نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه
0
نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه

در مطالب قبلی سعی کردیم که کابینت مدرن را بهتر بشناسیم و در کنار آن به زیبایی‌های آشپزخانه و جذابیت آن پرداختیم، اما در مورد نورپردازی کابینت و نحوه اعمال آن مطلب خاصی گفته نشد. برای بهره بردن از ظرفیت‌های نورپردازی در کابینت آشپزخانه و همچنین توانایی لامپ‌های در این فرآیند، لازم است که فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شود و طراحی فضای داخلی با توجه به این فاکتورها انجام گیرد. نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه باید با توجه به سبک پیاده سازی شده برای کابینت‌ها انتخاب شود و ممکن است از یک آشپزخانه با آشپزخانه دیگر تغییر کند.

بنابراین در ابتدا سعی می‌کنیم که تأثیر نورپردازی کابینت بر فضای داخلی آشپزخانه را نشان دهیم و سپس برخی از الزامات و اصول اولیه این فرآیند را به همراه تجهیزات مورد نیاز معرفی کنیم.

تأثیر نورپردازی کابینت بر تکمیل زیبایی کابینت مدرن آشپزخانه

شاید دلایل متعددی برای استفاده از نورپردازی کابینت برای تکمیل زیبایی آن‌ها آورده شود و هر گروهی با توجه به دیدگاه خود به بررسی این موضوع بپردازد. اصول کابینت مدرن آشپزخانه بسیار ساده و بدون جزئیات و ریز است. اما این نورپردازی است که به جلوه بهتر آن کمک می‌کند. به طور کلی، مزیت نور پردازی در مورد کابینت‌ها و آشپزخانه در سه قالب زیر تعریف می‌شود:

 • نورپردازی کابینت به زیباتر کردن طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه کمک می‌کند؛
 • نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه به پوشش دادن ضعف در طراحی و همچنین ایجاد فضای کاذب برای بزرگ نشان دادن آشپزخانه کمک می‌کند؛
 • نورپردازی به طراحان دکوراسیون کمک می‌کند که سبک طراحی خود را با توجه به نورهای گرم و سرد تغییر داده و از سبکهای مختلف در طراحی استفاده کنند.

تأثیر نورپردازی کابینت بر تکمیل زیبایی کابینت مدرن آشپزخانه

انتخاب محل نورپردازی

اولین گامی که در جریان نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه باید انجام دهید، تعیین محل نورپردازی با توجه به سلیقه خود و نوع طراحی دکوراسیون آشپزخانه است. برای این مورد، دو گزینه در اختیار شما قرار دارد که گزینه اول استفاده از نور پردازی زیر کابینت و گزینه دوم استفاده از نورپردازی روی کابینت است:

 • نورپردازی زیر کابینت: در این شیوه از نورپردازی کابینت مدرن، لامپ‌ها و چراغ‌ها در قسمت مخفی کابینت قرار می‌گیرند و تنها نور آنها بر سطح کابینت یا بر روی دیوار دیده می‌شود. لامپ‌های LED و لامپ فلورسنت بهترین گزینه ممکن برای نورپردازی زیر کابینت هستند.
 • نورپردازی روی کابینت: نورپردازی روی کابینت شامل استفاده از لامپ‌ها و چراغ‌های مشخص و واضح بر سطح کابینت یا به صورت آویزان است. در این شیوه، چراغ‌ها در معرض دید افراد قرار می‌گیرند و نور آنها در فضا پخش می‌شود. لامپ‌های هالوژن و لامپ‌های رشته‌ای و همچنین آباژور ایستاده و آباژور رومیزی بهترین گزینه برای این سبک از نورپردازی کابینت به شمار می‌روند.

چراغ آویز سقفی دکوراتیو مدل BT3074

انتخاب نوع لامپ در نورپردازی

اصلی‌ترین و مهمترین ابزاری که در نورپردازی کابینت به کار گرفته می‌شود، لامپ‌ها هستند که با تغییر آنها، نوع و شیوه نورپردازی نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثال، ی از این لامپ‌ها در تابش نور گرم و برخی نیز در تابش نور سرد استفاده می‌شوند. برخی از این چراغ‌ها به صورت زیر کابینتی و برخی نیز به صورت روی کابینتی استفاده می‌شود. معروف‌ترین لامپها و چراغهای مورد استفاده در نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه عبارتند از:

 • لامپ LED: لامپ LED محبوب‌ترین انتخاب در آشپزخانه‌های مدرن است. این لامپ‌ها در تاباندن نور سرد و خنک مناسب هستند و شاید بهترین گزینه ممکن برای نورپردازی زیر کابینت باشد. نکته‌ای که در مورد لامپ‌های LED وجود دارد این است که معمولاً به صورت پیوسته و در کنار هم نیستند، بنابراین برای نورپردازی در فضای کلی آشپزخانه مجبور هستید که دو یا چند مورد از آنها را در کنار یکدیگر استفاده کنید.
 • لامپ فلئورسنت: لامپ‌های فلورسنت در تاباندن رنگ‌های یکپارچه مدرن موفق و شکل ظاهری آن‌ها به مانند لوله‌های باریک و بلند است. این لامپ‌ها در تاباندن نورهای نازک‌تر و بلندتر مناسب هستند و کیفیت نور آنها بهتر است. اگر چه نورپردازی با استفاده از لامپ فلورسنت ارزانتر از لامپهای LED است، اما هنوز هم بیشتر طراحان از لامپ‌های LED استفاده می‌کنند.
 • لامپ هالوژن: لامپ‌های هالوژن یا همان لامپ‌های رشته‌ای کمتر در نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه کاربرد دارند و معمولاً استفاده از آنها منسوخ شده است. این لامپ‌ها بعد از روشن شدن داغ می‌شوند و طول عمر آن‌ها نسبتاً کوتاه است. حتی از لحاظ زیست محیطی نیز لامپ‌های هالوژن طرفداران چندانی ندارند.
 • لامپ زنون: لامپ‌های زنون تقریباً همانند لامپ‌های رشته‌ای هستند، با این تفاوت که فضای آنها از گاز زنون پر شده است و نور آنها شبیه به نورهای کم و ضعیف است. اگرچه این لامپ‌ها در تاباندن نورهای خنک و سرد در فضای کلی مناسب هستند، با کارایی آنها مانند چراغ‌های فلورسنت و چراغ‌های LED نیست.
 • آباژور ایستاده: آباژور ایستاده یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی است که برای نورپردازی روی کابینت استفاده می‌شوند و می‌توانند به طور کلی فضای آشپزخانه را تحت پوشش قرار دهند. این آباژورها در بخش‌های مختلف، به طور ویژه به صورت ایستاده در کنار میز و صندلی استفاده می‌شوند و می‌توان آن را در گوشه آشپزخانه نیز مورد استفاده قرار داد.
 • آباژور رومیزی: اگر آشپزخانه شما کوچک است و نمی‌توانید از آباژورهای ایستاده استفاده کنید، آباژورهای آویزان یا آباژورهای رومیزی گزینه‌های خوبی برای شما محسوب می‌شوند. این آباژورها را می‌توانید بر روی میز یا حتی در سطح کابینت قرار دهید و با استفاده از آنها نورهای شدید یا کم در فضای خود به وجود بیاورید.

مطلب معرفی انواع آباژور مدرن می تواند به شما در این زمینه کمک کند

انتخاب نوع لامپ در نورپردازی

سیستم‌های تأمین جریان الکتریکی در نورپردازی کابینت

سه راه متفاوت برای تأمین جریان الکتریکی در نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه وجود دارد این طراحان دکوراسیون هستند که با توجه به تجهیزات خود می‌توانند یک یا چند مورد از این سبک‌ها را پیاده سازی کنند. به طور کلی برای تأمین جریان از چه گزینه زیر می‌توانید استفاده کنید:

 • استفاده از برق خانگی و سیم کشی: این روش به این معنی است که چراغ‌ها به طور مستقیم به یک سوئیچ یا کلید بر روی دیوار متصل می‌شوند و شما می‌توانید در مواقع مورد نیاز آنها را خاموش و روشن کنید. این روش برای آشپزخانه‌هایی که تعداد لامپ و چراغ زیادی دارند، مناسب است.
 • استفاده از چراغ‌های پلاگین: ارتباط چراغ‌های پلاگین تقریباً هم مانند استفاده از سیم کشی است، با این تفاوت که در آن‌ها سوکت هایی برای همین منظور در نظر گرفته و در مواقع نیاز می‌توان آنها را به جریان برق متصل کرد. نقطه بارز در مورد چراغ‌های پلاگین این است که نورپردازی آنها تا زمان خارج کردن سوکت به صورت مداوم انجام می‌گیرد.
 • استفاده از چراغ‌های باتری دار: این چراغ‌ها به شکلی طراحی شدند که امکان قراردادن باطری در آنها وجود دارد و نیازی به سیم کشی ندارند. برای کسانی که فرآیند نصب کابینت مدرن آشپزخانه را قبلاً انجام داده و اکنون به فکر نورپردازی کابینت هستند، از این روش مناسب است. البته بزرگترین ایرادی که به این چراغ‌ها وارد است، مسئله اتمام زمان باتری‌ها و جایگزینی آنها بعد از مدت زمان مشخص است.
 • استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

رنگ و درخشندگی

انتخاب رنگ و درخشندگی لامپ‌ها در نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه بسیار مهم است و باید بین رنگ لامپ‌ها و رنگ کابینت هماهنگی کافی وجود داشته باشد. در بندهای قبلی اشاره کردیم که لامپ‌های LED در تاباندن نورهای خنک مناسب هستند، پس:

در اینجا می توانید راهنمای انتخاب اندازه لوستر با توجه به اندازه فضا را مطالعه کنید

رنگ و درخشندگی

فراموش نکنید که نورپردازی کابینت مدرن آشپزخانه فقط شامل استفاده از نور زیر کابینت نیست و می‌توانید از نورپردازی روی کابینت با استفاده از آباژورهای ایستاده و آباژورهای رومیزی نیز بهره ببرید. اگر به مشاوره در این زمینه نیاز دارید، با کارشناسان ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

حمام و آشپزخانهدکوراسیون داخلیکابینت مدرن آشپزخانهنورپردازی کابینت

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X