اجاق گازهای صفحه ای یا توکار چیست

اجاق گازهای صفحه ای

اجاق گازها از اصلی ترین و مهمترین اجزا یک آشپزخانه هستند، هر روز با پیشرفت تکنولوژی شاهد اشکال مختلفی از انواع لوازم خانگی از جمله اجاق گازهای صفحه ای هستیم تا جاییکه فرم و شکل اجاق گازهای امروزی از فرم مستطیل همیشگی خارج شده و به سمت اشکال هندسی چند ضلعی و حتی دایره و نیم دایره رفته است. اجاق گازهای مدرن امروزی اغلب بنام اجاق گازهای صفحه ای یا توکار معروفند و در اشکال و طرحهای متنوع و متریال مختلف در بازار دیده می شوند. از آنجایی که آشپزخانه قلب خانه است و اجاق گاز سوگلی آشپزخانه پس مقاله امروز را با دقت بیشتری مطالعه کنید .

اشکال مختلف اجاق گازهای صفحه ای

همانطور که از اسم آنها پیداست، روی قسمتی از اشپزخانه مثل میزهای مخصوص یا کابینت ها نصب شده و قابل جابجایی نیستند. تعداد شعله های این مدل گازها از یک شعله شروع شده و به 6 شعله هم می رسد. این مدل اجاق گازها اکثرا گاز سوز هستند اما انواع مدلهای برقی با صفحه های لمسی و دیجیتال هم هستند که توسط چند شرکت خارجی و داخلی تولید می شوند که بسیار شیک و زیبا هستند و جلوه و زیبایی خاصی به دکوراسیون آشپزخانه می دهند.

دو مزیت اجاق گازهای صفحه ای

  •  یکی اینکه جم و جور هستند و نسبت به اجاق گازهای مبله فضای کمتری اشغال می کنند و مناسب اشپزخانه های کوچک هستند.
  • دوم اینکه بسیار شیک و جذاب هستند و نمای آشپزخانه را خاص تر می کنند.
  • تنها تفاوت این گازها با گازهای مبله نداشتن فر است.

پر فروش ترین مدل اجاق گازهای صفحه ای 4 و 5 شعله هستند از نظر کیفیت اجاق های تولید شده در داخل کیفیت بالایی دارند و با برندهای خارجی رقابت می کنند هم در تنوع و کیفیت و هم از نظر خدمات پس از فروش و سرویس قطعات توسط شرکتهای تولید کننده داخلی، برندهای ایرانی سازگاری بیشتری با سیستم گاز شهری دارند، اما از آنجاییکه اجاق گاز یک وسیله پر کاربرد است انواع خارجی آن با کیفیت تر و به صرفه تر است.

در انتخاب یک گاز صفحه ای مناسب، بودجه، فضا، سلیقه و ترجیهات شخصی شما تا حدود زیادی موثر است پس با کمی بررسی و مطالعه مدلهای مختلف اجاق گاز و امکانات و پیشرفته ترین فناوری های موجود می توانید خریدی مناسب انجام دهید .

 

اجاق گازهای صفحه ای
استیل یا شیشه کدام بهتر است؟

اجاق گازهای صفحه ای از نظر سیستم به دو دسته گازی و برقی تقسیم می شوند و از نظر شکل ظاهری و جنس به چهار دسته: استیل، شیشه ای، سرامیکی و ترکیب شیشه و دیگر متریال تقسیم می شود. اما گازهای استیل نسبت به بقیه طرفداران بیشتری دارند زیرا هم زیبا و مقاوم هستند و هم راحتتر تمیز می شوند و مواد غذایی روی سطح آن نمی چسبد، البته اجاق گازهای استیل خود دو نوع هستند: ساده و آجدار.

نوع ساده آن براق و سیقلی ترند و به راحتی تمیز می شوند ولی در مقابل خط و خش مقاومت کمتری دارند. مدلهای آجدار ضد خش هستند اما در عوض به سختی تمیز می شوند چون سطح خشن تری دارند و بعد از مدتی کدر و چرک مرده می شوند.

و اما مدلهای شیشه ای، واضح است که صفحه این مدل اجاق گاز از صفحات شیشه ای نشکن و با قابلیت تحمل درجه حرارت بالا ساخته شده و زیبایی خاصی به فضای آشپزخانه می دهد، اجاق های شیشه ای باید بعد از هر بار استفاده تمیز شوند تا اثرات لکه غذا و چربی روی آنها نماند. این شیشه ها مقاومت بالایی دارند و حتی با سرد و گرم شدن هم مشگلی بوجود نمی آید.

نوع دیگر اجاق گازهای صفحه ای صفحات سرامیکی مقاوم به گرما و سرما معروف به گازهای سرامیکی هستند و از مزایای آنها این است که به راحتی تمیز می شوند و در برابر گرد وغبار و سایش و چربی مقاوم هستند و طرفداران خاص خود را دارند. برخی از مدلهای سرامیکی را با شیشه هم ترکیب کرد ه اند که این هم برای خود مدلی است .

و اما بشنویم از اجاق های برقی، ظاهری بسیار شیک با صفحه هایی لمسی و دیجیتالی که با برق کار می کنند و مزیت آنها این است که از نظر نشت گاز نسبت به انواع گازی امنیت بیشتری دارند و چون قدرت بالایی دارند زمان پخت را کوتاه می کنند و ایراد بزرگ آنها مصرف برق بالا و ناکارآمدی در هنگام قطع برق است .

اجاق گازهای صفحه ایمواردی که باید در هنگام خرید اجاق گازهای صفحه ای توجه کنیم:

ویژگی اجاق گازهای صفحه ای، کم مصرف بودن آنهاست، همچنین شیک و جمع و جور و کم جاست با ضخامتی در حدود 5 تا 6 سانتی متر. پس این ویژگی میتواند بعنوان نکته مثبت این مدل گاز در خرید شما تاثیر گذار باشد. توجه داشته باشید که این مدل گازها فر ندارند پس اگر به فر نیاز دارید باید یک هزینه جداگانه برای خرید فر در نظر بگیرید.

تعدادشعله های گاز را براساس فضای آشپزخانه و تعداد افراد خانواده انتخاب کنید، برای خانواده های پر جمعیت 5 و 6 شعله و خانواده های کم جمعیت 3 و 4 شعله گزینه مناسبی است.

در هنگام خرید به مسایل ایمنی توجه داشته باشید، اجاق گازهای مجهز به فندک و ترموکوپل ایمن ترند، ترموکوپل به محض خاموش شدن گاز به وسیله باد و یا سر رفتن مواد غذایی، جریان گاز را بطور اتوماتیک قطع میکند و از انتشار گاز در فضا جلوگیری می شود.
اگر سطح میز یا کابینت شما باریک است می توانید اجاقهای توکاری انتخاب کنید که همه شعله ها در یک ردیف قرار گرفته و به شکل مستطیلی باریک است. در هنگام خرید به فاصله بین شعله ها دقت کنید این فاصله باید طوری باشد که بتوانید همزمان چند قابلمه را بدون برخورد با یکدیگر روی گاز قرار دهید.
مهمترین شاخص در اجاق گازهای صفحه ای استاندارد اجباری در آنهاست، پس در موقع خرید به داشتن نشان استاندارد و همچنین برند و خدمات پس از فروش آن بطور ویژه دقت کنید. در حقیقت از از برندهای معروف و شناخته شده و دارای خدمات پس از فروش خریداری کنید، زیرا اجاق گاز یک وسیله مهم و پر مصرف است و اگر از برند مرغوب و با کیفیتی نباشد شما مجبورید هزینه های تعمیرات مکرر را تحمل کنید.

برای مشاهده تنوع قیمت و محصولات آشپزخانه فروشگاه اینترنتی لوازم ساختمانی به تام به صفحه تجهیزات آشپزخانه رجوع کنید همچنین نظرات و تجربیات خود را در خرید اجاق گاز های صفحه ای در این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

[porto_block id=”17722″ name=”flatgasrelatedproduct”]

امیر مدرس