آیا با وام مسکن 100 میلیون تومانی میشود خانه دار شد؟
0
وام

به گزارش به تام، افزایش وام مسکن برای ایجاد تکانه‌هایی در بازار مسکن و خانه دار کردن مردم کفایت نمی‌کند، تسهیلات بانکی باید منطبق بر شرایط جامعه و متناسب با درآمدهای دهک‌های مختلف باشد.

حمایت از خریدار، تحریک تقاضا و کمک به بخش مسکن آغاز شده است

“مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار هنوز به بانکها ابلاغ نشده است.”

” پس از ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک‌ها چیزی در حدود دو هفته زمان دارند دستورالعمل را به تمام شعبات بانک های خود اعلام کند.”

“سقف وام‌ های قبلی هنوز در دست اجرا هست و تفاوت وام اخیر با وام‌های گذشته در این است که تاکنون بانک‌ های غیر بانک مسکن وام‌های زوجین را بدون سپرده پرداخت نمی‌کردند اما اینک با وجود این مصوبه زوجین می‌توانند از طریق بانک های تجاری، بانک مسکن و بانک توسعه تعاون تا سقف 100 میلیون تومان وام بدون سپرده دریافت کنند. این در حالی است که گشایش‌های جدید برای بانک‌ های دیگر بهتر است چون این گشایش‌ها برای بانک مسکن از قبل بوده و هنوز هم قابل پرداخت است و آنچه متعلق به بانک مسکن است برای مثال 10 میلیون تومان در کنار اوراق پیش بینی کرده‌اند و در بحث وام‌ های زوجین 20 میلیون تومان در کنار 100 میلیون قابل پرداخت شده است.”

“با افزایش نرخ وام قدرت خرید خانوار افزایش یافت تا تهیه مسکن خانوار راحت تر انجام شود. این موضوع در راستای حمایت از خریدار، تحریک تقاضا و کمک به بخش مسکن است.”

وام
وام

البته باید بدانیم افزایش وام در شرایط اقتصاد فعلی تاثیری بر بازار مسکن ندارد

” مسکن 30 درصد سبد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد. مبلغ تسهیلات یک مسئله و بازپرداخت آن نیز مسئله بعدی و مهم تر از آن است بنابراین تا تسهیلات متناسب با درآمد مردم تعریف نشود مشکل باقی خواهد ماند. دهک‌های مختلف جامعه در مناطق، شهرها و کلان شهرهای مختلف طوری تنظیم شود که تا حدود 30 درصد سبد خانوار را برای بازپرداخت بگیرد. که اگر بیش از این مقدار باشد صاحب خانه شدن کمی دور از دهن خواهد بود.”

“در کنار تسهیلات، اوراق بهادار مسکن تدارک دیدند که سفته بازی را در جامعه رواج داده است. بهتر است راه بهتر و با استفاده از تجارب کشورهای مسلمان هم تراز ایران و راههای کمک کننده به دهک‌های مختلف جامعه شناسایی شود و طبق آن عمل شود.”

“به گفته او، ارائه تسهیلات ارزان قیمت می‌تواند کمک کننده باشد برای مثال نمی‌توان وام 100 میلیونی را با وعده نرخ بازگشت 20 درصد در نظر گرفت، این راهها مردم را خانه دار نمی‌کند. بنابراین ریل گذاری‌ها باید کارشناسی شده باشند و برای یک بار طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حاکمیت و دولت زمینه خانه دار شدن خانوار ایرانی را فراهم کند. در این راستا ساز و کار آن باید مشخص شود و میزان ارائه تسهیلات متناسب با تورم و طرق بازپرداخت وام‌ها  و … تمام ایرانی‌ها خانه دار شوند.”

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X