مهار لرزه ای اجزای غیر سازه ای به ویژه دیوار های غیر باربر

اجزای غیر سازه ای

تعریف مفهوم اجزای غیرسازه ای در ساختمان به این صورت است که مجموعه گسترده ای از اجزای معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی و تجهیزات را شامل می شود.

 

مقاوم سازی دیوار در برابر زلزله در اجزای غیرسازه ای

طبق تعریف کلی، اجزای غیرسازه ای به اجزایی اطلاق می شود که به سازه و ساختمان متصلند و در رسیدن سازه به عملکرد مورد نظر نقشی ندارند ولی اتصالشان به سازه باید بتواند اثرات وارده ناشی از زلزله را پذیرا باشد. یکی از این اجزای غیرسازه ای، دیوار ها می باشند. مقاوم سازی دیوار در برابر زلزله یکی از هدف های همیشگی محققین و پژوهشگران می باشد. یکی از جدید ترین روش ها استفاده از مواد مرکب سیمانی می باشد.

اجزای غیر سازه ای
اجزای غیر سازه ای

مواد ECC  (Engineered Cementitious composites) یک نمونه از مواد مرکب سیمانی شکل پذیر هستند. این مواد نمونه ای از نسل جدید مصالح می باشند که مزیت ها و قابلیت های زیادی نسبت به مصالح سنتی دارند. برخی از این قابلیت ها عبارتند از جذب انرژی بالا، مقاومت کششی و فشاری زیاد، قابلیت شکل دهی، قابلیت اتصال با بولت ، جوش و گروت. این مواد برای استفاده در مقاوم سازی ساختمان های موجود به کار می روند. رفتار شبه سخت شوندگی کرنش در پاسخ تنش در این مواد، این مصالح را منحصر به فرد ساخته است.

مواد تشکیل دهنده این مواد عبارتند از آب، سیمان، ماسه، الیاف و مقداری مواد شیمیایی افزودنی. بطور کلی به دلیل مقدار کم الیاف مورد نیاز (در حدود2 درصد حجم) نحوه مخلوط کردن آن، شبیه بتن می باشد. جهت دستیابی به رفتار منحصر به فرد این مصالح، می بایستی از الیاف هایی با مشخصات خاص استفاده نمود. به دلیل ظرفیت جذب انرژی، شکل پذیری و مقاومت کششی و فشاری بالا، استفاده از این مصالح در ساخت پانل ها و دیوار های پیش ساخته جهت مقاوم سازی انواع مختلف دیوار ها بسیار متداول است.

تحریریه به تام