چگونه با رعایت نکات طراحی داخلی اداری یک دفتر کار زیبا داشته باشیم؟

چگونه با رعایت نکات طراحی داخلی اداری یک دفتر کار زیبا داشته باشیم؟

طراحی فضایی آرام و مناسب برای فضاهای اداری  با در نظر داشتن استانداردها و رعایت اصول طراحی ،  می تواند در روند بهبود و پیشرفت انجام فعالیت های افراد بسیار موثر باشد . بنابراین طراحی داخلی اداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

یکی از مشکلات طراحان برای طراحی داخلی اداری ، تغییرات مداوم در ساختار اداری و پیشرفت تکنولوژی می باشد که نیاز به فضاهای جدید و یا حذف فضاهای قبلی را در پی دارد . تصمیم گیری در خصوص فضاهای ثابت ، فضاهای داخلی و چیدمان مبلمان ، عوامل مهمی در طراحی داخلی اداری و چگونگی انجام فعالیت ها می باشد .

در ابتدای کار برای طراحی داخلی اداری به بررسی فضاهای داخلی تشکیل دهنده ساختمان اداری می پردازیم :

 • فضاهای اصلی ساختمان اداری :

ادارات و موسسات بسته به نوع فعالیتشان به اتاق هایی با ابعاد و مشخصات معین نیاز دارند . انواع این اتاق ها به صورت اتاق پذیرش ، هال انتظار ، اتاق مصاحبه ، اتاق کنفرانس ، اتاق ناهارخوری ، اتاق کمک های اولیه و …..می توانند مطرح گردند .

به طور کلی فضاهای اصلی یک مجموعه بزرگ اداری به 4 گروه طبقه بندی می گردند :

 1. گروه اصلی ساختمان اداری :

فضاهایی هستند که مستقیماً کار در آنها انجام می شود . مانند اتاق های کارشناسی ، اتاق های جلسات ، اتاق های بایگانی ، اتاق خدمات ( در ارتباط با کار اداری ، محل دستگاه فتوکپی و …. )

طراحی فضای اداری
طراحی فضای اداری
 1. فضاهای وابسته اداری :

فضاهایی هستند که مستقیماً کار در آنها انجام نمی شود ولی به جریان کار کمک می کنند و در کنار فضاهای اصلی شکل می گیرند . مانند : سالن اجتماعات ، کتابخانه ، مرکز تلفن ، مرکز رایانه ، اطلاعات ، نگهبانی و …..

 1. فضاهای رفاهی :

این فضاها برای تامین آسایش کارکنان اداری پیش بینی می شوند و در کنار موارد بالا شکل می گیرند . مانند : نمازخانه ، غذاخوری ، آبدارخانه ، فروشگاه تعاونی ، مرکز کمک های اولیه ، سرویس های بهداشتی و موارد خاص دیگر .

 1. فضاهای پشتیبانی :

فضاهایی هستند که به کل ساختمان سرویس می دهند و در کنار فضاهای ذکر شده شکل می گیرند . مانند : محل تعمیر لوازم اداری ، انبارهای اصلی و فرعی ، اتاق های نظافت ، تاسیسات مرکزی و کنترل آن در طبقات ، رختکن و سرویس بهداشتی کارکنان خدماتی ، پارکینگ ها و ….

 1. فضاهای گردش :

بدیهی است که 4 گروه اصلی فضاهای اداری که در موارد بالا ذکر شده ، بخش خالص زیر بنای ساختمان را شامل می شوند و فضاهای گردش آنها عبارتند از :

گردش افقی :

این فصاها شامل سطح زیر دیوارهای هر طبقه ، راهروهای بین فضاهای اصلی ، ورودی هر طبقه ، رایزرهای تاسیساتی ، و سایر موارد مشابه می باشد که در هر یک از گروه های 4گانه اصلی دارای مقادیر متفاوتی خواهد بود .

گردش عمودی :

شامل پله های ارتباطی طبقات ، پله های فرار ، آسانسور ، پاگردهای طبقات و… می باشد .

طراحی داخلی اداری حرفه ای
طراحی داخلی اداری حرفه ای

اگر دوست دارید در مورد نحوه نورپردازی محیط اداری بیشتر بدانید می توانید این مقاله را بخوانید: طراحی نورپردازی در دفاتر کاری و محیط کار چگونه صورت میگیرد؟

تقسیم بندی فضاهای اداری :

در طراحی داخلی اداری ، باید تمامی ریز فضاهای مرتبط به فضای اصلی را بشناسیم تا بتوانیم با در نظر گرفتن نیازها و خواسته های مرتبط ، فضای اصلی و فضاهای کوچک مرتبط به آن را ، به بهترین شکل طراحی کنیم .

فضاهای اداری نیز مانند تمامی فضاهای دیگر دارای ریز فضاهایی هستند که با کنار هم قرار دادن و مرتبط نمودن آنها ، یک فضای اداری جهت انجام فعالیت های روزانه ، شکل می گیرد .

معمولی ترین و اصلی ترین ریز فضاها عبارتند از :

 1. ورودی
 2. پذیرش
 3. مسیرهای دسترسی و راهروها
 4. دفاتر
 5. اتاق مدیریت
 6. اتاق کنفرانس

در این مقاله به بررسی سه مورد از این موارد می پردازیم :

 • ورودی

نخستین قسمت یک فضا که افراد را به محوطه اصلی هدایت می کند ورودی آن فضا می باشد ، که بسته به نوع کاربری فضا ، دارای طراحی های مختلف می باشد . در طراحی این قسمت بایستی دقت لازم صورت گیرد تا حریم فضای مراجعه کننده نسبت به بیرون حفظ شود .

 • پذیرش

فضای بعد از قسمت ورودی ، پذیرش یک واحد اداری می باشد . طراحی این فضا می تواند متناسب با نوع کاربری شامل فضاهای مختلفی مانند : قسمت منشی ، قسمت انتظار و ….باشد.

طراحی دیوار پشت پذیرش از قسمت های مهم طراحی داخلی فضای ادرای می باشد . متفاوت بودن طراحی این بخش باعث می شود که تمامی نگاه ها در وهله اول به این سمت کشیده شود .

بسیاری از اتاق های پذیرش در دفاتر بازرگانی و سازمانی ، محلی برای نمایش وبژگیهای آن شرکت یا سازمان هستند . مانند نمایش لوگوی ساده ای که بر روی دیوار قرار دارد یا نمایش گسترده محصولات و گواهی نامه ها و جوایز یا فعالیت هایی که در حال حاضر شرکت یا سازمان انجام می دهد .

اگر دوست دارید درمورد کفپوش مناسب فضاهای اداری بیشتر بدانید میتوانید این مقاله با این عنوان “سرامیک یا پارکت کدام گزینه بهتری برای کفپوش محیط اداری است ؟ “را بخوانید . این مقاله می تواند به شما در انتخاب کفپوش مناسب فضای اداری کمک کند.

 • مسیرهای دسترسی و راهروها

مسیرهای دسترسی و راهروها ، ارتباط میان بخش های مختلف را برقرار می کنند . این فضا بعد از بخش پذیرش راهنمای مراجعین می باشد و آنها را به بخش های مختلف هدایت می کند . بهتر است مسیر دسترسی به فضای مدیریت از سایر مسیرها مجزا باشد .

اندازه عرض راهرو را حجم رفت و آمد تعیین می کند . در راهروهای طولانی باید به وسیله شکست های منطقی از یکنواختی راهرو جلوگیری نمود . و در محل تقاطع ها مانند پله ها و یا جلوی آسانسورها باید راهرو را عریض نمود . برای طراحی این فضاها ، استانداردهای زیر را می توان در نظر داشت :

راهروهایی که به خروجی های اصلی منتهی و بار اصلی رفت و آمد را متحمل می شوند ، باید عرضی معادل حداقل  150 سانتیمتر باشند . راهروهایی که میزان متوسط رفت و آمد در آنها انجام می شود ، باید دارای جداقل 120 سانتیمتر  عرض باشد . و راهروهای میان ردیف های مسیرها باید عرضی برابر 90 سانتیمتر داشته باشند .

 

تحریریه به تام