کابینت کلاسیک یا کابینت مدرن
0
کابینت کلاسیک یا کابینت مدرن

مطالب مختلفی در سطح اینترنت و سایر منابع به بررسی تفاوت کابینت کلاسیک و کابینت مدرن پرداخته است. تفاوت این دو سبک به طراحی و مواد استفاده شده در آنها بر می‌گردد. بنابراین بسیار مهم است که جنس کابینت در کابینت‌های کلاسیک و کابینت‌های مدرن شناخته شود.

اگر شما هم از کسانی هستید که اخیراً تصمیم به کابینت کاری منزل خود گرفته‌اید، انتخاب جنس کابینت برای شما به یک چالش مهم تبدیل خواهد شد و لازم است که اطلاعات مختلفی در مورد آنها جمع کنید.

در مطالب قبلی، ایده هایی برای طراحی کابینت مدرن معرفی کردیم و در آن نشان دادیم که می‌توان تنوع بالایی در آشپزخانه و تجهیزات آن به وجود آورد. اکنون با ما همراه باشید تا چند مدل مختلف از جنس کابینت کلاسیک و مدرن را به شما معرفی کنیم.

کابینت کلاسیک چیست؟

متاسفانه یکی از دیدگاه‌های اشتباهی که در رابطه با کابینت کلاسیک وجود دارد این است که آن را به طرح‌های قدیمی و سنتی ربط می‌دهند. این در حالی است که سبک کلاسیک حتی در سال‌های اخیر نیز با روشهای جدید و با استفاده از تجهیزات مدرن انجام می‌شود. به طور کلی، کابینت‌های کلاسیک را می‌توان به عنوان کابینتهایی تعریف کرد که عمدتاً از چوب و یا ترکیبی از چوب و ام دی اف ساخته می‌شوند.

در کابینت کلاسیک جزئیات از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و معمولاً بر روی بدنه آنها طرح‌های مختلفی ایجاد می‌شود. استفاده از دستگاه سی ان سی برای منبت کاری بر روی بدنه این کابینت‌ها، استفاده از بدنه‌های پخ کاری شده  و فضایی نرم و صمیمی از دیگر ویژگی‌های این کابینت‌هاست. کابینت کلاسیک ممبران یکی از رایج‌ترین طرح‌های این کابینت‌ها به شمار می‌رود که در مطالب قبلی آنها را معرفی کردیم.

کابینت مدرن چیست؟

کابینت مدرن چیست؟

کابینت مدرن برخلاف کابینت‌های کلاسیک، دارای لبه‌های صاف است و معمولاً از موادی برای آنها استفاده می‌شود که سطحی براق و درخشان داشته باشند. در این کابینت‌ها تمرکز کمتری بر روی جزئیات انجام می‌گیرد و طراحان سعی می‌کنند که از یک رنگ یا دو رنگ خاص استفاده کنند.

کابینت‌های مدرن به شکلی طراحی می‌شود که تمیز کردن آنها بسیار راحت است و معمولاً حکاکی یا کنده کاری‌های اضافی بر روی آنها وجود ندارد. مواد مختلفی در طراحی کابینت مدرن استفاده می‌شود که اصلی‌ترین آن‌ها کابینت‌های فلزی و کابینت‌های های گلاس هستند. البته در برخی موارد ممکن است از جنس کابینت چوب به صورت ترکیبی با پی وی سی یا سایر مواد اولیه نیز استفاده شود.

[irp posts=”16357″ name=”کابینت مدرن را بهتر بشناسیم”]

جنس کابینت چوب

جنس کابینت چوب برای کابینت کلاسیک بهترین انتخاب ممکن است و معمولاً از چوبهای مانند چوب گردو، چوب راش و چوب بلوط در این مورد استفاده می‌شود. ساده‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین جنس کابینت را می‌توان به چوب خالص اختصاص داد.

این ماده از لحاظ ایجاد فضایی گرم و صمیمی در آشپزخانه ایده آل است و نصب آنها نیز بسیار راحت است. با توجه به هزینه پایین این ماده و همچنین زیبایی طبیعی آن، در بسیاری از آشپزخانه‌ها از کابینت چوبی استفاده می‌شود. البته، طول عمر پایین و نداشتن مقاومت در برابر رطوبت و شرایط آلودگی محیطی، باعث شده است که طراحان دکوراسیون چندان به استفاده از این گزینه مایل نباشند.

جنس کابینت ام دی اف (MDF)

جنس کابینت ام دی اف را می‌توان همان چوب به صورت خرد شده و فشرده در نظر گرفت که از لحاظ استحکام و پایداری از کابینتهای چوبی یک سطح بالاتر هستند. نکته‌ای که کابینت‌های MDF را از کابینت‌های چوبی و فلزی برتر می‌کند، مقاومت بالای آنها در برابر رطوبت و همچنین وزن سبک آنهاست.

جنس کابینت ام دی اف در مورد کابینت کلاسیک و کابینت مدرن کاربرد دارد، بنابراین طرح‌های سنتی و طرح چوب آنها در کابینت‌های کلاسیک و طرح‌های براق و درخشان آنها در کابینت‌های مدرن کار برده می‌شود.

البته کابینت ام دی اف برای  کسانی که به تنوع رنگی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خود اهمیت می‌دهند، یک گزینه ایده‌آل است، زیرا تنوع رنگی آنها بسیار بالاست. البته فراموش نکنید که با وجود بهتر بودن مقاومت آنها در برابر رطوبت نسبت به کابینت چوبی، هنوز هم رطوبت برای آنها دردسر ساز است.

جنس کابینت فلزی

کابینت‌های فلزی بهترین گزینه برای استفاده به عنوان کابینت مدرن هستند، زیرا هم سطح درخشانی دارند و هم با تجهیزات پیشرفته آشپزخانه هماهنگ می‌شوند. البته می‌توان از جنس کابینت فلزی به صورت طرح چوب یا ترکیب با چوب طبیعی برای کابینت کلاسیک نیز استفاده کرد.

اگر به دنبال یک گزینه مستحکم و مقاوم برای آشپزخانه خود هستید و می‌خواهید کابینت کاری آشپزخانه را برای مدت زمان طولانی انجام دهید، جنس کابینت فلزی برای شما ایده آل است. معمولاً این کابینت‌ها از جنس استنلس استیل هستند و در طراحی دکوراسیون مدرن بیشتر کاربرد دارند.

شستشوی راحت، تنوع پذیری در کاربرد و استحکام بالا از مهمترین ویژگی کابینتهای فلزی است. نداشتن مقاومت در برابر شرایط خورنده، ایجاد سر و صدا بعد از گذشت مدت زمان مشخص و همچنین امکان زنگ زدگی از معایب کابینت‌های فلزی به شمار می‌رود.

جنس کابینت فلزی

جنس کابینت پی وی سی (PVC)

جنس کابینت پی وی سی برای استفاده به عنوان کابینت مدرن بیشتر رایج است و معمولاً در مورد کابینت‌های کلاسیک از این گزینه استفاده نمی‌شود. برای کسانی که به نظافت آشپزخانه خود اهمیت می‌دهند و همیشه از دستمال مرطوب استفاده می‌کنند! کابینت‌های pvc بهترین گزینه ممکن هستند. این کابینت‌ها به شدت در برابر رطوبت و چربی مقاوم بوده و طول عمر آنها نسبت به کابینت‌های چوبی و کابینت‌های ام دی اف بالاتر است.

تنوع رنگی در این محصول بسیار بالا بوده این امکان را به طراحان دکوراسیون می‌دهد که طرح‌های مختلف کلاسیک و مدرن را به کمک آن اجرا کنند. نداشتن مقاومت بالا در برابر حرارت و همچنین واکنش پذیری با برخی مواد شیمیایی، مهم‌ترین ایراداتی هستند که به کابینت‌های pvc وارد می‌شود.

جنس کابینت های گلاس (High Glass)

جالب است بدانید که بسیاری از افراد معمولی کابینت مدرن را با توجه به جنس کابینت های گلاس می‌شناسند. حتی در بسیاری از منابع، کابینتهای های گلاس به عنوان نسل اولیه استفاده شده در کابینت‌های مدرن معرفی می‌شوند. اگر تنوع بالا در دکوراسیون داخلی آشپزخانه برای شما اهمیت دارد دوست دارید که سطح براق و درخشنده کابینت‌های شما باعث خیره ماندن چشم مهمان‌ها شود، به استفاده از جنس کابینت‌های گلاس فکر کنید.

این کابینت‌ها به راحتی تمیز می‌شوند، طرح‌های مختلفی دارند، مقاومت آنها بالاست و در طراحی دکوراسیون کلاسیک و مدرن استفاده می‌شوند. این کابینت‌های زیبا، بسیار گران قیمت هستند و ممکن است از این لحاظ شما را بترسانند. البته کسانی که بیش از حد به نظافت اهمیت می‌دهند، ممکن است به مرور زمان به سطح براق و درخشنده این کابینت‌ها لطمه بزنند و مجبور به تعویض آنها شوید.

جنس کابینت آلومینیوم

کابینت‌های آلومینیومی بیشتر در مورد کابینت مدرن کاربر دارند، البته از طریق ترکیب کردن آنها با کابینت‌های چوبی و استفاده از طرح‌های کلاسیک، می‌توان از آنها به عنوان کابینت کلاسیک نیز استفاده کرد. برای کسانی که مقاومت ضعیف کابینت‌های چوبی یا ام دی اف را در برابر رطوبت دیده باشند، یا تأثیر مواد شیمیایی بر روی کابینت‌های pvc آن‌ها را ناراحت کرده باشد، یا از سر و صدای کابینت‌های فلزی خسته شده‌اند، جنس کابینت آلومینیومی می‌تواند یک جایگزین مناسب برای همه آنها باشد.

کابینت‌های آلومینیومی تمامی شرایط بهینه شده فوق را دارند و از لحاظ تنوع رنگی نیز در سطح مناسبی قرار دارند. این کابینت‌ها سبک هستند و می‌توان از آنها برای دکوراسیون مدرن استفاده کرد. ایراد بسیار مهمی که به کابینت‌های آلومینیومی وارد است، استحکام مکانیکی پایین آنهاست که در برابر ضربه مقاوم نیستند و به راحتی حالت اولیه آنها از بین می‌رود.

[irp posts=”17679″ name=”نحوه رنگ‌آمیزی کابینت آشپزخانه”]

جنس کابینت پلی وود (poly wood)

پلی وود به موادی گفته می‌شود که از ترکیب چوب و پلاستیک‌های حرارتی ساخته شده باشد. در واقع، این مواد کامپوزیت‌هایی هستند که ویژگی‌های مشترک چوب و مواد ترموپلاست را داشته و کیفیت آنها به مراتب بالاتر از هر کدام از این مواد است.

از لحاظ فنی، جنس کابینت پلی وود را می‌توان نوعی پلیمر معرفی کرد که در برابر تغییرات شیمیایی مقاوم است و می‌توان آن‌ها را برای برنامه‌های بلندمدت مورد استفاده قرار داد. کابینت‌های پلی وود از لحاظ زیبایی با چوب‌ها رقابت می‌کنند، وزن سبکی دارند، استحکام مکانیکی و شیمیایی آنها بالاست، در برابر رطوبت مقاوم هستند، به راحتی نظافت می‌شوند و در دکوراسیون مدرن و کلاسیک استفاده می‌شود.

جنس کابینت پلی وود (poly wood)

با توجه به ویژگی‌هایی که برای جنس کابینت پلی وود گفته شد، طبیعتاً می‌توان از آنها در کابینت کلاسیک و کابینت مدرن استفاده کرده و تنوع محصولات آن نسبت به سایر کابینت‌ها بیشتر است.

ایرادی که به کابینت‌های پلی وود وارد است این است که در اثر حرارت زیاد ممکن است ذوب شده و حالت اولیه خود را از دست دهند.

نمونه‌های مختلفی از کابینت کلاسیک و کابینت مدرن تحت عنوان کابینت های آشپزخانه در کلینیک ساختمانی به تام قرار داده شده است که می‌توانید مشخصات فنی و ویژگی‌های هر کدام از آنها را مطالعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و سفارش خرید هر کدام از این کابینت‌ها، با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.


[porto_block id=”17719″ name=”valvesrelatedproduct”]

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X