فناوری نانو در مهندسی عمران و مصالح ساختمانی

فناوری نانو

فناوری نانو یکی از زمینه های تحقیقاتی فعال است که شامل تعدادی از رشته ها از جمله مهندسی عمران و مصالح ساختمانی است. فناوری نانو به تازگی تبدیل به یکی از برترین زمینه ها در تحقیق و توسعه در سراسر جهان شده است.

 

همچنین توانسته است توجه قابل ملاحظه ای در رسانه ها و جامعه سرمایه گذاری به خود جلب کند. فناوری نانو اساسا در مورد روش های جدید ساخت از طریق درک و کنترل بر روی بلوک های ساختمان های اساسی (اتم، مولکول) است.

صنعت ساختمان و کاربرد فناوری نانو در آن

صنعت ساختمان یک صنعت بسیار بزرگ دیگر است، که فناوری نانو می تواند تولیدات بسیاری در این صنعت داشته باشد. با این حال، باید یادآور شد که از رده خارج کردن مواد مرسوم ساخت و ساز، مثل بتن تقویت شده با فولاد از نظر قیمت مشکل است.

فناوری نانو
فناوری نانو

اگر فقط خانه های مسکونی را در نظر بگیریم، تصور ماده جدیدی که قادر به رقابت با مواد مرسوم برای اهداف ساختمانی باشد مشکل به نظر می رسد. با این حال بخش های از صنعت ساختمان مانند ساخت پل و یا ساخت آسمان خراش ها بزرگ می توانند از فناوری نانو بهره مند شوند، مخصوصا اگر استحکام کششی در میان باشد. به هر صورت برنامه های کاربردی نانو برای پیشرفت در زمینه های ساخت و ساز و مصالح ساختمانی ناهموار بوده است و بهره برداری از فناوری نانو در بتن در مقیاس تجاری محدود باقی مانده است.

اما پیشرفت های اصلی در علوم نانو در مواد سیمانی بوده است، به عنوان مثال، پیشرفت ها در ساختار و خواص مکانیکی مراحل اصلی هیدراسیون سیمان. همچنین برخی از پیشرفت هایی که در صنعت ساختمان از طریق نانو به وجود آماده عبارتند از: اصلاح نانو ساختار فولاد-  فلزات، سرامیک – شیشه، پلیمر، سیمان – بتن، استفاده از نانو ذرات، نانولوله ها و نانو مواد افزودنی، درک پدیده ها در مقیاس نانو ساختار، حسگر های جدید، دستگاه ها و ساختارهای هوشمند، نظارت بر بهبود شرایط ساختاری و محیطی انرژی پایدار، برنامه سازگار با محیط زیست، سلول های سوختی جدید، چراغ های برق با انرژی کارآمد، عایق های ویژه، پاک کننده ها.

تحریریه به تام