نکاتی درباره حفظ و نگهداری کابینت که نمی دانید!

کابینت حفظ و نگهداری کابینت

کابینت امروزه به بخشی از چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه و خانه تبدیل شده است، در دوران مادر بزرگ هایمان خبری از کابینت های امروزی نبود و صندوق های چوبی ظروف و وسایل را در خود جا می دادند، اما این روزها کابینت ها نه تنها وظیفه ی جا دادن ظروف را دارند بلکه نقش مهمی در زیبایی فضای خانه دارند به خصوص وقتی آشپزخانه اپن باشد.امروزه حفظ و نگهداری کابینت ها از اهمیت بسیاری برخوردار است

مراقبت بهتر، دوام بیشتر ( حفظ و نگهداری کابینت ها )

متاسفانه بعضی از خانواده ها نحوه نگهداری و استفاده درست از کابینت را نمی دانند و طبیعتا از عمر مفید انها کم خواهد شد با توجه به هزینه بالای خرید یا تعویض بهتر است بیشتر به فکر مراقبت و نگهداری از انها باشید تا مدت زمان بیشتری بتوانید بخوبی روز اول از آنها بهره ببرید. قبل از هرچیز باید بدانید که در صورت خراب شدن کابینت حتما از افرادی که در تعمیر آنها مهارت دارند کمک بگیرید و خودتان دست به کار برطرف کردن مشکل نشوید

البته که پیشگیری بهتر از درمان است، مثلا محافظت از در و صفحات کابینت در برابر آب و حرارت نکته مهمی است که نباید نادیده گرفته شود، نوع فلزی در برابر آب مقاوم تر است تا نوع چوبی آن، زیرا چوب در تماس با آب خیلی زود می پوسد و از بین می رود پس هرگز کابینت های چوبی را با آب نشویید و سعی کنید از یک دستمال نمدار و مواد شوینده مناسب برای نظافت آنها استفاده کنید. همچنین بهتر است هنگام خرید یا ساخت آنها از جنس مرغوب انتخاب کنید.

سمت های اطراف سینک ظرفشویی معمولا بیشتر در معرض رطوبت و تماس با آب هستند، به همین دلیل باید جنس آنها طوری باشد که مقاوم به آب باشند و دیگر اینکه پس از اتمام کارتان تمام قسمتها را خشک کنید تا آب روی آنها نماند، حتی کابینت های ضد آب هم نباید آب مستقیما روی آنها بریزد چون در هر صورت رطوبت عمر آنها را کم خواهد کرد. حرارت هم عامل مهمی است در خراب شدن آنها، هرگز قابلمه و ظروف داغ را مستقیما روی آن قرار ندهید، همچنین استفاده از سطح کابینت بعنوان تخته برای خرد کردن مواد غذایی، چون خط و خطوطی که به واسطه ضربه چاقو ایجاد می شود هم ظاهر نازیبا و نا مناسبی ایجاد می کند و هم مکان مناسبی برای تجمع آلودگی های مختلف می شود.

از جمله نکات ریزی که در حفظ و نگهداری کابینت مهم است این است که: درهای کابینت را پس از استفاده ببندید و آنها را برای مدت طولانی باز نگذارید این کار هم ظاهر آشپزخانه را مرتب و زیبا نشان می دهد و هم از ورود بخارات ناشی از پخت غذا به داخل جلوگیری می کند، از طرفی باز ماندن درها به تدریج باعث افتادگی، لق شدن و صدا کردن آنها هنگام باز و بسته شدن می شود، در ضمن هرگز روی آنها ننشینید زیرا باعث لق شدن پایه ها و در نتیجه خراب شدن زود هنگام آنها می شود. علاوه بر این قسمت هایی که زیر آنها خالی است مثلا قسمتی که ماشین لباسشویی را می گذارید به هیچ وجه نباید پر از وسایل و ظروف سنگین باشد.

حفط و نگهداری کابینت کابینت
حفظ و نگهداری کابینت کابینت

شوینده های مناسب و نامناسب

کابینت ها هم مثل دیگر قسمت های خانه نیاز دارند که بطور مرتب با استفاده از روش ها و مواد مخصوص تمیز شوند، مثلا هرگز از اسکاچ های زبر یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید بلکه به جای آنها از یک اسفنج نرم یا دستمال های مخصوص استفاده کنید، همچنین موقع استفاده از مواد شوینده شیمیایی حتما طبق دستورالعمل آنها عمل کنید. همچنین برای شستشو می توان مقداری شامپو فرش را در آب حل کرده و با اسفنج به روی کابینت بکشید تا به خوبی تمیز شوند.

دستمال هایی را که برای تمیز کردن استفاده می کنید تا حد امکان با پودرهای لباسشویی شستشو نکنید و آنها را با نرم کننده ها یا مایع ظرفشویی بشویید تا باعث زبری دستمال نشوند. برای پاک کردن لک، جای انگشتان، جوهر و ماژیک هرگز از موادی مانند وایتکس، آستون و الکل های صنعتی به صورت غلیظ استفاده نکنید چون این مواد به سطح روکش دار ام دی اف آسیب می رساند، بلکه این مواد را با مقداری آب رقیق کرده و استفاده کنید. محلول دیگری که در شستشو می توانید استفاده کنید آب و سرکه است که به راحتی در پاکسازی به شما کمک می کند، همچنین به نسبت مساوی از آب و جوش شیرین مخلوط کرده و به راحتی کار شستشو را انجام دهید. برای پاک کردن لکه چربی از روی کابینت های چوبی با استفاده از آب و جوش شیرین و کمی روغن گیاهی خمیری درست کنید و با مسواک بر روی سطح لکه و چربی بمالید سپس آنرا با دستمال نمدار پاک کنید و خشک نمایید و اثر جادویی این خمیر را ببینید. برای شستشوی کابینت های فلزی پودرهای ماشین لباسشویی و اسپری های پاک کننده چند منظوره به خوبی لکه ها و چربی ها را از بین می برد.

نکته: هرگز از شوینده های الکل دار و وایتکس استفاده نکنید.

حالا شما با استفاده از این راه کارها همیشه آشپزخانه ای تمیز و نو خواهید داشت.حتما نظرات خود را به اشتراک بگذارید.