روش جالبی برای اضافه کردن جوی زیبا به یک اتاق است. مثلا می توانید قسمت جلوی کتابخانه را نورپردازی کنید. شما می توانید مسیری از میان هر قفسه درست کنید و چراغ های ال ای دی (LED) کار بگذارید. بدین ترتیب کتاب ها و اشیاء موجود در کتابخانه تان زیر نور جلوه ی زیبایی خواهند یافت. این نور مخفی هم می تواند به سمت بالا باشد و هم می تواند به سمت پایین باشد. و تازه هیچ گرمایی در فضا ایجاد نمی کند.

نورپردازی
نورپردازی
  1.  اتاق نشیمن

نورپردازی در اتاق نشیمن اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که در این قسمت از خانه اعضای خانواده گرد هم جمع می شوند. حتی ممکن است مدت زمان طولانی مشغول فعالیت های مختلف مثل تماشای تلویزیون، بازی، مطالعه یا گفتگو شوند. با این وجود هر شخصی ممکن است استفاده ی متفاوتی در زمان های مختلف از اتاق نشیمن داشته باشد. بنابرین داشتن سوئیچ های دیمر برای اتاق نشیمن نیز بسیار واجب است. در این صورت هنگامی که برای فعالیت مورد نظرتان نور کافی نیاز دارید، می توانید نور چراغ را زیاد کنید. در مقابل زمانی که برای فعالیت مورد نظرتان، نور زیادی نیاز ندارید می توانید نور چراغ ها را کم کنید. آباژورهای رومیزی نیز می توانند برای اتاق نشیمن مناسب باشند. به این ترتیب که در صورت خاموش بودن چراغ های اصلی، می توانند نور کمی به فضا بدهند و آن را زیبا و رمانتیک کنند./ دکوراسیون

نورپردازی
نورپردازی
  1.  راه پله ها

یکی از جاهایی که نورپردازی آن اغلب نادیده گرفته می شود راه پله است. معمولا در راه پله ها از چراغ های سقفی استفاده می شود. اما با این کار هم نور کافی در این فضا ایجاد نخواهد شد و هم قسمت هایی از آن سایه دار خواهند بود. چنین فضایی چندان امن و آرام به نظر نخواهد رسید. نصب چراغ های جهت دار در قسمت پایین پله ها بهترین روش برای این قسمت از خانه است. به این ترتیب به طور زیرکانه ای نور را توزیع خواهید کرد و فضای راه پله نیز بسیار زیبا  خواهد شد. راه پله همچنین بهترین مکان برای آویختن تابلوهای نقاشی مورد علاقه تان است. بنابراین نور این قسمت باید کافی باشد تا بتوانید از زیبایی تابلوهای مورد علاقه تان لذت ببرید.

تحریریه به تام