انتخاب صحيح یک استخر زیبا برای حياط خانه

استخر

ايده داشتن یک استخر در حیاط خانه فریبنده است . در مطلب زير يك راهنماي مقدماتي براي انتخاب استخر خانگي آماده شده تا بهترين تفريح را براي تابستان خود مهيا كنيد.

اولين نكاتي كه بايد بدانيد

برای شروع ساخت حتما با یک مشاور حرفه ای مشورت كنيد. آنها با ديدن حياط خانه شما، براي نوع و شكل و محل قرارگيري آن در حياط، بهترين كمك را به شما ارائه مي‌دهند. ساخت آن در حياطي كه داراي محدوديتهاي فضا، نوع خاك حياط و پستي و بلندي است دشوار مي باشد. قبل از اينكه فرآيند ساخت و نصب استخر را به پيش ببريد از عملكرد استخر (مطابق با سليقه شما) اطمینان حاصل کنید. از قوانین شهرداري در مورد ساخت آن در خانه و يا الزامات ايمني آن حتما اطلاع داشته باشيد. هنگامی که این اطلاعات اولیه را بدست آورديد، نوبت به زمانبندي و برنامه‌ريزي ساخت و نصب مي رسد.

استخر
استخر

هزينه هاي ساخت استخر

استخرها یک کالای لوکس به حساب مي آيند كه با توجه به شرايط شما قيمت هاي متفاوتي دارند. اما تفريح خانواده در يك روز گرم تابستان جاي صرفه جويي نيست. در مورد هزينه و بودجه استخر حتما در ابتدا با مشاور حرفه ای مشورت كنيد تا يك تصمیم آگاهانه بگيريد. بسته به موقعیت، عمق، امکانات رفاهی، اندازه و نوع هزینه های آن متفاوت است. حداقل بايد هزينه اي بين 100 الي 150 ميليون براي آن در نظر بگيريد.

فراموش نکنید که ممکن است هزینه های اضافی بسته به حیاط خانه و نياز شما به وجود آيد: مثلا یک حصار براي استخر، اضافه کردن یک آبگرم، پاسیو بتني، محوطه سازی و غيره. در صورتي كه خانه خود را قبلا بیمه كرده ايد حتما به مفاد آن توجه كنيد و دقت كنيد چگونه مي توانيد استخر را به مفاد آن اضافه كنيد. براي طراحي و ساخت هر قسمت حتما از چندين شركت استعلام قيمت بگيريد.

شما بايد هزينه اي برای لوازم جانبی و تعمير و نگهداری در نظر بگيريد. زمان تعمیر و نگهداری استخر مانند خرید و مراقبت از موتورها، پمپ، فیلتر، مواد شیمیایی مورد نياز آب استخر و شستشو منظم استخر به سرعت فرا مي رسد. هر كدام از اين خدمات مي‌تواند توسط متخصص و يا خود شما انجام شود. هزينه تعمير و نگهداري استخر حدود 600 هزار الي يك ميليون تومان (بدون در نظر گرفت هزينه برق) در ماه مي شود.

استخر
استخر

اندازه و شكلهاي مختلف

شکل و اندازه با توجه به چشم انداز حیاط و سليقه شخصی انتخاب مي‌شود، این بخش سرگرم کننده است. شكل مستطیل کلاسیک يك ايده ابتدايي مناسب است. اين نوع براي تفریح خانواده و آب بازي بسيار مناسب است. نوع بیضی شكل آن نيز براي اين منظور مناسب است با اين تفاوت كه ديواره هاي آن تيز نيست. استخرهاي L شكل اگر با سلیقه شما مطابقت داشته باشد مناسب هستند، اين نوع در طول آن محيطي براي شنا و در قسمت ديگر يك محوطه كوچك براي بازي بچه ها مهيا مي‌كند. استخري كليه اي شكل ( كليه بدن انسان) به دليل ايجاد فضاي طبيعي انتخاب اول مالكين خانه مي باشد. استخرهاي بدون شكل مي توانند با توجه به طراحي حياط شما مناسب باشند.

طول و عرض استاندارد شکل مستطیل عبارت است از:  5 * 10 متر و 6* 12 متر. عمق استخر حياط خانه معمولا از يك متر در كمترين عمق آغاز و در 1.8 متر به پايان مي‌رسد. البته با توجه به سليقه، نياز و بودجه شما مي تواند داراي ابعاد استاندارد المپيك باشد.

استخر
استخر

جنس های مختلف

فایبر گلاس:

استخر هاي فایبر گیلاس داراي كمترين هزينه بوده و به سرعت در كمتر از چند روز نصب مي شوند. به دليل پيش ساخته بودن آنها باید توسط جرثقيل به حياط خانه آمده و در داخل مكان حفر شده نصب شوند.

روكشي از جنس وینیل:

استخر با روكش وینیل یک گزینه محبوب برای صاحب خانه است. اين نوع از پيش ساخته بوده و در داخل مكان حفر شده قرار مي گيرد و توسط ديوارهاي نگهدارنده احاطه مي شود. استخر با روكش وینیل نسبت به جنس بتني آن ارزان تر بوده و سریعتر نصب می شود. با این حال، جنس وینیل تا حدودی شکننده است و ممكن است در آن شكاف ايجاد شود.

بتن:

بالاترين كيفيت براي استخر مي باشد. بتن روي ديوار هاي فولادي ريخته مي شود و سپس سطح آن هموار و صاف مي شود. استخرهای بتنی گران قیمت هستند و چندين هفته زمان براي نصب آنها نياز است، با وجود طولاني بودن زمان نصب آنها اما مي‌توانند براي هر موقعيت و طراحي مناسب بوده و هر زماني مجددا پوليش شوند.

مهم نیست چه نوع استخري را انتخاب مي كنيد، فقط مطمئن باشيد فقط با طي كردن چند قدم تا حياط مي توانيد در هر زماني در آنجا به آرامش برسيد.

تحریریه به تام