تفاوت بین سرامیک پرسلان و کاشی

سرامیک پرسلان و کاشی دو اصطلاح بسیار رایج در حوزه ساختمان هستند و بخش اصلی از طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی توسط این دو مورد انجام می‌شود. امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها شاهد استفاده از سرامیک‌ها و کاشی‌های مختلف در نمای داخلی مانند اتاق نشیمن نیز هستیم و همین موضوع باعث شده است که تقریباً هر دو در یک خانواده قرار گیرند. اشتباه در مورد سرامیک پرسلان و کاشی این است که از آنها به جای یکدیگر استفاده شود و نوعی تناقض بین عملکرد آنها ایجاد شود.

سرامیک پرسلان و کاشی دو نوع محصول کاملاً متفاوت هستند که فقط از لحاظ ظاهری به هم شبیه هستند و سکانی که به صورت تخصصی در حوزه ساختمان فعالت دارند نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند که بین آنها و استفاده از آنها تفاوت قائل شوند. تفاوت بین این دو کالا به حدی است که کاربرد آنها به جای هم می‌تواند مشکلات احتمالی بسیاری ایجاد کند. ما در کلینیک ساختمانی به تام وظیفه خود می‌دانیم که به مقایسه‌ای کامل در مورد سرامیک پرسلان و کاشی بپردازیم و تفاوت آنها را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید!

سرامیک پرسلان نرخ جذب آب کمتری نسبت به کاشی دارد!

طبق تعریفی که از طرف اداره استاندارد آمریکا برای سرامیک پرسلان عنوان شده است، سرامیک پرسلان تنها نرخ جذب 5/0 درصد را دارد که نسبت به کاشی و سرامیک معمولی بسیار کمتر است. برای پی بردن به اینکه یک سرامیک پرسلان هست یا خیر، می‌توانید یک نمونه از سرامیک را وزن کرده و درون یک ظرف آب در حال جوش بیاندازید و اجازه دهید که 5 ساعت در این حالت بجوشد، سپس آن را به مدت 24 ساعت در همین وضعیت حفظ کنید و مجدداً وزن کنید. اگر میزان تغییر وزن آن از این مقدار کمتر باشد یعنی آن سرامیک پرسلان است و به راحتی از کاشی تشخیص داده می‌شود.

جذب آب در سرامیک پرسلان و کاشی

سرامیک پرسلان اغلب اکسترود شده هستند و درصد ناخالصی کمتری نصبت به کاشی و سرامیک معمولی دارند. در این سرامیک‌ها از کوئولن استفاده شده است و در دمای 1200 تا 1400 سانتی‌گراد پخت داده شده است. اما از آنجایی که در اکثر سرامیک‌ها و کاشی‌ها به مواد اولیه و روش پخت آنها اشاره نمی‌شود، توصیه ما این است که از تفاوت وزن این دو مورد استفاده کنید.

[irp posts=”17112″ name=”لیست مکان‌هایی که می‌توان از سرامیک سایز بزرگ (سرامیک اسلب) استفاده کرد”]

کاربرد سرامیک پرسلان و کاشی در نمای داخلی و خارجی

در مورد استفاده از سرامیک پرسلان و کاشی در نمای خارجی توصیه می‌شود که استفاده نشوند زیرا این محصولات آب جذب می‌کنند و در اولین سرما نمای بیرونی ساختمان شما را دچار مشکل می‌کنند. کاشی‌های معمولی نسبت به این سرامیک جذب آب بسیار بالاتری دارند و مطمئن باشید که در صورت استفاده، در اولین شب سرد سال، نمای رویی کاشی از بین رفته و مجبور به جایگزینی آنها خواهید بود. سرامیک پرسلان مقاومت بهتری در برابر نفوذ آب از خود نشان می‌دهد و اگرچه توصیه می‌شود که از آن در نمای خارجی ساختمان استفاده نشود، اما در صورت استفاده باید روش‌های محافظتی از آنها صورت گیرد و طول عمر بیشتری دارد.

نمای خارجی در سرامیک پرسلان و کاشی

چگالی و تراکم

یکی دیگر از خصوصیات سرامیک پرسلان این است که تراکم بالایی دارد و این تراکم بالا به موفقیت آن در نقش‌های مختلف کمک می‌کند. به‌عنوان‌مثال، تراکم بالای این سرامیک باعث می‌شود میزان جذب آن نسبت به کاشی بسیار کمتر باشد و امکان نفوذ آب به قسمت‌های زیرین کمتر باشد. در وهله اول این تراکم بالا مانع از نفوذ آب و در نتیجه یخ زدن سرامیک می‌شود، و زمانی که مواد آلاینده مانند نوشیدنی بر روی آنها بریزد به راحتی نظافت می‌شود و لکه برجای نمی‌گذارد.

دوام و طول عمر

سرامیک پرسلان نه تنها از کاشی متراکم‌تر است، بلکه با توجه به ترکیب و نحوه پخت آن، بادوام‌تر بوده و برای کاربردهای سنگین کاربرد بیشتری دارد. سطح کاشی‌ها به راحتی خراشیده می‌شود و حتی در برخی مواد ممکن است در شرایط مختلف تغییر رنگ دهند. این در حالی است که در سرامیک‌ها از این وضعیت خبری نیست و حتی سرامیک وزن بیشتری نیز تحمل می‌کند. باوجوداینکه برای تولید سرامیک اسلب و کاشی از حرارت استفاده می‌شود و هر دو پخت داده می‌شوند، اما سرامیک‌ها در دمای بیشتری و برای مدت بیشتری درون کوره باقی می‌مانند. همچنین این سرامیک‌ها درصد فلدسپات بالاتری دارند که باعث می‌شود طول عمر بیشتری داشته باشند.

دوام و طول عمر سرامیک پرسلان و کاشی

برش راحت‌تر و بهتر

به همان اندازه که متراکم بودن سرامیک پرسلان یک مزیت برای آن محسوب می‌شود، یک مشکل بزرگ نیز ایجاد می‌کند و باعث می‌شود برش دادن آن کار سختی باشد. کسانی که دوست دارند با این سرامیک کار کنند باید توجه داشته باشند که این سرامیک به شدت شکننده است و اگر مهارت کار با آن را نداشته باشید ممکن است دچار مشکل شوید. اما کاشی کمتر متراکم است و به راحتی برش داده می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید یک قسمت کوچک از منزل خود را تعمیر کنید و احتمالاً به قسمت‌های کوچکتر نیاز دارید بهتر است به سراغ کاشی‌ها بروید.

برش سرامیک پرسلان و کاشی

کدام‌یک ارزان‌تر هستند؟

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته و همچنین با توجه به مواد اولیه و روش ساخت سرامیک پرسلان، می‌توان گفت که این سرامیک گرانتر است.

  • به‌طورکلی، اگر فروشگاه‌های اینترنتی چرخ بزنید و اکثر کاشی‌ها و سرامیک‌ها را بررسی کنید متوجه خواهید شد که در هر اندازه، سرامیک پرسلان حدود 62 درصد از کاشی گرانتر است.
  • تنها 15 درصد از کاشی‌ها قیمت بالا و در حدود سرامیک دارند و اکثر آنها در محدوده قیمت پایین‌تری قرار دارند.
  • کاشی‌ها و سرامیک‌های معمولی همیشه قیمت پایین‌تری نسبت به سرامیک‌های پرسلان دارند و تقریباً ربطی به اندازه آنها ندارد.

برای قیمت‌گذاری این دو محصول عوامل مختلفی وجود دارد که با در نظر گرفتن هر کدام از آنها می‌توان ادعا کرد که قیمت سرامیک‌ها همیشه بالاتر است.

قیمت سرامیک پرسلان و کاشی

برای ایجاد تفاوت بین سرامیک پرسلان و کاشی معیارهای دیگری نیز وجود دارد که به شخص استفاده‌کننده و انتظاری که وی از آنها دارد بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با محصولات موجود در کلینیک ساختمانی به تام، به قسمت‌های سرامیک کف، سرامیک سایز بزرگ و سرامیک نما مراجعه کنید.


[porto_block id=”17759″ name=”bigsizeceramicrelatedproducts”]

tamep2